Normy Jedál

Minútky z bravčoviny

Bravčový rezeň na maďarský spôsob

Belehradský rezeň

Zemiaky dusíme, zapečieme na paprike.

Bravčový rezeň na paprike a rajčinách


Bačovský plnený rezeň /Jožka Muchu/

špecialita asi 200g-porcia

Na uzavretie použijeme špáratká, ktoré po vysmažení vyberieme, mäso naklepeme posypané strúhankou cez mikroténový sáčok.

Bačovský rezeň v cestíčku

Mäso umyjeme, osušíme, pokrájame na rezne, na tenko vyklepeme, posolíme a okoreníme. Na jednu polovicu rezňa dáme plátok slaniny, oštiepka, preložíme a spojíme špáradlom. Z mlieka, vajca, hladkej múky a soli vypracujeme hladké cestíčko. Rezne z oboch strán obalíme v cestíčku a opražíme na rozohriatom oleji.

Podávame s opekanými zemiakmi a čerstvou zeleninou.

Košický vrabec

porcia asi 220g

Umyté bravčové mäso pokrájame na rezne, zľahka naklepeme, posolíme a naplníme plnkou, ktorú sme pripravili z mletého bravčového a teľacieho výrezu, vajíčka, korenín, soli a ½ posekaného čerstvého kôpru.

Mäso sformujeme do tvaru valčekov a spojíme špáradlom, opečieme a vložíme do pripraveného cibuľového základu. Mierne podlejeme vodou a dusíme do mäkka. Potom závitky vyberieme, šťavu vypečieme až na tuk, zaprášime múkou, zalejeme vodou a necháme ešte povariť. Pred dovarením, nakoniec šťavu zjemníme smotanou, precedíme a dochutíme nadrobno posekaným kôprom.

Zbojnícke tajomstvo

porcia asi 500g

Na masti speníme nadrobno pokrájanú cibuľku, pridáme na jemnejšie rezance pokrájame mäso, soľ, čierne korenie. Mierne podlejeme vodou a dusíme. Pred dodusením pridáme lečo, červenú papriku a do hotového pridáme sterilizované feferónky a zemiaky varené v šupke, obielené, pokrájané na kocky. Pripravenú masu dochutíme, šálku na polievku z nej vyklopíme na tanier a porciu prikryjeme omeletou z rozhabarkovaného vajca upečeného na panvičke.

Gemerský závitok

porcia asi 225g

Umyté bravčové stehno pokrájame na rezne, okrajové blany narežeme, zľahka naklepeme, posolíme a pokoreníme. Hovädzie mäso a bravčový bôčik zomelieme spolu s cesnakom a cibuľou, dobre premiešame a plníme rezne, ktoré zvinieme, previažeme niťou a na masti opečieme. Osobitne speníme cibuľku, pridáme rajčinový pretlak, mletú papriku a podlejeme mierne vodou. Do takto pripraveného základu vložíme závitky, udusíme do mäkka a vyberieme.

Šťavu vypečieme do tuku, zaprášime múkou a podlejeme, zahustíme a 20 minút dovaríme, precedíme, pridáme vopred uvarené sušené huby, zelený hrášok, smotanu a ešte povaríme, prípadne dochutíme.

Bravčové plátky so sušenými slivkami

Tatranský oheň

Srbský bravčový rezeň

porcia 325g


Vnútornosti

Pečeň na cibuli

Hovädzia pečeň na slanine

Teľacia pečeň na zelenine

Dusená pečeň s obličkami

Pečeňové rezne na cibuli

Mirkovlnka:750W, CRISP 10 minút

Pečeňový paprikáš

Hovädzia pečeň na slanine, rezne

Teľacia pečeň na smotane – rezne

Vyprážaná teľacia alebo bravčová pečeň

Dusené teľacie, bravčové obličky

Obličky naplocho rozkrojíme, močové kanáliky vyrežeme, pokrájame a vriacou vodou niekoľko ráz sparíme a scedíme.

Srdce na smotane

Srdce na zelenej paprike - plátky

Varený jazyk s rajčinovou omáčkou

Hovädzie srdce na slanine

Údený hovädzí jazyk – varený

príloha: hrachová, zemiaková kaša, šošovicový prívarok

Pľúcka na smotane nakyslo

Držkové karbonátky

Držky vložíme najprv do studenej vody, počas varenia ju aspoň 2 krát vymeníme.