Teplé predjedlá
1. Farebný puding
2 porcie v pudingových formách asi 350g
- 15g masla
- 15g krupicovej múky
- O,5dl mlieka
- 40g vajce 1 ks
- 25g teľacej pečene
- soľ, biele korenie, voda
Omáčka:
- 20g masla
- 20g hladkej múky
- 10g cibule
- 1,2dl mlieka
- 10g rajčinového pretlaku
- 5g cukru, soľ, voda
Do rozpusteného masla zamiešame krupicovú múku, zalejeme mliekom a povaríme na hustú kašu. Do vychladnutej kaše pridáme žĺtky, biele korenie a sneh s bielkov.
Prvú ½ hmoty nalejeme do vymastenej, múkou vysypanej pudingovej formy, do zvyšku hmoty zamiešame zomletú, alebo jemno trenú teľaciu pečeň a prilejeme do formy. Formu dáme do nádoby s vodou, ktorá nemá presahovať 1/3 foriem, pomaly privádzame do varu. Varíme v prikrytej nádobe asi pol hodiny. Uvarený puding vyklopíme a podávame poliaty rajčinovou omáčkou.
Omáčka: Z masla a múky pripravíme ružovú zápražku, pridáme postrúhanú cibuľu, popražíme, zalejeme rozriedeným rajčinovým pretlakom, mliekom, osolíme, osladíme a povaríme.
Prizdobíme vhodnými bylinkami (bazalkou, šalviou).
2. Šunková omeleta
2ks omeleta asi 140g
- 80g vajcia 2 ks
- 10g masti
- 50g šunky
- soľ, biele korenie, pažítka, hlávkový šalát, rajčina
Vajcia rozšľaháme so soľou a korením, ½ množstva nalejeme na rozpálenú masť, zapečieme a posypeme posekanou šunkou a pažítkou, zdobíme hlávkovým šalátom alebo rajčinami.
Rovnako urobíme druhú omeletu.
3. Jemné rizoto
2 porcie asi 400g
- 60g ryže guľatozrnnej
- 10g masti
- ¼ks upečeného kurčaťa (300g s kosťami)
- 50g dusenej husacej pečene
- 50g miešanej jemnej zeleniny
- soľ, zelený petržlen, voda, hlávkový šalát alebo čínska kapusta
Ryžu udusíme, kurča vykostíme, mäso pokrájame na kocky,
Podobne pečeň a udusenú zeleninu, pridáme k ryži, premiešame, vtlačíme do vymastenej formy vysypanej posekaným zeleným petržlenom, prizdobíme hlávkovým šalátom.
4. Zapekané vajcia so zemiakmi
2 porcie asi 400g
- 200g zemiakov
- 10g masla
- 0,5dl mlieka
- 50g šunky
- 80g 2ks vajce, soľ, zelený petržlen
Očistené, uvarené zemiaky pretrieme, pridáme maslo, vriace mlieko a vypracujeme na hladkú kašu. Dáme ju do vymastenej nákypovej formy, tak aby stred zostal voľný.
Do prostriedku dáme posekanú šunku, z bielkov ušľahaný sneh, do ktorého sme zamiešali žĺtky, posypeme posekaným zeleným petržlenom a zapečieme. Pokrm podávame vo forme.
5. Gratinovaný karfiol
- 250g karfiolu
- 15g masla
- 15g krupicovej múky
- 750ml mlieko
- 20g vajce (max. 1ks)
- 20g tvrdého postrúhaného syra, soľ, strúhanka
Karfiol uvarený v osolenej vode urovnáme na vymastenú strúhankou vysypanú formu. Z masla a múky pripravíme bledú zápražku, zalejeme ju mliekom a povaríme na kašu. Do vychladnutej kaše zamiešame žĺtok a tuhý sneh, polejeme ňou karfiol, povrch posypeme strúhaným syrom a zapečieme, podávame vo formách, prizdobíme.
6. Plnené rajčiny
Porcia asi 200g
- 1ks väčšia rajčina (120g)
- 30g teľacieho pečeného mäsa
- 5g postrúhanej cibule
- 5g masla
- 5g krupicovej múky
- 30ml mlieko
- soľ, biele korenie, citrónová šťava,
- zelený petržlen
Z masla a krupicovej múky pripravíme bledú zápražku, pridáme postrúhanú cibuľu, popražíne, zalejeme mliekom a povaríme. Dochutíme soľou a korením, pridáme teľacie mäso pokrájané na malé kocky, citrónovú šťavu a posekaný zelený petržlen, masu dobre premiešame a plníme ňou vydlabané rajčiny, zdobíme zemiakovou kašou a hlávkovým šalátom
7. Pstruh na modro (ryba na modro)
2 porcie asi 440g
- 200g vypitvaného pstruha(nemastného kapra)
- 50g miešanej koreňovej zeleniny
- 20g masla
- 1,5dl bieleho vína (alebo ocot, voda mierne kyslá)
- soľ, celé čierne a nové korenie,
- citrón nakrájaný na plátky
Pstruha, kapra zbavíme šupín, kožu nesťahujeme, pri varení zmodrie, varíme tiahnutím v founde z bieleho vína, zmesi koreňovej zeleniny, korenia a citróna, osolenej vody
Uvarené asi 4-5 minút, polejeme roztopeným maslom, prizdobíme hlávkovým šalátom, podávame s zemiakmi na rôzne spôsoby.
8. Vajcia na florentský spôsob
2 porcie 280g
- 80g vajcia 2ks, voda, ocot
- 20g masla
- 20g krupicovej múky
- 1 mlieko
- 50g špenátu(mrazeného), mleté korenie,
- muškátový oriešok
Do vriacej osolenej a okyselenej vody opatrne vyklopíme čerstvé vajcia, varíme na miernom ohni.Maslo rozpustíme, pridáme múku a spolu prehrejeme, zalejeme mliekom, povaríme, osolíme, pridáme osobitne uvarený, zomletý špenát, muškátový oriešok, mleté čierne korenie. Touto zmesou polejeme uvarené, dobre odtečené vajcia.
9. Plnené vyprážané vajcia
s majonézovou smotanovou omáčkou s bylinkami 2 porcie asi 330g
- 80g vajcia 2ks
- 10g masla
- 15g lyžica kyslej smotany
- 20g hladkej múky, soľ, čierne korenie
- 20g vajce (½ ks)
- 20g strúhanky
- 30g slnečnicového oleja
Majonézová smotanová omáčka s bylinkami:
- 10g žĺtok (½ ks)
- 30g oleja, soľ
- ½ lyžičky horčice
- práškový cukor, citrónová šťava
- 15ml lyžička mlieka
- 0,5dl šľahačky, bylinky na ozdobenie a dochutenie
Vajcia uvarené natvrdo a vychladnuté rozkrojíme, žĺtky vyberieme a vymiešame ich s maslom, smotanou a čiernym korením. Potom ½ vajec naplníme touto plnkou, spojíme ich obalíme v hladkej múke, rozšľahanom vajci a v strúhanke a vypražíme na horúcom oleji, podávame s majonézovou smotanovou omáčkou:
Žĺtok, soľ, horčicu miešame a postupne prikvapkávame olej, do zahustenej majonézovej zmesi pridáme práškový cukor, citrónovú šťavu, mlieko, dobre spolu premiešame a pridáme ušlahanú sladkú smotanu, dochutíme a ozdobíme bylinkami napr. bazalkou, trebuľou voňavou, mladou medovkou.
10. Vajcia so zelenou paprikou
(červenou paprikou kápiou) 2 porcie asi 320g
- 10g masti
- 20g údenej slaniny
- 20g cibule
- 150g zelenej papriky (kápie)
- 120g vajec 3 ks, soľ, biele korenie
Do rozpálenej masti pridáme údenú prerastanú slaninu, cibuľu pokrájanú na drobné jemné plátky a poražíme. Umytú papriku pokrájame na kolieska, dáme na zapenenú cibuľu, posolíme, dusíme za občasného pomiešania.Nakoniec pridáme biele korenie a rozšľahané vajcia a spolu popražíme, prizdobíme posekanou pažítkou.
11. Zapekané vajcia
2 porcie asi 350g
- 80g vajcia 2ks
- 10g masti
- 45g žemľa 1ks
- 0,5dl mlieko
- 20g masla, soľ, čierne korenie
- 40g vajce 1ks, zelený petržlen
- 1 kyslej smotany na zapečenie, strúhanka
Vajcia uvaríme natvrdo, prekrojíme a vyberieme z ních žĺtky. Maslo vymiešame, pridáme žltky, žemľu navlhčenú v mlieku, soľ, korenie, posekaný zelený petržlen, všetko dobre premiešame a masou naplníme polovičky vajec.
Naplnené poukladáme do menšej vymastenej a strúhankou vysypanej nádoby, zalejeme smotanou v ktorej sme rošľahali vajce a soľ, zapečieme.
12. Gratinované vajcia
2 porcie asi 240g
- 80g vajcia 2ks
- 1ks žemle plátky 40g, olej
- 10g masla
- 10g krupicovej múky
- 0,5dl mlieko
- 40g vajce
- 10g strúhaného syra
- soľ, ocot, biele korenie, bazalka, šalvia
Do vriacej osolenej a octom okyslenej vody opatrne vyklopíme čerstvé vajcia, aby sa žĺtok nerozlial, varíme na miernom ohni. Počas varenia bielok vidličkou zľahka preložíme cez žĺtok tak, aby bol žĺtok úplne zakrytý.
Uvarené vajcia (žltky majú byť polotuhé) z vody vyberieme a položíme na plátky opečenej žemle. Maslo rozpustíme, pridáme múku, spolu prehrejeme, zalejeme mliekom a odparíme na kašu. Do vlažnej kaše zľahka zamiešame žĺtok, soľ a z bielka ušľahaný sneh a polejeme ňou pripravené vajcia. Vrch posypeme postrúhaným syrom, dáme zapiecť, nakoniec prizdobíme bylinkami.
Studené predjedlá
1. Príprava aspiku – huspeniny
Na 1l aspiku:
- 1kg bravčových nožičiek a kožiek
- 150g koreňovej zeleniny, mrkva, petržlen
- zeler, soľ, cibuľa so šupkou, nové a čierne celé korenie
Očistené, umyté bravčové nožičky a kožky dáme do studenej osolenej vody a pomaly privádzame do varu. Pri varení pridáme očistenú koreňovú zeleninu, soľ, umytú cibuľu so šupkou a korenie. Varíme asi 3 hodiny, uvarený aspik zbavíme tuku a precedíme cez čistú utierku. Ak je kalný, pridáme rozšľahaný bielok, dobre ho v ňom rozmiešame a necháme na miernom ohni zraziť. Potom ho znova precedíme a podľa chuti okyslíme octom(citrónovou šťavou).
Môžeme ho prifarbiť na červeno odvarom z cvikly, na zeleno odvarom zo špenátu a na žlto mrkvovou šťavou, prípadne namiesto farbenia ho prizdobiť vhodne kombinovanou varenou alebo surovou zeleninou (mrkva, petržlen, rajčiny, zelená paprika, kápia, tento druh farbenia a prizdobenia je zo zdravotného hľadiska vhodnejší. Na chladnom mieste necháme stuhnúť. Pokrájaným aspikom zdobíme studené mäsové misy.
2. Ruské vajcia
4 porcie asi po 150g
- 80g vajcia 2ks
- 20g žĺtok alebo (vajce 1ks)
- 1 slnečnicového oleja, biele korenie, drtená rasca
- 1 kyslej smotany
- 40g zeleného hrášku
- 40g jabĺk
- 40g mrkvy
- 60g zemiakov varených v šupke
- 40g kyslých uhoriek
- soľ, citrónová šťava, horčica,
- posekaný zelený petržlen, listy hlávkového šalátu,
- plátky salámu, rajčiny a papriky, kápia, pažítka
Urobíme si majonézu, žĺtok vymiešame so soľou a horčicou a za stáleho miešania prikvapkávame olej. Prilejeme citrónovú šťavu, smotanu, zamiešame, potom pridáme zelený hrášok, uvarenú mrkvu a zemiaky, kyslé uhorky, olúpané surové jablká pokrájané na kocky a posekaný zelený petržlen. Všetko dobre premiešame. Šalát urovnáme na sklenú misu vyloženú listami hlávkového šalátu a naň poukladáme vajcia uvarené natvrdo rozkrojené na polovice, rezom na šalát, prelejeme majonézou a prizdobíme salámou rajčinou, paprikou, uhorkou a pažítkou.
3. Jarné vajcia
2 porcie asi 320g
- 80g vajcia 2ks
- 20g masla
- 20g krupicovej múky
- 1 mlieko
- 15g vareného špenátu
- 15g pretlaku
- 20g žĺtok
- soľ, horčica, citrónová šťava, hlávkový šalát,
- reďkovka, zelený petržlen
Vajcia uvaríme natrvrdo, olúpeme a uložíme na sklenú misu vyloženú šalátovými listami. (Spodok vajec odrežeme, aby pevnejšie stáli.) Z masla a múky pripravíme bledú zásmažku, zalejeme ju mliekom, osolíme, povaríme na hustejšiu kašu a rozdelíne na 4 rovnaké diely. Do 1.dielu zamiešame žĺtok, citrónovú šťavu a horčicu. Do 2.dielu rajčinový pretlak, do 3.dielu uvarený, dobre ocedený a pretretý špenát, 4.diel necháme biely.
Uložené vajíčka polejeme farebnými masami. Masa musí byť hustá, aby nestiekla z vajec. Sklenú, porcelánovú misu s vajcami ozdobíme pokrájaným citrónom, reďkovkou a zeleným petržlenom.
4. Ryba v aspiku
2 porcie asi 300g
- 200g kapra alebo sumca
- 50g miešanej koreňovej zeleniny,
- ocot, soľ, čierne korenie, bobkový list, aspik,
- citrón, zelený petržlen
Očistenú rybu pokrájame na kúsky a uvaríme v osolenej vode s octom, očistenou, pokrájanou zeleninou, bobkovým listom a čiernym korením. Po uvarení vložíme na sklenú misu, ozdobíme pokrájaným citrónom, reďkovkou, zalejeme prizračným vlažným aspikom a necháme v chlade stuhnúť.
5. Pečeňová paštéta v aspiku
- 1ks husacia(morčacia) pečeň asi 280 až 320g
- 50g žemľa (rožok)
- 0,5dl bieleho vína
- 50g údenej slaniny(prerastanej)
- 20g cibule
- 40g vajce 1ks, olej, strúhanka
- mlieko, soľ, čierne korenie, muškátový orech
Pečeň namočíme do mlieka aspoň na ½ dňa. Potom ju pretrieme cez sito aj so žemľou, ktorú sme namočili v mlieku a vytlačili. Pridáme postrúhanú cibuľu, tlčené čierne korenie, soľ, postrúhaný muškátový orech, víno, celé vajce a údenú slaninu pokrájanú na kocky. Všetko dobre premiešame a dáme do vymastenej a strúhankou vysypanej pudingovej formy. Formu vložíme do väčšej nádoby s vodou a varíme asi ¾ hodiny. Uvarenú paštétu necháme vo forme vychladnúť.
Uvarený precedený priezračný aspik nalejeme do väčšej pudingovej formy asi na hrúbku dvoch prstov a necháme v chlade stuhnúť. Potom na vrstvu studeného aspiku vyklopíme uvarenú paštétu (pozor, aby sa nerozpadla) a formu dolejeme vlažným aspikom a necháme znovu stuhnúť. Pred podávaním okolo formy obvinieme utierku, ktorú sme namočili v horúcej vode a vyžmýkali, a obsah formy vyklopíme na misu.
Paštétu ozdobíme pokrájaným citrónom, hlávkovým šalátom, reďkovkou a zeleným petržlenom.
6. Vlašský šalát pochúťkový asi
4 porcie po 150g
- 20g žĺtok 1ks
- 1 olivového(slnečnicového) oleja
- 15g pochúťková ochutená horčica
- 0,5dl kyslej (pochúťkovej) smotany
- 80g údeného jazyka
- 80g teľacieho pečeného mäsa
- 80g bravčového pečeného mäsa
- 50g zeleného(sterilizovaného)hrášku
- 50g mrkvy
- 50g zemiakov varených v šupke
- 50g kyslých uhoriek (cukor alebo sacharín)
- 20g cibule, biele korenie, citrónová šťava, soľ
- reďkovka, hlávkový šalát, zelený petržlen
Pripravíme si majonézu na mixéri alebo ručne, žĺtok rozmiešame so soľou a horčicou a za stáleho miešania prikvapkávame olej. Zmes rozriedíme kyslou smotanou, pridáme uvarený údený jazyk, pečené mäso, uvarenú zeleninu, zemiaky a uhorky pokrájané na kocôčky a nadrobno posekanú cibuľku. Všetko dobre premiešame, dochutíme a urovnáme na sklenenú misu.Zdobíme reďkovkou a hlávkovým šalátom.
7. Šunka v aspiku
4 porcie asi po 125g
- 120g šunky
- 20g žĺtok
- 1 oleja
- 1ks citrón
- 40g hrášku
- 40g mrkvy
- 40g zemiakov varených v šupke
- 40g jabĺk
- 40g kyslých uhoriek, chren
- soľ, horčica, biele korenie, aspik,
- zelený petržlen,
Urobíme majonézu, zmes rozriedíme citrónovou šťavou, primiešame hrášok, uvarenú mrkvu, zemiaky a kyslé uhorky pokrájané na kocky a pokrájané surové jablká. Spolu premiešame, dochutíme chrenom a plníme plátky šunky, ktoré stočíme. Uložíme ich na misu, na ktorej je vrstva stuhnutého aspiku široká asi na prst. Šunku zalejeme priezračným vlažným aspikom a necháme na ľade stuhnúť, Zdobíme pokrájaným citrónom a zeleným petržlenom.
8. Paštéta z husacej pečene
2 porcie 150g
- 200g husacej pečene (morčacej)
- ½ žemle (25g)
- 10g cibule
- 20g vajce ½
- 25ml bieleho vína
- 15g údenej prerastanej slaniny
- soľ, muškátový oriešok, biele korenie
- olej, mlieko
Husaciu pečeň a olúpanú, kôry zbavenú žemlu namočíme do mlieka. Žemlu vytlačíme a s pečeňou pretrieme cez sito. Potom pridáme jemne postrúhanú cibuľku, soľ, vajce, postrúhaný muškátový oriešok, zomleté biele korenie, víno, údenú slaninu pokrájanú na drobné kocky, spolu dobre vymiešame a nalejeme do vymastenej nákypovej formy, ktorú vložíme do vriacej vody a prikrytú pomaly varíme asi hodinu. (Voda, v ktorej sa paštéta vyrí má siahať do tretiny formy.) Do paštéty môžeme pridať osobitne udusenú husaciu pečeň pokrájanú na kocky.
Studené pokrmy (diétne)
1. Pečené kurča na studeno
porcia – 300g
- 300g kurčaťa
- 50g vývaru
- 3g masla
- drtený kmín, soľ
Kurča osolíme, okmínujeme a na masle podliate vývarom upečieme domäkka (mikrovlnka – Crisp asi 10 min), necáme vychladnúť a podávame s rôznymi šalátmi.
2. Sardinky (olejovky) s cibuľkou
porcia -70g
- 60g sardiniek vo vlastnej šťave (necháme predtým prebytočný tuk krajom)
- 10g cibuľa (šalotka) nakrájaná na jemno
- plátok citrónu, ružičkový petržlen, bazalka
3. Jemné párky
porcia – 100g
- 3 hydinové/teľacie párky
Konzumujeme teplé.
4. Pečeňová paštéta (domáca)
Používame na nátierky, ako náplne do zelenín, plátkov mäsa, pomazánky alebo peny, i na ozdobu studených mís a chlebíčkov.
5. Cigánska pečienka
porcia – 100g
Menej tučnú, nakrájanú na tenké plátky používame k príprave studených obložených tanierov, chlebíčkov, závitkov, roliek a tiež šalátov zeleninových a mäsových.
6. Studená teľacia pečienka
porcia – 150g
- 150g teľacieho stehna
- 20g vývaru z kostí
- 5g oleja, soľ, kmín
7. Studená bravčová pečienka
porcia – 120g
- 120 bravčové pliecko
- drtená rasca, soľ, cesnak
8. Šunková pena
porcia – 100g
- 80g šunky
- 10g masla
- 5g hladkej múky
- 10g mlieka
- soľ, petržlenová vňať
- (biele korenie alebo doma pripravený chren)
Nasucho opraženú múku rozmiešame s studenou vodou a nalejeme do vriaceho mlieka. Pripravíme tak falošný bešamel. Po vychladnutí pridáme jemne pomletú šunku, soľ, a dobre vyšľaháme s postupne pridávaným maslom do peny,
Zdobíme zeleným ružičkovým petržlenom.
9. Mäsová pomazánka
porcia – 150g
- 100g pečeného bravčového mäsa
- 50g vareného hovädzieho mäsa
- 5g slnečnicového oleja
- 3g horčice
- 5g sterilizovaných uhoriek (dia)
- soľ, posekaný zelený petržlen (domáci chren)
Mäso jemne pomelieme, pridáme olej a dobre vyšľaháme.
Ochutíme soľou, horčicou (chrenom) a pridáme najemno nastrúhané uhorky, dobre premiešame a ozdobíme petržlenom.
10. Salámová pomazánka s vajcom
porcia – 150g
- 60g slovenského(liptovského) salámu
- 50g vajec
- 20g taveného syra
- 10g sterilizovaných uhoriek (dia)
- (kápia čerstvá, sterilizová) na ozdobu
- soľ, biele korenie
Natvrdo uvarené vajcia prepasírujeme cez jemné sitko alebo sitko na rezanie vajec, pridáme tavený syr a vyšľaháme hladkú hmotu, potom pridáme jemne pomletý (pokrájaný) salám a strúhané(krajané)uhorky a spoločne
Vyšľaháme (vymiešame).
11. Syrová pomazánka s cesnakom
porcia – 70g
- 50g taveného syra
- 15g mlieko
- 10g rajčinového pretlaku
- soľ, strúčik cesnaku
Syr vyšľaháme s mliekom a rajčinovým pretlakom, ochutíme treným cesnakom a soľou, dobre vymiešame.
12. Syrová pomazánka so salámou
porcia – 50g
- 30g taveného syra
- 20g diétneho salámu
- 10g vajce natvrdo
- pažítka, soľ
13. Syrová pomazánka so šunkou
porcia – 100g
- 70g taveného syra
- 30g šunky
- 10g mlieka
- petržlenová vňať, soľ
Syr rozšľaháme s mliekom, pridáme pomletú šunku, posekaný zelený petržlen a soľ, vyšľaháme.
14. Syrová pomazánka s tvarohom
porcia – 70g
- 30g moravského bochníku(strúhaného tvrdého syra)
- 30g mäkkého tvarohu
- 20g mlieka
- cesnak, soľ, petržlenová vňať
15. Švédska pomazánka
porcia – 70g
- 50g mäkkého tvarohu
- 10g tresčej pečene
- 10g cibule
- soľ, biele korenie, citrónová šťava
16. Vaječná pomazánka s droždím
porcia – 100g
- 50g vajce
- 3g slnečnicového oleja
- 20g droždia
- 5g cibuľa
- 20g jemného salámu(liptovského)
- pažítka alebo zelený petržlen
- soľ, mleté korenie
Droždie orestujeme na oleji, pridáme cibuľku, mletú salámu a spoločne orestujeme, osolíme a okoreníme. Nakoniec pridáme rozšľahané vajce a necháme stuhnúť, používame ako teplú alebo studenú nátierku, prizdobíme pažítkou alebo petržlenom.
17. Pomazánka z Nivy
porcia – 70g
- 30g nastrúhaného syru Niva
- 30g mäkkého tvarohu
- 10g mlieka
- šalotka, pažítka
18. Pomazánka z rybieho filé
porcia – 180g
- 150g vareného rybieho filé
- 20g cibule (šalotky)
- 20g slnečnicového oleja / ramy (masla)
- 1g citrónovej šťavy
- horčica, soľ, biele korenie
Uvarené rybie filé pomelieme na jemnom mlýnku, pridáme jemno nakrájanú cibuľku, olej/ramu, vyšľaháme a dochutíme.
19. Pomazánka z taveného syra
porcia – 70g
- 50g taveného syra
- 30g mlieko – spoločne vyšľaháme,
Na obmeňovanie možeme pridať aj rôzne vňate získame tým pomazánku cesnakovú, pažítkovú, cibuľovú, zelerovú, chrenovú, z rôznych vhodných byliniek.
20. Šunková nátierka
porcia – 155g
- 30g masla
- 50g šunky (alebo salámy)
- 25g kyslých uhoriek
- 10g cibuľa, soľ,
- 40g 1 vajce, biele korenie
Maslo vymiešame do spenenia, pridáme posekanú alebo zomletú šunku, posekané uhorky a uvarené vajce.Dochutíme a premiešame.
21. Údenáčová nátierka
porcia – 140g
- 100g údenáčov
- 20g masla
- 10g cibule, citrónová šťava,
- horčíca, soľ, biele korenie, pažítka
Vykostené údenáče rozotrieme s maslom, soľou, dochutíme citrónovou šťavou a bielym korením. Zamiešame s najemno pokrájanou alebo postrúhanou cibuľkou a horčicou. Prizdobíme pažítkou.
22. Pečeňová nátierka
porcia – 140g
- 15g údenej slaniny
- 100g pečene (bravčovej)
- 20g cibule, čierne korenie
- soľ, cesnak, majorán
Pokrájanú prerastanú slaninku rozpražíme, pokrájanú cibuľku na nej zapeníme, pridáme pokrájanú pečeň a sprudka opečieme. Dochutíme osolíme, okoreníme,
Pridáme cesnak, majorán a zomelieme.
23. Sardinková nátierka
- 50g masla 2 porcie - asi 220g
- 30g syrokrému (karičky)
- 20g cibuľa, citrónová šťava
- 100g sardinky v oleji(vlastnej šťave alebo tomate)
- horčica, soľ, biele korenie
Maslo a syr vymiešame do spenenia, pridáme rozotreté sardinky, jemno posekanú cibuľku, olej, soľ, korenie, horčicu a všetko najemno premiešame.
Namiesto sardiniek môžeme pridať sardelovú pastu, vtedy nátierku nesolíme.
24. Vaječná nátierka
porcia – 175g
- 30g masla
- 40g 1ks vajce
- 5g droždia
- 10g cibule
- 25g salámy
- 25g zelenej papriky
- 25g rajčín
- horčica, soľ, biele korenie, štipka zeleného petržlenu
Maslo vymiešame s droždím, pridáme natvrdo uvarené, posekané vajce a salámu, cibuľku, soľ, horčicu, mleté biele korenie, posekanú zelenú papriku, pretreté alebo posekané rajčiny a všetko dobre premiešame.
25. Zeleninová nátierka
porcia – 160g
- 30g masla
- 25g mrkvy
- 50g zelenej papriky
- 25g rajčín
- 15g cibule
- 20g vajce ½ ks
- 15g horčica 1 lyžička, soľ, čierne korenie
Maslo(ramu) vymiešame do spenenia, pridáme postrúhanú cibuľu a nadrobno posekanú zelenú papriku, rajčiny, postrúhanú mrkvu, na tvrdo uvarené posekané vajce, soľ, horčicu a čierne mleté korenie. Všetko dobre premiešame.
26. Drožďová nátierka I
porcia – 180g
- 30g masla
- 10g droždia
- 20g cibule
- 25g rajčín
- 50g zelenej papriky
- 20g vajce ½ ks
- soľ, čierne korenie, horčica, sardelová pasta, pažítka
Maslo vymiešame do spenenia, pridáme postrúhané droždie a cibuľku, mleté čierne korenie, soľ, horčicu, sardelovú pastu, uvarené, posekané vajce, pretreté rajčiny a posekanú zelenú papriku. Všetko dobre premiešame a prizdobíme pažítkou.
27. Drožďová pomazánka II
porcia – 145g
- 15g masti
- 10g cibule
- 20g droždia
- 10g cibule
- 10g kyslých uhoriek
- 25g salámy
- 20ml mlieka 1 a ½ lyžičky
- 20g vajce ½ ks
- soľ, čierne korenie, sardelová pasta
Droždie upražíme na masti do ružova, pridáme postrúhanú cibuľu a ešte popražíme. Prilejeme mlieko, primiešame vajce a povaríme na kašu. Do vychladnutej masy pridáme postrúhanú surovú cibuľu, korenie, sardelovú pastu, posekané kyslé uhorky a salámu a všetko dobre premiešame, podľa chuti nátierku osolíme.
28. Nadstavbová nátierka
2 porcie – 330g
- 30g masla
- 30g cibule
- 80g zelenej papriky
- 60g rajčín
- 1 mlieko
- 15g hladkej múky 1 lyžica
- 15g horčice 1 lyžica
- trochu sardelovej pasty, zeleného petržlenu, soľ
V jednej tretine mlieka rozmiešame múku a zavaríme do dvoch tretín vriaceho mlieka. Povaríme na hustú kašu.
Maslo vymiešame so soľou, horčicou a sardelovou pastou.
Potom pridáme vychladnutú kašu a spolu ešte dobre premiešame. Nakoniec pridáme posekanú zelenú papriklu, cibuľu a rajčiny.
29. Syrová nátierka
porcia – 120g
- 30g masla
- 75g syra (postrúhaného)
- 10g cibule
- červená paprika, tlčená rasca,
- horčica, soľ
Do vymiešaného masla primiešame postrúhaný syr a cibuľu, červenú papriku, tlčenú rascu, horčicu a soľ.
30. Bryndzová nátierka
porcia – 120g
- 30g masla
- 75g bryndze
- 10g cibule, červená paprika,
- horčica, soľ, pažítka
Do vymiešaného masla primiešame bryndzu, postrúhanú, alebo na jemno nakrájanú cibuľku, pokrájanú pažítku, horčicu, červenú papriku a soľ.
31. Tvarohová nátierka I
porcia – 120g
- 30g masla
- 75g tvarohu
- 10g cibule
- tlčená rasca, červená paprika, horčica, soľ, (bazalka)
Do vymiešaného masla primiešame postrúhaný alebo najemno trený tvaroh, postrúhanú alebo na jemno nakrájanú cibulku, tlčenú rascu, soľ, horčicu a červenú papriku. Môžeme dochutiť posekanou bazalkou, alebo ňou prizdobiť.
32. Tvarohová nátierka II
porcia – 190g
- 30g masla
- 75g tvarohu
- 10g cibule
- 25g rajčín
- 50g zelenej papriky,
- horčica, soľ
Maslo vymiešame do spenenia, pridáme postrúhaný tvaroh a cibuľu, horčicu, soľ, pokrájané rajčiny a zelenú papriku a všetko dobre premiešame.
33. Med s maslom ako nátierka
Zmes 60% medu a 40% masla zahrejeme na teplotu 40°C, potom miešame dovtedy, kým sa neutvorí jemná hmota, ktorú necháme v chlade stuhnúť. Je to hmota podobná maslu, no veľmi jemnej sladkastej chuti.Pre deti je jedinečným pokrmom, môžeme ku nej pridať ako šalát postrúhanú mrkvu s jablkami, dochutenú citrónovou šťavou a mädovkou.