Normy Jedál

Typické slovenské jedlá

1. Strova – polievka

2. Poludňajšie – polievka

3. Pasuľa – polievka

4. Lohazová polievka

5. „Šmatlavá“ kapusta

6. Krúpy s hubami – prívarok – 150g

7. Strapačka so škvarkami a kapustnicou

Umyté zemiaky uvaríme v slanej vode, ocedíme, popučíme, pridáme zohriate škvarky, masť s orestovanou cibuľkou, posekanú kapustu, prizdobíme pažítkou, podávame so surovou kapustnicou.

8. Maskaľ – kysnuté placky

Hustejšie cesto, necháme vykysnúť, na pomúčenom lopári vyvaľkáme, vykrajujeme okrúhle placky, ktoré na horúcej platni opečieme z oboch strán, potrieme rozpustenou masťou.

Podávame k polievke alebo s kefírom, zakysankou, kyslým mliekom na večeru.

9. Kalabria - ovsená kaša

10. Halušky s bryndzou – strapačky

11. Kapustové lokše

Kapustu posekáme na drobno, posolíme, s múkou vypracujeme cesto, pokrájame na kúsky, ktoré na pomúčenom lopári rozvaľkáme na hrúbku stebla, pečieme na čistej horúcej platni-pomastíme.

12. Obáravce – lámance

Spravíme kvások, cesto husté, ako na buchty, v teple nacháme vykysnúť, rozdelíme na kúsky, na pomúčenom lopári, rozšúľame na hrúbku palca a dáme piecť na pomastený plech. Upečené cesto polámeme na kúsky, obaríme vriacou vodou, polejeme rozpustenou masťou, posypeme zomletým makom s cukrom.

13. Džgance – bobále

Umyté pšeno zalejeme vodou a varíme. Z múky a vody pripravíme tuhé rezancové cesto, vyvaľkáme a pokrájame na široké rezance. Pšeno uvaríme z ¾, vody nesmie byť veľa, pridáme rezance, posolíme, spolu povaríme-rezance sú obalené pšanom.

Zalejeme opraženou slaninou s cibuľou.

14. Krúpna kaša

Do asi z ¾ uvarených krúpov, pridáme pokrájané zemiaky, posolíme a dovaríme.

Zalejeme opraženou slaninkou s cibuľou a s namočenými ocedenými hubami.

15. Párance – cestovina

Z múky, vody a soli pripravíme tuhšie cesto, potrháme ho na kúsky, rozšúľame na hrúbku palca. Do vriacej vody párame (trháme) malé kúsky. Posypeme opraženou krupicou a polejeme rozškvarenou slaninkou.

16. Šklbanky s makom

Očistené, uvarené zemiaky, ocedíme a zasypeme múkou. Vareškou urobíme do zemiakov otvory, aby para mohla dobre unikať, zakryté necháme na platni stáť asi 10min, potom vareškou rozotrieme na hladké cesto. Lyžicu namáčane do rozpusteného tuku, pomocou varešky vtláčame do nej zemiakové cesto a šklbance vyklopujeme na misu.

Posypeme mletým makom a cukrom, alebo ich vyprážame v horúcom tuku.

17. Haruľa – zemiaková baba (s krúpami)

Cesto zľahka premiešame inak by redlo, strúhané zemiaky zasypané hl.múkou, nehnednú.

18. Zemiakové placky s cuketou

(bez krúpov)

/tá istá norma/

na panvici

19. Podlistníky

/tá istá norma/

Na vymastený plech dávame cesto na čisté kapustové listy, v peci na 220°C pečieme ako podlistníky.

20. Zemiakové lokše

s makom, lekvárom, orechmi

Zemiaky olúpeme, pretlačíme, pridáme hl.múku, soľ a vypracuje zľahka cesto.

Rozdelíme na kúsky, na pomúčenom lopári do kruhu rozvaľkáme na hrúbku stebla, pečieme na horúcej čistej platni, upečené pomastíme, posypeme, potrieme a stočíme.

21. Úhrabky (kapustové so zemiakmi)

Z ½ zemiakov pripravíme halušky ako strapačky, ostané zemiaky uvarí me v šupke, olúpeme a pokrájame na kolieska. Slaninku s cibuľkou popražíme, kapustu môžeme osmažiť na karameli, dochutíme, spolu popražíme.

22. Džatky

Zemiaky uvaríme v slanej vode, ocedíme. Pridáme hladkú múku, premiešame necháme asi 5 minút na platni (okraji šporáka).

Potom vypracujeme na hladké cesto a formujeme malé guľky veľkosti menšieho orecha. Do rozpálenej masti pridáme pokrájanú slaninu, postrúhanú cibuľu, popražíme a polejeme guľky.

23. Slepé ryby (polievka)

Cibuľu posekáme, zapeníme na tuku. Pridáme červenú papriku, pokrájané zemiaky, zalejeme vodou, posolíme, pridáme majorán, roztretý cesnak a rascu a varíme. Z vajca a múky do uvarenej polievky zavárame halušky.

24. Zemiakový „šterc“

Krupicu opražíme na masti, posolíme.

Zalejeme vodou z uvarených zemiakov, podusíme, zmiešame s uvarenými ocedenými zemiakmi.

Podávame s kompótom zo sušených sliviek.

25. Fučka (kaša)

Olúpané, pokrájané zemiaky dáme variť do osolenej vody. Keď sú rozvarené pridáme múku, dobre premiešame, spolu povaríme na kašu. Cibuľku opražíme na masti a posypeme.

26. Bryndzové pirohy

Plnka, rozmiešame

Z 1.dávky zemiakov v šupke, olúpaných pretlačených, pripravíme cesto-rozvaľkáme.

Na ½ dáme malé kôpky plnky, 2 ½ cesta prikryjeme, okolo kôpok stlačíme kolieskom vykrajujeme pirohy.

27. Mutále alebo šepek – prívarok

Očistené sušené hrušky trochu potlčieme a dáme variť s cukrom a škoricou.

Z múky a mlieka pripravíme zátrepku. Mäkké hrušky ňou zahustíme, povaríme a trochu posolíme.

28. Kapustový koláč

Zemiaky uvarené v šupke v posolenej vode olúpeme, popučíme, premiešame s kyslou kapustou.

Pekáč dobre vymastíme, trošku posypeme strúhankou, urovnáme naň zemiaky s kapustou a dáme piecť do rúry doružova, kapustu môžeme orestovať na karameli

29. Kapustové rezance

Do múky pridáme soľ a vodu, vypracujeme cesto, ktoré nacháme 15 minút odležať. Vyvaľkáme, pokrájame na rezance, uvaríme v posolenej vode.

Na masť dáme posekanú cibuľku popražíme, pridáme kyslú kapustu, podusíme, primiešame rezance.

30. Šoprle – šúľance s bryndzou

Zemiaky, olúpeme z šupky, pretlačíme, posolíme, pridáme múku, vypracujeme cesto, z ktorého urobíme šúľance. Uvaríme ich v posolenej vode, pomastíme a zmiešame s bryndzou. (Môžeme dať navrch slaninku a pažítku.)

31. Striasky

Na masti a cibuľke podusíme kyslú kapustu ochutenú čiernym korením a rascou. Pridáme obielené na kolieska pokrájané zemiaky, zomleté a vykostené údené kolienko, osolíme a všetko dobre premiešame. Na vymazanom pekáči v rúre zapečieme.

32. Melencová polievka

porcia 330g

Obielené na kocky pokrájané zemiaky uvaríme v slanej vode. Z masti slaninky a múky pripravíme zápražku, pridáme nadrobno pokrájanú cibuľu, červenú papriku a zalejeme vodou a mliekom, pridáme do polievky a povaríme.

Z detskej krupice, vajca pripravíme rezancové cesto, rozvaľkáme, pokrájame na široké pásy a necháme na chvíľu preschnúť, potom cesto potrháme na menšie kúsky a zavárame do polievky.

33. Pupáčky s makom

4 porcie asi po 320g

Posýpka: 100g mletého maku * 100g práškového cukru * 50g masla * 50g medu, mlieko podľa potreby

Do múky pridáme vo vlažnom mlieku rozmrvené droždie, cukor, soľ, tuk a vypracujeme na cesto oddeľujúce sa od varešky. Nacháme ho vykysnúť a potom rozvaľkáme na pomúčenom lopári na valčeky hrubé asi ako prst.

Pokrájame ich na 1,5 cm kúsky, poukladáme na vymastený plech a vo vyhriatej rúre upečieme doružova. Upečené polejeme mliekom, roztopeným maslom, posypeme zomletým makom a cukrom a pokvapkáme medom.