Normy Jedál

Múčniky

1. Domáce buchty

Plech buchiet, rovnako záhorácke (2.)

s marhuľovou marmeládou s makom, tvarohom, orechami

Kvások:

Príprava:

Maková plnka:

Tvarohová plnka:

Orechová plnka:

3. Domáci zemiakový chlieb

s rascou a ligurčekom

Kvások:

(Na čierny chlieb použijeme ražnú hladkú múku)

Postup:

V šupke uvarené zemiaky necháme vychladnúť, ošúpeme ich a prelisujeme, prípadne postrúhame. Medzitým pripravíme kvások, potom v žajdlíku(miske) zmiešame preosiatu múku, vykysnutý kvások, postrúhané zemiaky, vodu, soľ, rascu, ligurček lekársky a ocot. Cesto necháme

30 minút kysnúť. Potom ho sformujeme (zamiesime) na pomúčenom lopári do oválneho alebo guľatého bochníka a necháme chvíľu kysnúť. Pečieme v dobre vyhriatej rúre (250°C, potom 230°C) po dobu 50-60 minút.Počas pečenia bochník potierame vlažnou vodou aj s pár kvapkami slnečnicového(olivového) oleja (môžeme ho trošku posypať zvyšným semiačkami ligurčeka lekárskeho, docielime výraznú arómu).

Domáci chlebík je boží dar, so soľou aj na symbolické privítanie hostí, balíme ho do vyšívanej ľanovej utierky alebo ozdobného prírezu v drevenej miske, chlebničke. (Na sviatočné dni domáci chlebík, donesieme požehnať!)

Kysnuté pečivo:

4. Mramorová bábovka

Postup: Maslo šľaháme najvyššou rýchlosťou asi 30 sekúnd, postupne primiešame cukor, vanilkový cukor a soľ, primiešame vajcia. Nakoniec pridáme múku s práškom do pečiva a 3 lyžice mlieka. Dve tretiny cesta naplníme do rastlinným tukom vymastenej formy vysypanej troškou strúhanky, aby sa nám bábovka ľahko vyklopila. Zvyšok cesta s využitím zvyšného mlieka zafarbíme kakaom, naplníme do formy a vidličkou špirálovými ťahmi vytvoríme mramorový vzor.Pečieme v stredne vyhriatej rúre 50 až 60 minút.

5. Moravské vdolečky

tradičný rodinný recept - Kunovice nad Olšavou

Cesto:

Kvások:

Posypátko:

Posypátko rukou vypracujeme, prehnetieme, aby sa robili kúsky a tiež sa sypalo.

Plnka:

Múku preosiatu so zdvihnutým kváskom, tukom, vajcom a práškovým cukrom vymiesime na vláčne cesto, aby sa dobre oddeľovalo od varešky a necháme v teple prikryté utierkou nakysnúť, asi 1 hodinu, podľa teploty kysnutia. Z vykysnutého cesta vyberáme lyžičkou menšie kopčeky, potom ich vymiesime na guľky, ktoré rukou roztiahneme a plníme tvarohovou plnkou. Do plnky dávame 3 – 4ks hrozienok. Vdolečky dáme na tukom vymastený plech, navrch vdolečka sa urobí jamka, do nej sa špičkou nožíka dá slivkový lekvár, potom sa vdolečky potrú rozšľahaným vajíčkom, navrch na lekvár sa dá kopček posypátka.

Pečenie: Rúru nahrejeme na 200°C, vdolečky dáme piecť a po chvíli stiahneme teplotu na 150°C pečieme do začervenania - podľa vlastností a výkonu rúry.

Po vychladnutí moravské vdolečky metličou potrieme čerstvým rozpusteným maslom a môžeme posypať práškovým cukrom s pravou vanilkou.

6. Moravské rohlíčky s makovou plnkou

Cesto a posypátko je rovnaké ako u vdolečkov

Plnka:

spariť vriacim čajom alebo vodou s varnej kanvice, plnka musí byť dostatočne hustá, robíme z nej menšie šúľky – valčeky do trojuholníčkov.

Z vykysnutého cesta robíme lyžičkou väčšie kopčeky na guľky, ktoré roztiahneme a rozdelíme na 4 časti-roztiahnuté kruhové trojuholníčky plníme valčekom – šúľkom makovej plnky, preponu trojuholníčka preložíme cez plnku-zhrnieme do seba a koniec – špičku preložíme navrch a vytvarujeme menší rožtek. Natrieme rozšľahaným vajíčkom a natretou stranou obalíme podľa potreby v posypátku.

Pečieme rovnako ako vdolečky.

7. Moravské orechové rohlíčky

Cesto a posypátko rovnaké.

Plnka:

podobne sparíme, aby sa dali robiť valčeky do trojuholníčkov, ktoré preložíme preponou navrch na plnku a rožtek trojuholníčka zahneme navrch, potom roztiahneme do tvaru rohlíčka, potrieme rozšľahaným vajcom a obalíme vrchnú stranu v posypátku.

Pečenie je rovnaké.

8. Ovocný slivkový koláč so strúhankou

marhuľový, ríbezľový, čerešňový, čučoriedkový, z miešaného ovocia (s posýpkou)

Posypátko:

Do preosiatej múky dáme zdvihnutý kvások, alebo hneď cukor, rozpustený tuk, droždie, soľ, vajce, vlažné mlieko a vypracujeme tuhšie cesto, ktoré sa oddeľuje od varešky a necháme na teplom mieste vykysnúť. Vykysnuté cesto na pomúčenom lopári vyvaľkáme asi na hrúbku 1 cm a dáme na vymastené plechy. Slivky vylúpeme, jeden koniec nakrojíme a roztiahneme do tvaru vejárika a uložíme na cesto tesne vedľa seba kožkou dolu. Cesto posypeme strúhankou a cukrom, alebo vypracovanou posýpkou a pečieme v stredne teplej rúre. Upečené koláče krájame na štvorčeky alebo obdĺžničky. Namiesto sliviek môžeme použiť iné alebo miešané ovocie (slivky, jablká, ríbezle).

9. Vianočka

6 porcií asi 250g

Do preosiatej múky dáme zdvihnutý kvások, alebo hneď cukor, žĺtky, maslo, droždie, vlažné mlieko, soľ a vypracujeme na cesto, ktoré necháme na teplom mieste vykysnúť. Vykysnúté na pomúčenom lopári rozdelíme na štyri väčšie diely, tri menšie a dva ešte menšie, ktoré rozšúľame na rovnako dlhé pásy (asi 50cm).

Vianočku pletieme takto: zo štyroch šúľkov upletieme dlhý pletenec, ktorý položíme na vymastený plech. Prostriedok roztlačíme, aby druhý pletenec dobre zapadol, a potrieme bielkom. Z druhých troch šúľkov upletieme ďaľší pletenec, ktorý položíme na prvý a tiež potrieme biekom, aby sa pletence dobre spojili. Navrch na tretie poschodie dáme pletenec urobený z dvoch najtenších šúľkov. Konce vianočky spojíme, necháme ju vykysnúť, potrieme žĺtkom a pečieme v stredne teplej rúre, asi trištvrte hodiny.

10. Kapustníky z hlávkovej kapusty s karamelom

hrozienkami, domácou slaninkou a bylinkami

Bylinky na dochutenie plnky z vychladnutej udusenej hlávkovej kapusty na karameli:

(čerstvá zelená posekaná majoránka, bazalka, šalvia a zádušník brečtanovitý).

Do preosiatej prevzdušnenej múky pridáme rozpustený margarín, droždie (zdvihnutý kvások), vajce, soľ, cukor, vlažné mlieko a vypracujeme tuhšie cesto, ktoré necháme na teplom mieste vykysnúť. Na rozpálenej masti (oleji) upražíme cukor na karamel, pridáme nadrobno posekanú cibuľku, hlávkovú kapustu, osolíme, dochutíme a dusíme, nakoniec pridáme sparené hrozienka, oškvarenú domácu slaninku a posekáne obľúbené bylinky. Vykysnuté cesto na pomúčenom lopári vyvaľkáme vykrajujeme väčším pohárom kolieska, alebo pokrájeme na rovnaké štvorčeky, ktoré plníme vychladnutou kapustovou plnkou. Po zabalení ich dáme na vymastený plech, dookola roztlačíme, necháme vykysnúť, pomastíme rozpusteným tukom (pred dopečením môžeme do rozpusteného tuku-masti pridať na dochutenie tlačený cesnak dochutený bielym korením, vegetou, drtenou rascou a červenou paprikou). Pečieme v stredne teplej rúre, najprv vyhriatej na 200°C, po chvíli na 150°C.

11. Jogurtový koláč s broskyňami a pistáciami

6 porcií asi po 275g

Postup: Jogurt dáme do uzatvárateľnej 3 l nádoby, téglik umyjeme a utrieme. Múku zmiešame s práškom do pečiva, preosejeme, primiešame cukor a citrónovú kôru a vysypeme do jogurtu. Pridáme vajcia a olej, nádobu pevne uzavrieme a viackrát silno potrasieme 15 až 30 sekúnd, podľa konzistencie potravín. Nakoniec ešte raz dôkladne premiešame, šľahačom alebo varechou, nalejeme na vymastený plech (rozmer 30X40cm) a povrch zahladíme.

Broskyne nacháme odkvapkať (môžeme použiť aj polené čerstvé broskyne oddelené od kôstky) a rozdelíme ich na cesto. Plech dáme do rúry a pečieme ich v predhriatej rúre 30 minút.

(Pečenie: elektrická rúra: 200°C, teplovzdušná rúra) 180°C, Plynová rúra: stupeň 3-4)

Plech postavíme na kuchynskú mriežku. Marmeládu pretrieme cez sito, v malom kastróliku je zohrejeme a potrieme ňou ešte horúci koláč. Nakoniec posypeme posekanými pistáciami.

12. Makové ježe

5 porcií asi 250g

Plnka:

Postup: Spravíme kvások, alebo do preosiatej múky pridáme droždie, cukor, rozpustaný margarín, vajce, soľ, vlažné mlieko a vypracujeme na tuhšie cesto, ktoré nacháme na teplom mieste vykysnúť. Vykysnuté cesto na pomúčenom lopári rozvaľkáme, kolieskom pokrájame na rovnaké štvorce, ktoré plníme makovou plnkou. Okraje cesta stlačíme a sformujeme ježe, ktoré necháme na pomastenom plechu vykysnúť. Potrieme rozšľahaným vajcom a povrch cesta nastriháme čistými nožnicami, počnúc od hlavy dozadu tak, aby vznikli ostne. Koniec cesta pretiahneme dop podoby ňucháčika, z hrozienok urobíme oči a pečieme v stredne teplej rúre.

Plnka: Vodu s cukrom dáme variť, keď vrie, pridáme zomletý mak, pomiešame a necháme na miernom ohni odpariť, nakoniec pridáme postrúhanú citrónovú kôru a škoricu (vanilku).

13. Šišky

3 porcie asi 250g

Do preosiatej múky dáme cukor, rozdrobené droždie, rozpustený tuk, žĺtky, soľ a vlažné mlieko. Vypracujeme cesto, ktoré necháme na teplom mieste vykysnúť.

Na pomúčenom lopári cesto vyvaľkáme asi na hrúbku 2 cm a okrúhlou formičkou vykrajujeme kolieska. Znovu necháme vykysnúť a potom v horúcom tuku vyprážame a posypeme práškovým cukrom.

Šišky možno pripraviť aj plnené, podobne jako buchty.

14. Fánky

2 porcie asi 200g

Do preosiatej múky pokrájame margarín, pridáme soľ, cukor, žĺtok, prášok do pečiva, smotanu a vypracujeme husté cesto, trochu redšie jako na rezance. Cesto necháme asi pol hodiny stáť. Potom ho vyvaľkáme na hrúbku stebla, ostrôžkou pokrájame na rovnaké štvorčeky, ktoré uhlopriečne, jeden roh pretiahneme cez otvor a vyprážame.

Nakoniec posypeme cukrom.

15. Hanácke koláče

6 porcií asi 250g

Plnka:

Posýpka:

Do múky pridáme cukor, rozpustený tuk, droždie, vajce, soľ, vlažné mlieko a vypracujeme na tuhšie cesto, ktoré necháme na teplom mieste vykysnúť. Vykysnuté na pomúčenom lopári vyvaľkáme, pokrájame na rovnaké štvorce a plníme tvarohovou plnkou. Naplnené kúsky dáme na vymastený plech, roztlačíme dookola a necháme vykysnúť. Potom dáme do prostriedku každého koláča kúsok lekváru, posypeme ho posýpkou a upečieme v stredne teplej rúre.

Plnka: Tvaroh vymiešame so žĺtkom, cukrom a postrúhanou citrónovou kôrou.

Posýpka: Maslo rozdrobíme s múkou a cukrom.

16.Kysnuté rožky

Spravíme si kvások s droždia, 1dl mlieka, cukru, štipky soli a lyžičky múky, necháme ho zdvihnúť prikrytý utierkou na teplom mieste, potom do preosiatej múky zamiešame zvyšné vlažné mlieko, pridáme rozpustený tuk, soľ, vajce a vypracujeme cesto, ktoré sa oddeľuje od varešky a necháme ho na teplom mieste vykysnúť. Vykysnuté rozdelíme na rovnaké kúsky, ktoré na pomúčenom lopári vyvaľkáme a sformujeme na rožky. Pokladieme ich na tukom vymastený plech, necháme ešte nakysnúť a pečieme v stredne teplej rúre.

17.Kysnuté maslové rožky zo skladaného cesta

Plnené lekvárom, sypané orechami a vanilkou

Plnka:

Tretinu múky spracujeme a margarínom na cesto, z ktorého sformujeme kocku a necháme ju stuhnúť na chladnom mieste. Do zvyšnej múky dáme trochu soli, cukor, studené mlieko, droždie a vypracujeme cesto, ktoré necháme na pomúčenom lopári asi ¼ hodiny stáť.

Potom ho rozvaľkáme do štvorca. Do prostriedku položíme stuhnutú kocku rohmi k stredom strán štvorca, okraje cesta preložíme cez kocku, a to tak, aby v ňom bola úplne zabalená. Váľkom kocku v ceste roztlačíme a vyvaľkáme asi na hrúbku 1 cm. Cesto zložíme po šírke trikrát na seba a necháme ho asi štvrť hodiny stáť. Toto skladanie a prevaľkávanie opakujeme trikrát. Potom cesto na pomúčenom lopári rozvaľkáme asi na hrúbku 1cm, pokrájame na rovnaké obdĺžniky (trojuholníčky), na ktoré dáme lekvár. Okraje cesta preložíme po dĺžke cez lekvár na seba, sformujeme do podkovy, potrieme rozšľahaným vajcom a posypeme posekanými orechmi. Rožky pečieme v horúcej rúre. Z cesta môžeme formovať aj trojuholníky. Upečené posypeme cukrom, pripadne vanilkou.

18. Kysnutá trená bábovka

Tuk vymiešame s cukrom, pridáme žĺtky, soľ a spolu miešame asi ¼ hodiny. Potom pridáme droždie rozmiešané vo vlažnom mlieku, preosiatu múku a vypracujeme cesto do ktorého zamiešame umyté hrozienka. Cesto dáme do vymastenej, jemne vysypanej bábovkovej formy a necháme nakysnúť. Bábovku pečieme v stredne teplej rúre asi ¾ hodiny. Upečenú bábovku vyklopíme a posypeme cukrom s vanilkou.

19.Krehký orechový závin

(makový, tvarohový, jablkový závin)

Plnka:

Tuk rozdrobíme s múkou, pridáme droždie rozmiešané s cukrom a vlažným mliekom, vajce, soľ a vypracujeme cesto, ktoré necháme nakysnúť. Potom ho na pomúčenom lopári rozvaľkáme asi na hrúbku 2 cm, potrieme plnkou, stočíme a dáme na vymastený plech, závin potrieme rozšľahaným vajcom a necháme vykysnúť. Znovu potrieme rozšľahaným vajcom, upečieme v stredne teplej rúre a posypeme cukrom.

Plnka: cukor rozvaríme s vodou, prisypeme zomleté orechy, pomiešame a nakoniec pridáme postrúhanú citrónovú kôru, mletú (tlčenú) škoricu.

Závin pripravujeme aj s makovou, tvarohovou, jablkovou plnkou.

20.Bratislavské rožky - orechové, makové

Plnka: ako predošlý krehký závin

Z múky, droždia, najemno pokrájaného tuku, cukru, žĺtka, soli vypracujeme cesto oddeľujúce sa od varešky, ktoré necháme asi pol hodiny stáť. Potom ho rozdelíme na 20 - 25 kúskov, z ktorých formujeme guľky. Na lopári rozvaľkáme do tvaru elipsy a potrieme orechovou alebo makovou plnkou. Potom ich stočíme, potrieme rozšľahaným žĺtkom, dáme stuhnúť na chladné miesto, znovu sformujeme (aby žĺtok popraskal) a upečieme v stredne teplej rúre.

21.Slané tyčinky

Múku, tuk, žĺtky a droždie s mliekom spracujeme na tuhšie cesto. Necháme asi hodinu stáť, potom rozvaľkáme na pomúčenom lopári na hrúbku asi 1 cm, potrieme rozšľahaným vajcom, kolieskom nakrájame na tyčinky, posypeme soľou a rascou, pokladieme na suchý plech a pečieme v mierne teplej rúre.

22.Slané tyčinky vytláčané

Múku, masť, droždie, soľ, žĺtok, kyslú smotanu (podľa potreby) spracujeme na polotuhé cesto a necháme ho prikryté utierkou stáť asi pol hodiny. Potom cesto vložíme do stojčeka (mlýnka) a s hladkou formičkou vytláčame. Vytlačené cesto pokrájame na 6-7 cm tyčinky, ktoré položíme na suchý plech, potrieme rozšľahaným vajcom a posypeme rascou a soľou. Pečieme v stredne teplej rúre.

23.Škvarkové pagáčiky

Z múky, droždia, vajca, soli, čierneho korenia a mlieka vypracujeme cesto. Asi po pol hodine pridáme doň posekané (pomleté) domáce škvarky zmiešané s raslinným tukom (margarínom), trikrát rozvaľkáme a preložíme ako lístkové cesto.

Potom ho znova na lopári rozvaľkáme na hrúbku asi 1,5 cm a formičkou vykrajujeme pagáčiky, ktoré potrieme vajcom, necháme v teple nakysnúť, znovu potrieme vajcom a upečieme v stredne teplej rúre.

24. Jablkový koláč

4 porcie po 200g

Na plnku:

Na vymastenie formy - zapekacej panvice maslo alebo margarín, strúhanka na vysypanie

Varenie:

Maslo s cukrom vymiešame dopenista, po jednom primiešavame vajcia, zmiešame múku spolu s práškom do pečiva a spolu so smotanou pridáme do maslovej peny.

Zapekaciu panvicu vymastíme a vysypeme strúhankou. Vlejeme do nej riedke cesto. Jablká olúpeme a pokrájame na jemné plátky, hrozienka sparíme, aby zmäkli, plátky jabĺk zatlačíme do cesta, posypeme hrozienkami, cukrom a škoricou pečieme pri použití funkcie crisp asi

10 minút na mikrovlnke, alebo v stredne teplej rúre. Jablkový koláč môžeme podávať so šľahačkou alebo zmrzlinou.

25. Banánový koláč

4 porcie po 190 až 200g

Na ozdobenie:

Na vymastenie zapekacej panvice-formy:

Varenie:

Maslo s cukrom vymiešame dopenista, banán rozmixujeme ručným mixérom, alebo roztlačíme vidličkou. Roztlačený banán spolu so strúhaným kokosom primiešame k vajíčkám s cukrom. Múku zmiešanú s práškom do pečiva pridáme do zmesi.

Zapekaciu panvicu vymastíme a vysypeme strúhankou.

Vlejeme do nej zmes. Banán pokrájame na kolieska, ktoré poukaldáme do zmesi a posypeme kokosom. Pečieme 8 minút na funkcii crisp v mikrovlnke alebo v stredne teplej rúre.

Môžeme podávať a prizdobiť so šľahačkou alebo zmrzlinou.

26.Jablkový krémový koláč 5 porcií po 280g

Z preosiatej múky, 100g práškového cukru, soli, vajca a postrúhaného - najemno pokrájaného masla vypracujeme hladké cesto a na 30 minút ho dáme na chladné miesto.

Hrozienka umyjeme, namočíme do rumu. Jablká očistíme, rozpoltíme, vyberieme jadrovník a potrieme citrónovou šťavou. Cesto rozdelíme na 2 časti, vložíme do hlbšieho plechu a kraje mierne vytlačíme. Polovičky jabĺk naplníme hrozienkami a reznou stranou položíme na cesto.

V časti smotany rozmiešame pudingový prášok. Zvyšnú smotanu dáme variť so 60g práškového cukru a polovicou vanilkového cukru, do vriacej vlejeme rozmiešaný puding a krátko povaríme. Rovnomerne nalejeme na jablká, prikryjeme druhou časťou cesta, kraje postláčame a v rúre vyhriatej na 180°C pečieme asi hodinu. 15 minút pred dopečením potrieme rozšľahaným žĺtkom.

27. Mafinky

3 porcie po 215g

Maslo s práškovým a vanilkovým cukrom vymiešame dopenista. Postupne pridávame po 1 vajci a vždy dôkladne vymiešame.

Nakoniec vmiešame preosiatu hladkú múku zmiešanú s kypriacim práškom. Na plech rozložíme papierové košíčky, do dvoch tretín naplníme cestom, posypeme na jemno posekanými pistáciami a v rúre vyhriatej na 180°C upečieme doružova.

28.Čerešňový (višňový) koláč s posýpkou

4 porcie asi po 260g * 160g polohrubej výberovej múky * 100g práškového cukru * 6g kypriaceho prášku do pečiva ½ ks * štipka soli * 6g mletej škorice 1ČL * 40g domáce vajce 1ks * 100g masla/jedlý rastlinný pokrmový tuk * 500g čerešní alebo višní

Posýpka:

Do misy preosejeme múku, zmiešame s cukrom, kypriacim práškom, soľou, škoricou, pridáme rozšľahané vajce a roztopené vychladnuté maslo. Vypracujeme hladké jemné cesto, vložíme do vymastenej, múkou vysypanej formy a rovnomerne roztlačíme. Čerešne (višne) umyjeme, vykôstkujeme, rozložíme na cesto a posypeme posýpkou. Koláč vložíme do vyhriatej rúry a upečieme do ružova, (mikrovlnka -pečieme na funkcii CRISP 10-15 min, podľa gramáže.) Na posýpku v miske zmiešame mleté orechy, kryštálový a vanilínový cukor a zmäknuté maslo.

29.Banánová roláda 6 porcií po 190g

Krém:

Z bielkov vyšľaháme tuhý sneh, do ktorého zamiešame žĺtky a postupne pridávame múku a zľahka premiešame.

Plech vyložíme mastným papierom na pečenie, cesto naň rozotrieme a upečieme vo vyhriatej rúre. Upečené cesto vyklopíme na vlhkú utierku a spolu s papierom stočíme do rolády. Necháme dobre vychladnúť. Vychladnutý plát zbavíme papiera, potrieme krémom, obložíme pozdĺžne rozkrojenými banánmi a pevne stočíme, vrch rolády potrieme zvyšným krémom. Na krém si roztopíme čokoládu nad parou, maslo s cukrom vymiešame do peny, pridáme zmäknutú, vychladnutú čokoládu, jemný rum, 2 banány a dobre do hladka, jemne vymiešame.

30. Jablkový koláč so strúhaných jabĺk

6 porcií asi po 225g

V miske zmiešame vajcia s cukrom, pridáme olej, múku, sódu bikarbónu, kypriaci prášok a nakoniec jablká. Necháme trochu postáť a dáme na vymastený, múkou vysypaný plech mierne piecť. Po vychladnutí polejeme čokoládovou polevou.

31. Zemiakové pampúšiky (dolky) s tvarohom

3 porcie asi po 250g – slané

Obielené zemiaky umyjeme a uvaríme v slanej vode. Uvarené zemiaky scedíme, prelisujeme a necháme vychladnúť. Potom pridáme prelisovaný tvaroh, múku, vajce, soľ a všetko dobre premiešame. Z oboch strán vyprážame na horúcom tuku.

Ukladáme na plech a v rúre alebo mikrovlnke funkcia CRISP zapečieme.

Podávame horúce poliate kyslou pochúťkovou smotanou.

32.Slivkový mrveničkový koláč

Marhuľový mrveničkový koláč

5 porcíí po 230g

V miske vymiešame maslo, cukor, pridáme hladkú múku s práškom do pečiva, vyšľahané vajce a vidličkou vypracujeme mrveničkové cesto. Okrúhlu formu vymastíme, vyložíme papierom na pečenie, a rovnomerne do formy natlačíme opakom lyžice polovicu cesta. Naň poukladáme rozpolené slivky (marhule) reznou ranou naspodku a posypeme ich zvyškom cesta. Dáme do vyhriatej rury a pečieme pri strednej teplote 150°C asi 45 minút.

33.Egrešové rezy 20 porcií asi po 100g

V miske vymiešame stužený tuk(maslo) s cukrom pridáme postupne vajíčka, múku s sódou bikarbónou a práškom do pečiva, kakao, posekané (mleté) orechy, hrozienka.

Všetky suroviny starostlivo vymiešame a nakoniec pridáme celý pohár zaváraných egrešov aj so šťavou (7dl).

Cesto vylejeme na vymastený múkou vysypaný plech, dáme piecť do vyhriatej rúry.

Upečený koláč potrieme džemom a polejeme čokoládovou polevou.

34. Prázdny koláč

7 porcií asi po 100g

Do misy preosejeme múku, zmiešame so soľou, cukrom a citrónovou kôrou. Spravíme kvások, do vlažného mlieka s jednou lyžičkou cukru, troškou soli rozdrobíme droždie, posypeme lyžičkou múky, necháme vykysnúť, vlejeme do múky, pridáme postrúhané, alebo najemno pokájané maslo, rozšľahané vajce a pomocou varechy vypracujeme na hladké cesto. Rozdelíme na 2 polovice a do jednej zapracujeme kakao zmiešané s práškovým cukrom. Cestá posypeme trochou múky, prykryjeme utierkou a na teplom mieste necháme vykysnúť. Na pomúčenom lopári (doske) rozgúľame bledé cesto, prikryjeme rozgúľaným tmavým kakaovým cestom a zvinieme, vložíme do vymastenej vencovej formy, popicháme vidličkou, potrieme mliekom a vo vyhriatej rúre upečieme. Posypeme práškovým cukrom s vanilkou.

Lístkové pečivo:

35.Lístkové cesto základné 500g

1/3 múky s margarínom spracujeme na cesto, z ktorého sformujeme kocku a necháme stuhnúť na chladnom mieste.

Do zvyšnej múky dáme trochu octu, soli a toľko vlažnej vody, aby sme dosiahli vláčne závinové cesto. Cesto dobre vypracujeme na pomúčenom lopári a necháme asi ¼ hodiny stáť. Potom ho vyvaľkáme do väčšieho štvorca.

Do prostriedku položíme stuhnutú kocku rohmi k stredom strán štvorca, kraje cesta preložíme cez kocku, a to tak, aby v ňom bola úplne zabalená. Váľkom kocku v ceste roztlačíme a vyvaľkáme ho asi na 1cm hrúbku.

Cesto zložíme po šírke 3krát na seba a necháme na chladnom mieste asi šrvrť hodiny stáť. Potom znovu rozvaľkáme na hrúbku 1 cm a 3krát zložíme na seba.

Toto skladanie a prevaľkávanie cesta opakujem trikrát.

Cesto môžeme upiecť s celku, plniť krémom a nakrájať na rezy, alebo ho pokrájame na štvorce, plníme lekvárom a zložíme na šatku. Z cesta pečieme aj trubičky, ktoré plníme šľahačkou alebo sladkým vareným snehom.

36. Lístkový závin s tvarohom - Tyrolský závin (štrúdla)

5 porcií po 220g

Plnka:

Postup je rovnaký ako pri základnom lístkovam ceste, 3x zložené lístkové cesto na pomúčenom lopári rozvaľkáme, asi na hrúbku 1 cm do tvaru obdĺžnika. Rozrežeme ho na polovice a dáme na suchý plech.

Plnka:

Tvaroh vymiešame so žĺtkom, cukrom, postrúhanou citrónovou kôrou, hrozienkami, vanilkovým cukrom a rozotrieme ho na lístkové cesto po dĺžke.

Okraje cesta preložíme cez tvaroh na seba a potrieme rozšľahaným vajcom. Pečieme v horúcej rúre.

Namiesto tvarohu môžeme dať očistené, postrúhané jablká s mletými orechmi.

37. Krémeš šľahačkový

24ks krémešov po 75g

Krém:

38. Lístkové trojuholníčky

Plnka:

39. Jablká v župane

20ks po 90-100g

Z múky, margarínu, soli, octu, žĺtka a vody urobíme obyčajné lístkové cesto, ktoré vyvaľkáme na pomúčenom lopári na obdĺžník a pokrájame na 20 štvorčekov.

Do prostriedku každého položíme umyté a olúpané menšie jablko zbavené jaderníka a obalené v škoricovom cukre.

Rožky cesta potrieme bielkom a preložíme cez stred jablka tak, aby boli všetky 4 rožky na sebe, a prepichneme ich špáradlom. Jablká pečieme v horúcej rúre, z upečených špáradlá vytiahneme a namiesto ních dáme olúpané mandle zastrúhané do podoby klinca. Jablká možeme aj na chvíľku namočiť v jemnom rume.

40. Bryndzové tyčinky

Jednu tretinu múky zmiesíme s margarínom a sformujeme do kocky. Do ostatnej múky pridáme bryndzu, soľ, žĺtok, vodu a vypracujeme vláčne cesto, z ktorého urobíme bochník a necháme na pomúčenom lopári stáť asi 15 minút.

Potom do cesta zabalíme margarínovú kocku a vyvaľkáme ho. Skladáme ho a rozvaľkáme ho ako lístkové cesto. Trikrát poskladané cesto vyvaľkáme na hrúbku ½ cm, potrieme rozšľahaným vajcom, kruhovou ostrôžkou pokrájame na tyčinky, ktoré posypeme soľou, rascou alebo ligurčekom a upečieme v stredne teplej rúre.

Piškótové pečivo:

41. Štefánské omelety s marhuľovým lekvárom

alebo čučoriedkovým, egrešovým džemom 2 porcie po 220g

Žĺtky vymiešame s ½ práškového cukru, potom pridáme sladkú smotanu, rozpustené maslo a tuhý sneh ušlahaný z bielkov a cukru, a to tak, že do ušĺahaného snehu pridáme cukor a došľaháme. Potom zľahka primiešame krupicovú múku.

Cesto rozdelíme na 2 vymastené múkou vysypané plechy, stierkou roztieme do kruhu a v mierne teplej rúre upečieme.

Potrieme lekvárom a preložíme ako omeletu. Vrch posypeme cukrom, prípadne kakaovým benkom, môžeme prizdobiť šlahačkou a ovocím.

42. Čerešňová bublanina

Zmäknuté maslo alebo margarín vymiešame s ½ práškového cukru, žĺtkami a mliekom. Z bielkov ušľaháme hustý sneh, pridáme 2.polovicu cukru a došľaháme. Pridáme ho k žĺtkom a zľahka primiešame krupicovú múku s práškom do pečiva.

Cesto stierkou rozotrieme do vymasteného múkou vysypaného hlbšieho plechu, lebo po vložení do rúry zredne.Do cesta popicháme čerešne, ktoré môžeme vykostkovať a pečieme v stredne teplej rúre.

43. Bohémky

20ks kocky po 50g

Plnka:

Oriešky opražíme, olúpeme a vychladnuté zomelieme.

Z bielkov ušľaháme sneh, potom pridáme cukor a došľaháme, zamiešame doň múku, oriešky a postrúhanú čokoládu na varenie, alebo horkú. Cesto rozotrieme natenko na 2 tukom vymastené a múkou vysypané plechy a upečieme. Ešte teplé nožom podoberieme, vyklopíme na lopár a prekrojíme na polovicu. Jednotlivé plítky spojíme plnkou a povrch polejeme čokoládovou polevou. Necháme stuhnúť a teplým nožom pokrájame na kocky.

Plnka: Do nádoby s okrúhlým dnom rozbijeme vajce, pridáme kakao a šľaháme nad parou do horúca, po vychladnutí pridáme maslo, práškový cukor a vymiešame.

44. Svíboh-rezy (rodinný recept Kunovice n/Olš.)

20ks rezov asi po 75g

Vanilkový krém s rumom alebo griotkou:

Citrónová poleva:

Zmäknuté maslo(margarín) vymiešame s polovicou práškového cukru, žĺtkami a mliekom. Z bielkov ušľaháme sneh, pridáme 2.polvicu cukru a došľaháme, sneh pridáme k žĺtkom a zľahka primiešame krupicovú múku s práškom do pečiva. Cesto vložíme do tukom vymasteného a múkou vysypaného hlbšieho plechu, pečieme v stredne teplej rúre. Malo by sa pekne zdvyhnúť, pred dopečením poprepichujeme páratkom, skontrolujeme dopečenie a cesto vyklopíme na mastný papier na lopári, vychladnuté pozdĺžne ostrým horúcím nožom rozrežieme na 2 polovice vrchnú zo strany rezu zľahka natrieme ríbezlovým džemom.

Vanilkový krém na plnku:

Maslo s cukrom dobre vymiešame a za stáleho miešania pridáme doň jemný rum(griotku). Postupne pridávame za stáleho miešania po malých dávkach vychladnutý hustý puding zo zlatého klasu s vanilkovým cukrom. Hotový vychladnútý krém natrieme na spodnú polovicu vychladnutého upečeného piškotového cesta.

Citrónová poleva: Bielok miešame, šľaháme s práškovým cukrom do spenenia, potom pridáme citrónovú šťavu a spolu dobre vymiešame, polevu natrieme navrch spojeného Svíbohu a pokrájame ho na 20ks obdĺžnikových rezov.

Chlebíčky:

45. Biskupský chlebíček

15 porcíí asi po 55g

Maslo vymiešame s polovicou cukru a žĺtkami, z bielkov ušľaháme sneh, pridáme 2.polovicu cukru a došľaháme. Sneh, múku, čokoládu pokrájanú na rezance, posekané mandle, figy, hrozienka, pomarančovú kôrku a prášok do pečiva zľahka primiešame k vyšľahnému maslu a dáme do tukom vymastenej a múkou vysypanej chlebíčkovej formy.

Pečieme v stredne teplej rúre. Upečený clebíček vyklopíme a posypeme cukrom.

46. Srňací chrbát

15 porcíí aso po 50g

Čokoládová poleva:

Maslo vymiešame s cukrom a žĺtkami, pridáme tuhý sneh, múku a kakao.Zľahka premiešame a dáme do vymastenej a múkou vysypanej formy na srňací chrbát. Pečieme v stredne teplej rúre. Po vychladnutí vyklopíme, polejeme čokoládovou polevou a popicháme doň olúpané mandle pokájané na malé kliny.

Príprava polevy:

Tuk rozpustíme a do teplého zamiešame čokoládu pokrájanú nadrobno a miešame, kým sa úplne nerozpustí. Vlažnú polevu nalejeme na múčník a na chladnom mieste necháme stuhnúť.

47. Ovocný chlebíček

10 porcií po 42g

Celé vajcia s cukrom vyšľaháme nad parou, kým je masa horúca. Potom odstavíme a šľaháme až do vychladnutia. Primiešane rozpustené maslo, múku a nadrobno nakrájané kandizované ovocie. Cesto nalejeme do vymastenej múkou vysypanej chlebíčkovej formy a v stredne teplej rúre pečieme asi trištvrte hodiny. Upečený chlebíček vyklopíme a posypeme práškovým cukrom.

48.Orechové chlebíčky

20ks asi po 30g

Maslo alebo margarín rozdrobíme s múkou, cukrom a zomletými orechmi. Potom pridáme tlčenú škoricu, postrúhanú citrónovú kôru a žĺtky. Všetko spracujeme na cesto, z ktorého formujeme rovnaké guľky veľkosti orecha.

Pokladieme na suchý plech a pečieme v stredne teplej rúre. Po upečení ich posypeme cukrom. Guľky kladieme na plech v dostatočnej vzdialenosti, lebo pri pečení sa cesto trocha rozleje a popuká do tvaru malých chlebíčkov.

49. Kakaový chlebíček s jablkami

20ks asi po 40g

Očistené jablká postrúhame, pridáme k ním krupicu a necháme asi pol hodiny stáť. Potom pridáme žĺtky, kakao, tuhý sneh ušľahaný s bielkov, cukor a strúhanku. Všetko zľahka peremiešame, vylejeme do tukom vymastenej a múkou vysypanej chlebíčkovej formy a pečieme v stredne teplej rúre. Upečený chlebíček posypeme cukrom.

Drobné pečivo:

50.Vanilkové rožky bez vajec

17ks po 20g

Do preosiatej múky rozdrobíme maslo, pridáme zomleté orechy, práškový cukor a vypracujeme cesto, ktoré rozšúľame na lopári na dlhý valček, pokrájame na kúsky veľkosti malého orecha, rozšúľame a sformujeme na rožky, ktoré uložíme na suchý plech a upečieme v stredne teplej rúre. Upečené obaľujeme v vanilkovom cukre.

51.Vanilkové rožky s vajcom

asi 28ks po 20g

Čokoládová poleva:

Do preosiatej múky rozdrobíme maslo alebo margarín, pridáme ostatné potraviny a vypracujeme cesto, ďaľší postup je ako predošlý.

Upečné rožky namáčame (z polovice alebo 2/3) vo vlažnej čokoládovej poleve z rozpusteného tuku a čokolády.

52. Vanilkové rožky z ovsenných vločiek

22ks asi po 20g

Do preosiatej múky rozdrobíme tuk, pridáme zomleté ovsenné vločky, cukor, mlieko, prášok do pečiva a vypracujeme cesto. ďaľší postup sparcovania je jako pri vanilkových rožkoch bez vajec.

53. Zázvorníky

podľa veľkosti formy - 40ks po 22g

Celé vajcia s cukrom šľaháme nad parou, kým nevznikne horúca masa. Potom odstavíme a šľaháme, kým masa nevychladne. Pridáme postrúhaný zázvor - ďumbier, múku, amónium a vypracujeme cesto. Na pomúčenom lopári ho rozvaľkáme a formičkou vykrajujeme tvary, ktoré uložíme na vymastený plech a na druhý deň upečieme v stredne teplej rúre.

54. Čajové pečivo(strojčekové) I

25ks asi po 20g

Múku, margarín, cukor, žĺtok, kyslú smotanu, prášok do pečiva, vanilkový cukor spolu zmiesíme. Cesto vložíme do strojčeka, cez formičku ho vytláčame a formujeme rôzné tvary. Upečné ešte teplé obaľujeme vo vanilkovom cukre.

55. Čajové pečivo(strojčekové) II

27ks asi po 20g

Múku, maslo, vajce, cukor, štipku soli, mletý aníz zmiesíme. Cesto vložíme do strojčeka(mlynčeka), cez formičku ho vytláčame a formujeme rozličné tvary.

Upečené ešte teplé obaľujeme vo vanilkovom cukre.

Medové pečivo:

56. Medovníčky

55ks asi po 20g

Na lopár dáme múku (najlepšie jemnú tmavú chlebovú), práškový cukor, zomleté orechy, prášok do pečiva, zomleté - preosiaté klinčeky, škoricu, aníz, maslo, vajcia, rozpustený med a postrúhanú citrónovú kôru. Všeto spolu zmiesíme na cesto a necháme 2 hodiny stáť. Potom cesto rozvaľkáme na hrúbku 1 cm a formičkou vykrajujeme rozličné tvary, ktoré kladieme na vymastený, múkou vysypaný plech. Potrieme vajcom a pečieme v mierne teplej rúre.

57.Plnený medovník s čokoládou

rezy poliate čokoládou - 22ks asi po 50g

Plnka:

Čokoládová poleva:

Na lopár preosejeme hladkú múku, cukor a pridáme vajcia, med, prášok do pečiva, zomkleté, preosiaté klinčeky, škoricu, aníz, nové korenie a postrúhanú citrónovú kôru. Všetko zmiesíme na cesto, ktoré vyvaľkáme na hrúbku 1,5 cm a prekrojíme na polovicu. Jednu časť položíme na vymastený a múkou vysypaný plech potrieme plnkou, do ktorej lekvár, mleté orechy a hrozienka zmiešame, a prikryjeme druhou polovicou cesta.

Pečieme v mierne teplej rúre, po upečení pokrájame a posypeme cukrom. Môžeme využiť aj čokoládovú polevu.

58. Medovník s kandizovaným ovocím

22 rezov medovníkov po 50g

Cukor a med miešame s celými vajcami aspoň 15 minút. Potom pridáme hladkú ražnú múku, prášok do pečiva, postrúhanú citrónovú kôru a toľko mlieka, aby sa cesto dalo rozotierať, pokrájané kandizované ovocie a hrozienka, škoricu a zomleté klinčeky. Cesto rozotrieme do vymasteného a múkou vysypaného plechu na hrúbku 2 cm a mierne teplej rúre upečieme. Upečené vyklopíme a po vychladnutí pokrájame a posypeme cukrom

59. Jemné medové rezy

20 rezov asi po 50g

Krém:

Vajce, margarín, cukor, med miešme nad parou, kým sa všetko nerozpustí, potom pridáme jedlú sódu, zamiešame a prelejeme do múky a na lopári spracujeme na cesto, ktoré rozdelíme na 3 časti. Každú časť rozvaľkáme na hrúbku stebla, dáme na vymastený, múkou vysypaný plech a upečieme.

Krém: Čistý vývar zrnkovej kávy z kávovaru dáme variť.

Do mlieka zamiešame hladkú múku, a keď káva vrie, prilejeme plieko s rozhabarkovanou múkou a povaríme na hustú kašu. Maslo vymiešame s práškovým cukrom a postupne pridávame vychladnutý krém. Dobre vymiešaným krémom plníme vychladnuté upečené listy a necháme 2 hodiny stáť, potom pokrájame a pocukríme.

60. Medovníčky s orechmi

40ks aso po 25g

Cukor vymiešame so žĺtkami, potom pridáme teplý med, múku, zomleté orechy, ostatné prísady a vypracujeme cesto, ktoré necháme 2-3 hodiny stáť. Na pomúčenom lopári ho vyvaľkáme asi na hrúbku stebla a malou formičkou vykrajujeme rozličné tvary, ktoré na poastenom plechu upečieme v stredne teplej rúre.

61. Medovníky domáce

26ks asi po 30g

Na lopár preosejeme múku, pridáme cukor, med, vajcia, mlieko, jedlú sódu, mletú škoricu a klinčeky. Všetko spracujeme na cesto a necháme stáť 2-3 hodiny. Potom rozvaľkáme na hrúbku 1 cm a formičkou vykrajujeme rozličné tvary, ktoré kladieme na vymastený plech a upečieme v stredne teplej rúre.

Iné múčniky

62. Tvarohový závin

20 porcií po 50g (technologicky náročné)

Do preosiatej múky pridáme soľ, ocot a vlažnú vodu, dobre vypracujeme redšie cesto, ktoré necháme asi štvrť hodiny stáť na pomúčenom lopári prikryté zohriatým kastrólom. Na stôl rozprestrieme čistý obrus, posypeme ho múkou a bochník cesta roztiahneme na ňom po dĺžke. Potrieme ho rozpusteným tukom, aby sa nelepilo, a potom ho vyťahujeme do šírky po celom stole. Pretretý jemný tvaroh rozmiešame s vajcom, postrúhanou citrónovou kôrou, cukrom, vanilkou a smotanou. Vytiahnuté cesto pokvapkáme rozpusteným maslom a potrieme pripravenou tvarohovou plnkou(môžeme pridať hrozienka namočené v rume).

Potom ho pomocou obrusa (naddvihnutím) stočíme, dáme na vymastený plech potrieme tukom (masťou) a dáme upiecť. Upečený tvarohový závin posypeme práškovým cukrom.

63. Kapustový závin (Chorvátský závin)

Postup práce prípravy cesta je ako pri tvarohovom závine, len namiesto tvarohu posypeme cesto posekanou kapustou opraženou na tuku. Pri dusení trochu posolíme, osladíme, pridáme hrozienka a okoreníme bielym korením.

Môžeme pripraviť na sladko, (slano) alebo s citrónom na sladkokyslo. Upečený posypeme práškovým cukrom (ak nerobíme na slano).

64.Jablkový závin

Postup práce je jako pri tvarohovom závine, len na plnku posypeme cesto, očistenými, najemno pokrájanými jablkami, strúhankou, hrozienkami namočanými v rume, mletou škoricou a cukrom.

Namiesto jabĺk môžeme dať vykôstkované čerešne alebo hrozno. Upečený posypeme cukrom.

65.Mrežovník z krehkého cesta

20 porcií po 35g

Do preosiatej múky rozdrobíme tuk, pridáme cukor, na koniec noža prášok do pečiva, trochu soli, domáce vajce a vypracujeme cesto. Rozdelíme ho na polovice.

Jednu polovicu na pomúčenom lopári vyvaľkáme asi na hrúbku stebla (0,5cm), potom ho navinieme na váľok, prenesieme na suchý plech a stierkou potreme lekvárom.

Druhú polovičku cesta po častiach natenko rozšúľame a ukladáme na rozotretý lekvár do tvaru mriežok a to aj po obvode. Mrežovník pečieme v stredne teplej rúre.

Po upečení posypeme cukrom a pokrájame.

66.Kakaový koláč so zemiakového cesta

s lekvárom 20 porcií rezov po 35g

Margarín-tuk vymiešame s cukrom a vajcom, pridáme kakao, múku s práškom do pečiva, uvarené, pretlačené zemiaky a všetko dobre premiešame. Masu stierkou rozotrieme na vymastený a múkou vysypaný plech a upečieme. Upečené cesto potrieme domácim lekvárom a prekrojíme na polovice, polovice spojíme, pokrájame na rovnaké štvorce alebo rezy a posypeme práškovým cukrom.

67. Trená bábovka s hrozienkami

20 porcíí aso po 55g

Maslo miešame s práškovým cukrom až do spenenia. Potom postupne pridávame žĺtky. Do vymiešanej zmesi pridáme mlieko, múku s práškom do pečiva, postrúhanú citrónovú kôru, sneh z bielkov a hrozienka namáčané v jemnom rume. Cesto zľahka dobre premiešame, vlejeme do vymastenej a múkou vysypanej bábovkovej formy a v stredne teplej rúre pečieme asi 30-40 minút.

Upečenú bábovku vyklopíme a posypeme práškovým cukrom s vanilkou.

68. Orechové guľky s rumom

22ks asi po 30g

Zomleté orechy zmiešame s cukrom, bielkom, posekanými hrozienkami a rumom. Z masy formujeme guľky, do ktorých zabalíme vykôstkované višne alebo čerešne. Guľky obaľujeme v zomletých orechoch a vložíme do papierových košíčkov.

69. Miňonky

25ks asi po 50g

Krém:

Čokoládová poleva:

Žĺtky vymiešame s cukrom, pridáme kakao s múkou a tuhý sneh. Zľahka premiešame, vylejeme na menší vymastený a múkou vysypaný plech, na hrúbku 3 cm a upečieme v stredne teplej rúre. Vychladnuté cesto vyklopíme, 2 razy vodorovne rozrežeme, potrieme krémom, spojíme a dáme stuhnúť na chladné místo. Potom povrchu potrieme lekvárom a pokrájame na kocky, prípadne trojuholníky a pod., ktoré namáčame v čokoládovej poleve. Na každý kúsok môžeme dať polovicu orecha.

Krém: Žĺtok, kakao a maizenu rozmiešame v malom množstve mlieka, za stáleho miešania prilejeme do vriaceho mlieka a povaríme. Maslo vyšľaháme s cukrom a počastiach primiešame studený krém a rum.

Na čokoládovú polevu rozpustíme tuk a do teplého zamiešame čokoládu pokrájanú nadrobno a miešame kým sa nerozpustí, vo vlažnej čokoládovej poleve namáčame.

70. Krémové venčeky

20ks asi po 50g

Krém:

Do vriacej osolennej vody s tukom zavaríme krupicovú múku a za stáleho miešania povaríme na hustú kašu.

Do vychladnutej kaše postupne zamiešame celé vajcia. Cesto dobre vymiešame, vložíme do vrecka s ozdobnou rúrkou a na vymastený, múkou vysypaný plech vytláčame venčeky, ktoré upečieme v horúcej rúre. Upečené venčeky prekrojíme naplocho, spodok naplníme krémom, priložíme vrch a posypeme cukrom s vanilkou. Z cesta môžeme tvoriť banány alebo pyšteky a plniť ich krémom.

Krém: V malom množstve studeného mlieka rozmiešame maizenu a žĺtky a ostatné dáme variť s cukrom. Keď mlieko vrie, za stáleho miešania prilevame mlieko s maizenou a žĺtkami a povaríme. Bielky ušľaháme s cukrom na tuhý sneh, ktorý zľahka zamiešame ešte do horúceho krému. Krém vložíme do vrecka a plníme ním venčeky.

71. Čokoládové gaštany

30ks asi po 30g

Umyté gaštany narežeme a uvaríme. Ešte z teplých lyžičkou vnútrajšky vyškrabeme a pretierme cez sito.

Do pretretých pridáme práškový cukor, jemný rum a zamiesíme. Z gaštanovej masy formujeme gaštany, ktoré z dvoch tretín namáčame v čokoládovej poleve.

Rezy:

72. Piškotové rezy

(pre viac osôb) asi 17ks po 50g

Plnka:

Čokoládová poleva:

Žĺtky vymiešame s cukrom a citrónovou šťavou, asi štvrť hodiny. Potom pridáme z bielkov ušľahaný sneh a múku. Zľahka zamiešame, rozotrieme na vymastený, múkou vysypaný plech, asi na hrúbku 2 cm a upečieme.

Vychladnuté pokrájame na plátky a potrieme krémom a marhuľovým lekvarom. Potreté plátky skaldáme na seba v 3-4 vrstvách.

Plnka: Do vriaceho mlieka prilejeme studené mlieko, v ktorom sme rozšľahali kakao a maizenu a povaríme.

Maslo vymiešame s cukrom, po malých dávkach pridávame vychladnutý krém a dobre rozmiešame.

Vrch rezov polejeme čokoládovou polevou.

73. Punčové rezy:

(pre vioac osôb) 18ks po 40g

Cukrová poleva obyčajná:

Žĺtky vymiešame s cukrom, pridáme tuhý sneh z bielkov a primiešame múku. Do tretiny cesta zamiešame kakao a dáme na vymastený plech upiecť. Ostatné cesto upečieme osobitne. Druhú časť cukru povaríme s vodou a zafarbíme červenou ovocnou šťavou s rumom.

Upečenú piškótu bez kakaa rozdelíme na tri diely.

Dva diely potrieme lekvárom, tretí diel a kakaové cesto pokrájame na kocky. Žlté piškotové kocky namočíme v prpravenej ovocnej šťave a kladieme striedavo s kakaovými kockami na diel potretý lekvárom. Prikryjeme druhým dielom s lekvárom (lekvárom na kocky) a mierne zaťažíme.

Rezy môžeme poliať cukrovou polevou, keď práškový cukor miešame s bielkom a citrónocou šťavou do spenenia.

74.Ovocné rezy

(pre viac osôb) 20ks asi po 42g

Žĺtky vymiešame s cukrom a vodou. Potom pridáme postrúhanu citrónovú kôru, múku, tuhý sneh z biekov a zľahka preniešame. Upečieme na vymastenom a múkou vysypanom plechu. Na vychladnuté poukladáame pokrájané zavárané jablká a marhule a zalejeme agarom.

Agar rozpustíme vo vode, povaríme so šťavous kompótu a vlažný, kde začne rôsolavatieť, nalejeme na múčník.

75. Orechové rezy

18ks asi po 40g

Krém:

Citrónová poleva:

Žĺtky vymiešame s práškovým cukrom, pridáme tuhý sneh, zomleté orechy, múku a kakao. Všetko zľahka premiešame a dáme na vymastený múkou vysypaný plech. Cesto stierkou rozotrieme asi na hrúbku 2 cm a pečieme. Po vychladnutí pokrájame na plátky, ktoré rovnomerne potrieme krémom, spojíme po dva a polejeme citrónovou polevou.

Krém: Do vriaceho mlieka zavaríme maizenu a žĺtok rozmiešané v malom množstve studeného mlieka, povaríme a necháme vychladnúť. Maslo vymiešame s cukrom a rumom a po malých dávkách primešame studený krém.

Citrónová poleva: Bielok miešame s práškovým cukrom do spenenia, potom pridáme lyžičku citrónovej šťavy a spolu ešte premiešame.

76. Študentské rezy

20ks asi po 60g

Krém:

Žĺtky vymiešame s cukrom a pridáme tuhý sneh a múku. Cesto zľahka premiešame a rozdelíme na tri rovnaké diely. Prvý rozotrieme na dva vymastené a múkou vysypané plechy. Do druhého zamiešame kakao a do tretieho zomleté orechy. Každé cesto rozotrieme na dva plechy a upečieme v stredne teplej rúre.

Krém: Mlieko dáme variť. V malom množstve rozmiešame žĺtok a maizenu. Keď mlieko vrie, za stáleho miešania prilejeme mlieko s maizenou a žĺtkom a povaríme. Maslo vymiešame s cukrom a za stáleho miešania a po častiach primiešame vychladnutý krém. Rozdelíme ho na dve časti.

Do prvej zamiešame rum a červený bretón. Do druhej najemno zomletú zrnkovú kávu. Upečené plátky skladáme tak, aby sme dosiahli pekné zladenie farieb. Potom ich posypeme cukrom, alebo polejeme vhodnou polevou.

Ľadová poleva:

Práškový cukor vymiešame s horúcou vodou a rumon.Keď je hustá môžeme priliať niekoľko kvapiek vody.Poleva nesmie stekať z múčnika.

Kávová poleva:

Do vriacej vody zavaríme zomletú kávu. Ochladenú ocedíme, pridáme bielok, práškový cukor a dobre vymiešame.Polevu rozotrieme tortovým nožom.

77. Sacherove rezy

20ks asi po 50g

Celé vajcia s cukrom šľaháme nad parou, kým nie je masa teplá, potom odstavíme a šľaháme do vychladnutia.

Primiešame kakao s múkou, zomleté mandle a rozpustené maslo. Všetko zľahka permiešame, vylejeme na vymastený a múkou vysypaný plech a upečieme v stredne teplej rúre.

Po vychladnutí vodorovne prepežieme, potrieme marhuľovým lekvárom, spojíme a zdobíme šľahačkou.

78. Rómske (cigánske) rezy

20ks asi po 45g

Do múky pridáme margarín, cukor, prášok do pečiva, žĺtok a vypracujeme cesto. Rozvaľkáme ho na hrúbku stebla, dáme na suchý plech, zapečieme a potrieme lekvárom. Z bielkov a cukru ušľaháme tuhý sneh, primiešame zomleté orechy a kakao, vylejeme, rozotrieme na zapečené a ríbezľovým lekvárom potreté cesto a v stredne teplej rúre dopečieme.

79. Grilážové rezy

20ks asi po 40g

Griláž:

Celé vajce, žĺtky a maslo šľaháme nad horúcou parou až do zhustnutia. Do horúceho krému zamiešame potlčenú griláž. Krém vylejeme na oplátku a druhou ho pritlačíme. Po vychladnutí krájame rezy.

Griláž: Na panvici rozpustíme cukor a primiešame očistené pokrájané mandle. masu vylejeme na vymastený plech, necháme stuhnúť a potlčieme.

80. Krehké jablkové rezy

20ks asi po 55g

Do preosiatej múky rozdrobíme tuk, pridáme cukor, trochu soli, na koniec prášku do pečiva, vajce a vypracujeme cesto. Rozdelíme ho na dva rovnaké diely, ktoré rozváľkáme na pomúčenom lopári asi na hrúbku stebla. Jeden diel dáme na suchý plech, posypeme očistenými, pokrájanými jablkami a strúhankou, cukrom, škoricou a priložíme druhý. Okraje dookola postláčame a cesto popicháme vidličkou, aby pri pečení mohla para z jabĺk uniknúť. Rezy pečeme v stredne teplej rúre. Po upečení ich posypeme cukrom.

81. Kakaové rezy úsporné

25ks asi po 50g

Zmäknuté maslo vymiešame s cukrom, postupne pridávame žĺtky, mlieko a z bielkov ušľahný tuhý sneh. Zľahka primiešame zomleté orechy, preosiaté kakao a múku s práškom do pečiva. Cesto rozotrieme na vymastený a múkou vysypaný plech a pečieme v stredne teplej rúre.

Upečené rozkrojíme na polovicu, jednu potrieme lekvárom, druhú priložíme, pokrájané rezy posypeme cukrom.

82. Marhuľové rezy

20ks po 42g

Celé vajcia vymiešame s cukrom, lekvárom a rozpusteným maslom. Potom pridáme mlieko, múku s práškom do pečiva, mleté orechy, spolu dobre premiešame a rozotrieme na vymastený a múkou vysypaný plech. Po upečený pokrájame na rezy a posypeme cukrom.

83. Orieškové rezy

20ks asi po 35g

Plnka:

Žĺtky vymiešame s cukrom, pridáme s bielkov ušľahaný tuhý sneh, zľahka zamiešame múku a opražené, olúpane, vychladnuté, zomleté oriešky. Cesto rozotrieme na vymastený a múkou vysypaný plech. Pečieme v mierne teplej rúre. Vychladnuté rozkrojíme na tri časti, nplníme a pokrájame na rezy.

Plnka: Zmäknuté maslo vymiešame s preosiatým práškovým cukrom a žĺtkom. Potom pridáme opražené, olúpané oriešky rozdrvené váľkom.

84.Frankfurtské rezy

20ks asi po 53g

Plnka:

Cukor vymiešame s maslom a postupne primiešame žĺtky.

Z bielkov ušľaháme tuhý sneh, ktorý pridáme k vymiešaným žĺtkom so zomletými opraženými orieškami, múkou a kakaom. Cesto rozotrieme na vymastený a múkou vysypaný plech a pečieme v stredne teplej rúre. Vychladnuté rozkrojíme na polovice, jednu potrieme plnkou a druhou polovicou prikryjeme. Vrch potrieme plnkou a pokrájame na rezy.

Na plnku dobre vymiešame maslo s cukrom a za stáleho miešania pridávame doň griotku alebo rum.

85. Mramorové rezy

20ks asi po 50g

Žlté cesto:

Kakaové cesto:

Čokoládová poleva:

Zmäknutý margarín vymiešame s cukrom a žĺtkami a pridáme z bielkov ušľahaný sneh. Zľahka primiešame múku s práškom do pečiva, postrúhanú citrónovú kôru a vanilkový cukor. Tak isto pripravíme aj kakaové cesto, len do toho zamiešame preosiaté kakao. Na vymastený a múkou vysypaný plech dávame striedavo lyžicu žltého a lyžicu kakaového cesta. Vrch cesta stierkou urovnáme a pečieme ho v stredne teplej rúre.

Upečené a vychladnuté polejeme čokoládovou polevou.

Čokládová poleva: Do cukru pridáme mlieko, maizenu, kakao a margarín a šľaháme nad horúcou parou do zhustnutia.

86. Pomarančové rezy

20ks po 60g s pomarančom

Plnka:

Žĺtky vymiešame s cukrom a pomarančovou šťavou. Pridáme z bielkov ušľahaný tuhý sneh, zľahka zamiešame múku a cesto nalejeme do hlhšieho vymasteného plechu. Pečieme v mierne teplej rúre. Upečené vyklopíme, vychladnuté vodorovne prekrojíme, spodnú časť potrieme plnkou. Teplým nožom pokrájame a na každý rez položíme mesiačík očisteného pomaranča.

Plnka: Zmäknuté maslo a prášková cukor dobre vymiešame, pridáme pomarančovú šťavu, postrúhanú pomarančovú kôru a vymiešame do spenenia. Prizdobíme šľahačkou.

87. Tvarohové rezy s piškótovou mriežkou

Krehké cesto:

Piškótové cesto:

Plnka:

Krehké cesto: Hladkú múku, maslo alebo margarín, práškový cukor, žĺtok, prášok do pečiva, štipku soli zamiesíme na cesto, ktoré vyvaľkáme na lopári na hrúbku * ½ cm, dáme na suchý plech a v rúre zapečieme.

Piškotové cesto: Žĺtky vymiešame s cukrom, pridáme tuhý sneh a múku a zľahka premiešame.

Plnka: Prelisovaný jemný tvaroh vymiešame s cukrom, vanilkou, žĺtkom a postrúhanou citrónovou kôrou.

Zapečené krehké cesto potrieme lekvárom a na to rozotrieme tavarohovú plnku. Pripravene piškótové cesto vložíme do vrecuška, na rozotretú tvarohovú plnku robíme z neho mriežky a dáme do rúry dopiecť. Dopečené pokrájame na rezy.

88. Čokládové rezy k čaju

30ks asi po 53g

Linecké cesto:

Piškotové cesto:

Čokoládová poleva:

Linecké cesto: Do múky pridáme margarín, preosiatý cukor, žĺtok, na koniec noža prášku do pečiva a vypracujeme cesto. Rozvaľkáme ho na hrúbku 1 cm a dáme na suchý plech. Pečieme v stredne teplej rúre.

Piškótové cesto: Maslo vymiešame s cukrom a žĺtkami.

Z bielkov ušľaháme tuhý sneh a pridáme ho k vyšľahaným žĺtkom. Zľahka primiešame kakao rozmiešané s múkou, orieškami, práškom do pečiva a postrúhanou citrónovou kôrou. Cesto rozotrieme na vymastený a múkou vysypaný plech. Pečieme v horúcej rúre.

Vychladnuté linecké cesto potrieme ríbezľovým lekvárom, prikryjeme piškótovým cestom a polejeme polevou. Čokoládová poleva: Do rozpusteného, ešte teplého tuku zamiešame čokoládu pokrájanú nadrobno a miešame kým sa úplne nerozpustí, vlažnú polevu nalejeme na múčním a necháme na chladnom mieste stuhnúť.