Bylinky a použitie bylín v kuchyni
Aníz
Pimpinella anisum
Pochádza zo Stredomoria a Malej Ázie, je jedným z najstarších a najrozšírenejších korení. Podporuje trávenie, povzbudzuje chuť k jedlu a súčasne ukľudňuje.
Je vhodný pri nervozite a nervových poruchách, ktoré vyvolávajú nechutenstvo. Ako čaj sa podáva pri nachladnutí, kašli a prieduškových poruchách.
Použitie v kuchyni:
Celé alebo drtené semená sa používajú do jablkových koláčov, chleba, pečiva a cukroviniek, k nakladaniu cvikle, duseným hubám – šampiónom. Pridáva sa i k mäsu, zvlášť v indickej a čínskej kuchyni. Príjemne pôsobí v hruškovom alebo jablkovom kompóte spolu s badyánom.
Listy a kvety sa primiešavajú do ovocných šalátov a používajú sa k zdobeniu jedál. Vyrábajú sa z neho likéry. Treba ho chrániť pred svetlom v dobre uzavretej nádobe.
Bravčové s anízom
- 120g bravčového stehna alebo pliecka
- štipka drteného anízu
- 1 ks pálivá paprička
- 10g cibule
- 1-2 ks listy mäty piepornej
- 10g masti/oleja
- 3g solamyl, škrobová múčka na prípadné zahustenie
Na oleji alebo masti speníme jemno nakrájanú cibuľku, pridáme na väčšie kocky nakrájané mäso a opečieme. Pridáme aníz, papričky, soľ, podleje menším množstvom vody a podusíme domäkka. Pred podávaním pridáme mätu, ako prílohu dusenú ryžu.
Artičok
Cyryna scolymus
Je vyhľadávaný predovšetkým v kuchyniach južných štátov. Ma však i liečivé a ozdravujúce účinky. Je vhodný pre diabetikov, má priaznivé účinky na krvný obeh, pretože napomáha vylučovaniu cholesterolu. Pri tepelnej úprave uvoľňuje toxíny.
Použitie v kuchyni:
Dodáva pikantnú chuť rôznym šalátom, omáčkam, je nezbytnou súčasťou francúzskej a talianskej kuchyne.
Artičoky v pikantnej omáčke
- 1 ks artičok na porciu
- zväzok petržlenovej vňate, estragónu a žeruchy, kerblíka a niekoľko stebiel pažítky
- 5g lyžička kapary
- 10g olivového oleja (veľká lyžička)
- nakrájaná nakladaná uhorka
- 3g estragónového octu, citrónová šťava
Artičokom odrežeme stopku, umyjeme ich a olúpeme a necháme máčať v studenej vode. Potom srdiečka vložíme do hrnca s osolenou vriacou vodou a varíme do zmäknutia (asi 30 minút). Vyberieme a necháme odkvapkať.
Všetky bylinky jemne nasekáme, pridáme uhorky, kapary, olivový olej, ocot a citrónovú šťavu. Omáčku nalejeme do misiek a pridáme srdiečka artičokov.
Badyán
Illicium Verum
Nazývaný aj hviezdičkové korenie. Sú to plody čínskeho stromu Illicium Verum a používajú sa sušené. Semená podporujú trávenie a chuť k jedlu, uľahčujú pri kašli, bronchitíde, nadúvaniu a reumatizme. V niektorých prípadoch môžu nahradiť aníz.
Použitie v kuchyni:
Silice zo semien slúžia ako ochucovadlo, náhrada za aníz.
Sušené semená sa používajú ako korenie. Je ich možné pridávať do pečiva, lekvárov, nápojov, kompótov, zvlášť do jabĺčkových a hruškových na zvýraznenie chuti, ďalej do rôznych omáčok a orientálnych zmesí.
Hovädzie plátky s badyánom
- 100g hovädzej sviečkovej (falošnej, hovädzieho zadného)
- 3g sójovej omáčky – malá lyžička
- 5g lyžička žltého vína
- 5g oleja
- cípok badyánu
- solamyl – škrobová múčka
- ¼ lyžičky, trošku glutasolu (wei-su)
Na plátky (kocky) nakrájané osolené mäso zmiešame so sójovou omáčkou a vínom, zľahka opražíme na rozpálenom oleji. Vložíme do hlbšieho kastróla (woku) spoločne s badyánom a varíme bez pokrývky pokiaľ mäso nezmäkne.
Zahustíme solamylom, maizenou rozmiešanou v studenej vode, pridáme glutasol, trošku prisoľme.
Bazalka
Bazalka pravá (Lamiaceae)
Pôvodom z Indie, pre svoju zvláštnu jemnú aromatickú vôňu je veľmi obľúbená v kuchyniach celého sveta, hlavne v talianskej. Jej listy majú liečebné účinky. Ponorené na niekoľko hodín do vína je možné ich použiť ako tonikum.
Pridávajú sa do čaju na podporu trávenia. Bazalka má široké použitie v aromaterapii, vdychovanie niekoľko kvapiek silice zmierňuje duševnú únavu. Výťažok z čerstvých listov sa pridáva do osviežujúceho kúpeľa.
Použitie v kuchyni:
Surové listy sa používajú do zeleninových šalátov, najlepšie rozotrené s olejom, či jemne natrhané na kúsky. Ich výrazná chuť sa vhodne doplňuje s cesnakom.
Bazalka je výborná do zálievok a aromatických octov.
Do omáčok a ďalších tepelne upravovaných jedál sa pridáva až „nakoniec“.
Palacinky s bazalkovou náplňou
dávka – 4ks palaciniek
Cesto:
- 60g hladkej múky
- 5 ml piva
- 5 ml mlieka
- 40g vajce 1ks
- 25g rozpusteného masla, soľ
Náplň:
- 15g masla
- 5g cibuľka, strúčok cesnaku – prelisovaný
- 115g malých pokrájaných hríbikov
- 115g žervé
- 40g rozšľahané vajce
- ½ polievkovej lyžičky bazalky, soľ,
- mleté biele korenie
Zálievka:
- 0,3 dl smotany,
- 30g strúhaného syru (parmezán, eidam)
Suroviny na cesto asi 1 minútu mixujeme. Hotové cesto necháme 1 hodinu odležať. Na panvici rozpustíme maslo a osmažíme cibuľu s cesnakom. Pridajme huby a veľmi krátko podusme. Pridajme ostatné prísady, necháme vychladnúť v chladničke. Na panvici rozpustíme troch masla a obvyklým spôsobom vysmažíme palacinky.
Naplníme ich zmesou, zvinieme alebo zložíme a dáme do ohňu-vzdornej misy. Posypeme strúhaným syrom a zalejeme smotanou. Zapekáme v dobre vyhriatej trúbe asi 20 minút.
Baza čierna
Caprifoliacae
Má mnohonásobné využitie, šťavy a zavareniny pomáhajú pri liečení bronchitíd a neuralgií, odvar z kvetov je vhodný pre starostlivosť o pleť a oči. Kvety sa používajú k príprave mastí na popáleniny a výrony. Bazový ocot pomáha znižovať horúčky. Niektoré odrody bazy môžu precitlivelým ľuďom spôsobovať žalúdočné a črevné ťažkosti. Kvety je vhodné zberať za suchého a teplého počasia.
Použitie v kuchyni:
Veľmi známe sú rôzne domáce bazové vína, likéry, limonády, zaváraniny a sirupy. Pre svoj bohatý obsah vitamínu C sú nepostrádateľné predovšetkým v zimnom a predjarnom období. Ružice kvetu sa obaľujú a smažia ako rezne (kosmatice).
Bazová limonáda z kvetov
- 4,5 l vody
- 700g cukru
- 1 ks citrón, šťava a tenko olúpaná kôra
- 2 x polievková lyžica vinného octu alebo jablčného muštu
- 12 ks bazových kvetov
Do nádoby dáme cukor, zalejeme vriacou vodou a miešame, dokiaľ sa cukor úplne nerozpustí. Do vychladnutého roztoku pridáme citrónovú šťavu a kôru, ocot a bazové kvety, necháme prikryté lúhovať 24 hodín.
Precedíme a ponecháme dva týždne rozležať.
Podávame chladené, prípadne s ľadom.
Bobkový list
Laurus nobilis
Jedná sa o listy stále zeleného stromu či kra vavrínu,
Rastie prevážne v subtropických podmienkach. Používajú sa predovšetkým listy ale aj plody. Nálev z listov podporuje trávenie a chuť k jedlu. Silice z plodov sú doporučované pri reumatických bolestiach a na masáže pri podvrtnutiach (výronoch).
Použitie v kuchyni:
Bobkový list je jedným z najpopulárnejších a najuniverzálnejších korení – do omáčok, marinád, polievok, dusených jedál, ku všetkým druhom mäsa, zverine a rybám. Plody sú pridávané do piva pre zvýraznenie chuti. Podľa starého zvyku sa listy kladú do múky ako prostriedok proti zrniarom čiernym.
Teľací plátok na bobkovom liste
- 10g maslo
- 100g teľací plátok (stehno, pliecko)
- 10g cibuľa nadrobno nakrájaná
- 1 ks sušený bobkový list
- 1 dl suchého bieleho vína
- 0,4 dl smotany
- soľ, biele korenie
Na panvici necháme na masle zosklovatieť cibuľku, vložíme do nej teľacie plátky a posypeme ich rozdrtenými bobkovými listami. Potom ich obrátime a do panvice(woku) pridáme víno, podusíme 5 minút bez pokrývky. Pridáme smotanu a dobre premiešame. Podľa chuti osoľme a okoreníme, podávame s dusenou ryžou.
Cesnak kuchynský
Allium sativum
Pôvodom pravdepodobne zo strednej Ázie, veľmi rýchlo sa rozšíril na ostatné kontinenty. Je dôležitý a patrí do našej kuchyne. Má výraznú ostrú chuť a vôňu. Obsahuje určité množstvo železa, enzýmy, vitamíny (predovšetkým A, B1-B2, PP a C) a ďalšie minerálne látky. Povzbudzuje chuť k jedlu a podporuje trávenie. Pôsobí ako mierme preháňadlo. Užíva sa ako antibiotikum, k prečisteniu krvi, zníženiu krvného tlaku a pri kataroch, ako prevencia proti nachladnutiu, parazitom, úplavici apod.
Čerstvá šťava zo strúčku cesnaku je účinnejšia ako esencia a pôsobí na vývoj baktérií.
Použitie v kuchyni:
K ochutenie šalátov (stačí strúčkom cesnaku potrieť šalátovú misku), do zálievok a marinád. Je vhodný do všetkých slaných pokrmov, či už do mäsitých, zemiakových alebo vaječných jedál, cestovín, dusenej zeleniny atd.
Je z neho možné pripravovať cesnakový olej alebo ocot.
Najväčšiu účinnosť má v surovom stave, variť sa má čo najkratšiu dobu.
Baranie alebo hovädzie stehno špikované cesnakom so zázvorom (ďumbierom)
- 200g mäsa (pripravujeme z väčšieho kusu 800g)
- 1 ks hlavička cesnaku
- 15g masla
- 10g cibuľa
- 1 x lyžička paprikovej pasty a suchého vína 0,5dl
- soľ, zázvor – ďumbier, (citrónová šťava)
- 5g hladkej múky, maslo
Stehno prešpikujeme cesnakom, potrieme mletou paprikou, osolíme a posypeme zázvorom. Na masle speníme pokrájanú cibuľku a mäso zo všetkých strán opečieme. Podlejeme vínom a vodou, ev. citrónovou šťavou a podusíme do mäkka. Podľa potreby podlejeme vodou, šťavu zahustíme v malom množstve tuku orestovanou múkou rozmiešanou v troške studenej vody a povaríme. Pred podaním pridajme lyžičku masla.
Estragón
Artemisia dracunculus
Patrí neodmysliteľne do všetkých kuchýň krajín Stredomoria, predovšetkým francúzskej, ale i u nás má svoju tradíciu. Okrem využitia v kuchyni má blahodárne účinky na trávenie, povzbudzuje chuť k jedlu, osviežuje dych a pôsobí ako uspávací prostriedok. Koreň estragónu sa užíva proti bolestiam zubov.
Použitie v kuchyni:
Je veľmi rozmanité. Najznámejší je estragónový ocot, ďalej octové zmesi pre prípravu studených omáčok, tatárskej, holandskej atd. Spolu s kerblíkom (Anthriscus cerefolium) a zeleným petržlenom tvorí tzv. „bouquet garni“- zväzok byliniek, ktorý sa vkladá do pripravovaných polievok a omáčok. Používa sa k nakladaniu, do horčíc a bylinkových masiel, do plniek a grilovacích zmesí. Zmrazené estragónové listy v kockách ľadu obohacujú vôňou niektoré chladené nápoje.
Huby plnené estragónom
- 115g veľkých húb (dubáky, suchohríby, kremenáče)
- 45g čerstvých rožkov
- 1g prelisovaný strúčok cesnaku
- 5g malá cibuľa nadrobno pokrájaná
- 3g ½ polievkovej lyžice nasekaného estragónu
- 20g vajce –až 1ks, soľ (trošku mlieka)
- 30g strúhanky
- 20g olej na smaženie, biele korenie
Od očistených húb oddelíme nožičky tak, aby sa nám nepoškodili klobúčiky. Nohy nakrájame nadrobno. Čerstvé rožky nakrájame na kocky, vložíme do misky a dôkladne premiešame s prelisovaným cesnakom, cibuľou, estragónom, vajcom a nožičkami húb, osolíme a okoreníme.
Touto zmesou opatrne naplníme klobúčiky húb. Klobúčiky húb obaľujeme v druhom rozšľahanom vajci a strúhanke. Smažíme 4 minúty na panvici so zosilneným dnom.
Po usmažení necháme odkvapkať a ihneď podávame s bylinkovou omáčkou a dusenými novými zemiakmi.
Bylinková omáčka
*(bylinky je možné rôzne kombinovať, alebo používať jednotlivo) *
- ½ pl cesnak, estragón, medovka,
- ligurček (Levisticum officiale)
- tymián
- 1 pl zelený petržlen (bazalka)
- ½ pl vinný ocot
- 10g ½ks žĺtok (celý malý)
- 140 ml olivový olej, soľ
Žĺtok šľaháme asi 1 minútu, potom za stáleho šľahania pridávame olej po kvapkách, aby sa majonéza nezrazila.
Po zašľahaní do ½ oleja, až keď majonéza začína hustnúť, zašľahajme olej. Pridávame po kvapkách ďalší olej až kým majonéza celkom nezhustne. Ak sa začne zrážať opatrene vmiešame ďalší žĺtok. (Pre uľahčenie majonézu môžeme spraviť v mixéri s trochou horčice, ak to máme vyskúšané) Do hotovej majonézy pridáme posekané bylinky.
Fenikel obyčajný
Foeniculum vulgare
Jedna z najdlhšie pestovaných rastlín v histórii, zvlášť býval cenený starými Rimanmi. Má rôznorodé použitie. Čaj z fenikla je veľmi účinný prostriedok proti zápche a nadúvaniu a je vhodný i pre deti. Uľahčuje odkašliavanie. Žuvanie semien zaháňa hlad a zlepšuje zažívanie.
Znižuje toxické pôsobenie alkoholu na organizmus. Vo veľkých dávkach je škodlivý.
Použitie v kuchyni:
Možno použiť prakticky všetky časti rastliny. Semená sa používajú do omáčok, k rybám, do rôznych múčnikov, k nakladaniu niektorých druhov zelenín – cvikle.
Lístky fenikla možno úspešne použiť k plneniu tučnejších rýb, sypeme nimi šaláty i dusenú zeleninu. Do šalátov môžeme pridávať i mladé lodyhy alebo hľuzovité bázy (tzv. fenikel florentský).
Fenikel s rokfortovou omáčkou
- 80g feniklová hľuza (fenikel florentský)
- 10g masla
- 10g hladkej múky
- 70 ml mlieko s feniklovým vývarom (až 1 dl)
- 20g strúhaného rokfortu
- 5g smotanového bieleho jogurtu (lyžička)
- Ozdoba lyžička nasekaných feniklových a petržlenových listov, mleté korenie
Feniklové hľuzy pozdĺžne prekrojíme, vložíme do hrnca a zalejeme vodou. Varíme na miernom ohni asi 15-20 minút, než zmäknú. Necháme odkvapkať, časť vývaru 1-2dl si odložíme.
Omáčka: do rozpusteného masla pridáme múku a usmažíme bielu zápražku. Postupne pridávame mlieko s vývarom a necháme 2 minúty prevariť, dokiaľ nezískame hladkú omáčku, ktorú odstavíme. Potom pridáme strúhaný syr –rokfort, podľa chuti okoreníme a vmiešame biely jogurt.
Za stáleho miešania necháme prehriať ešte niekoľko minút (nesmie sa variť!).Fenikel dáme do servírovacej misky na cestovinu a zalejeme omáčkou, prizdobíme.
Jalovec - Borievka
Juniperus communis
Plody (bobule) jalovca sa používajú na korenenie jedál a nápojov, majú diuretické vlastnosti a pomáhajú liečiť zápaly močového mechúra. Pôsobia tiež rovnako priaznivo pri svalových ťažkostiach. Nesmie sa používať v tehotenstve a pri chorobách ľadvín.
Použitie v kuchyni:
Pre svoju sladkastú, živicu pripomínajúcu chuť je Jalovec vhodnou prísadou do paštét, marinád a plniek. Pridáva sa k „divokému koreniu“ a je prakticky vždy potrebný pri úprave zveriny, hodí sa však napríklad i k úpravám bravčového alebo teľacieho mäsa. Borievky sa často pridávajú do kyslej kapusty, omáčok, šunky a hlávkovej kapusty. Jalovcom sa ochucuje borovička, gin a iné alkoholické nápoje.
Marinované bravčové rebierko s jalovcom a cesnakom
- 15 ml olivového oleja
- 2 ks drtené borievky
- 2g rozotrený strúčok cesnaku, soľ, korenie
- 150g bravčové rebierko asi 2 cm hrubé
- 5g hladkej múky
- 70 ml suchého vína (jablčného)
Olej, borievky, cesnak, soľ a korenie zmiešame v miske. Bravčové rebierka mierne naklepeme a zrovnáme do plytkej misky, zalejeme uvedenou marinádou, aby boli celkom potopené. Zakryté necháme cez noc odležať, najmenej však 3 hodiny. Potom rebierka vyberieme a necháme odkvapkať. Marinádu prelejeme do veľkej nahriatej panvice(woku), do horúcej marinády vložíme rebierka a na miernom ohni podusíme 10 minút z každej strany. Správne pripravené mäso nesmie mať ružovú farbu, kontrolu prevedieme vpichnutím ostrým nožom do najsilnejšej časti mäsa. Potom rebierka preložíme na nahriaty tanier. Do horúcej šťavy z mäsa vmiešame múku, prilejeme jablčné víno a necháme prejsť varom. Rebierka vložíme opäť na panvicu, prehrejeme a ihneď podávame.
Príloha: jemná zemiaková knedľa, dusená ryža, zemiakové šúľance
Kardamon pravý
Elettaria cardamomum
Tropický, vytrvalý bylinný ker, pôvodom z orientu, kde je veľmi používaným korením. Vývary zo semien sú užitočné pri nadúvaní, poruchách trávenia a bolestiach hlavy. Žuvanie semien osviežuje dych.
Použitie v kuchyni:
Celé semená sa používajú do marinád, likérov, punčov, vareného vína a rôznych nálevov. Mleté semená sú vhodnou prísadou do koláčov, rôznych druhov chleba, sušienok, k okoreneniu ovocných šalátov. Kardamom je nedeliteľnou súčasťou karí pokrmov v orientálnej kuchyni.
Kuracie puláo
- 250g štvrtka kurčaťa
- 15g šalotky (cibule)
- 130g premytej ryže
- 2ks zrniek kardamomu
- 2ks hrebíček (klinčekov), kúsok škorice
- 20g rastlinný stužený tuk
- 10g orechy/ mandle
- 40g natvrdo uvarené vajce
- 15g cibuľka na osmaženie (červená)
Kurča a šalotky uvaríme domäkka. Na tuku osmažíme za stáleho miešania korenie a ryžu, pridáme kurací vývar v pomere k ryži 5:3. Osolíme a varíme na miernom ohni dokiaľ ryža nie je sypká. Potom vmiešame orechy a polené mandle. Celé alebo porciované kurča preložíme na misu a obložíme ryžou. Ozdobíme štvrtkami vajec a osmaženou cibuľkou.
Trebuľa voňavá
Anthriskus cerefolium
Pôvodom z juhovýchodnej Európy a juhozápadnej Ázie.
V súčastnej dobe v našej kuchyni je neprávom zabúdaná.
Listy sú zdrojom vitamínu C, karoténu, železa a horčíka.
Výťažok z trebule voňavej (kerblíka) pridaný do čaju podporuje trávenie a zmierňuje poruchy obehovej sústavy, pečeňových ťažkostí a chronických katarov. Je mierne močopudný.
Použitie v kuchyni:
Je ju možné použiť všade tam, kde je zelený petržlen, prípadne estragón. Čerstvé listy majú príjemnú vôňu a spoločne s vňaťou sa hodia k ochutenie šalátov, na chlebíčky, do vaječných jedál, polievok, k rybám a rôzne upravovaným mäsám. Vhodná je do bylinkového masla, omáčok alebo tvarohových pomazánok. Čerstvé lístky sa pridávajú do varených jedál až na záver.
Pstruh plnený s trebuľovou omáčkou
- 15g maslo
- 20g cibuľa, nadrobno pokrájaná
- 3-5g jemnej strúhanky
- 20g nadrobno nakrájaných húb
- ¼ ks citrónová šťava a kôra
- ¼ ks šálka nasekanej trebule voňavej na plnku
- soľ, ml. korenie
- 1 ks stredne veľký pstruh (asi 600g – očistený, vypitvaný)
Na rozohriatom masle dozlata osmažíme cibuľku.
V mise zmiešame strúhanku, huby, citrónovú šťavu a kôru a trebuľu voňavú. Osolíme, okoreníme, pridáme osmaženú cibuľku. Vzniknutou hmotou naplníme pstruhy alebo inú rybu. Navrch pridáme kúsok masla a v dobre vyhriatej rúre zapekáme asi 15 min (mikrovlnka zapekania funkcia crisp)
Potom ešte 5 min grilujeme alebo opekáme na ražni.
Príloha: dusené zemiaky a zeleninová obloha.
Rasca - Kmín
Carum carvi
Je jedným z najstarších používaných korení. Má špecifickú arómu, ktorú mu dodáva predovšetkým silica, obsiahnutá v plodoch a listoch. Pôsobí dobre na zažívanie, odvar sa používa pri nadúvaní a nadmernej tvorbe plynov. Pôsobí ako dezinfekcia tráviaceho traktu, osviežuje dych.
Použitie v kuchyni:
Je neodmysliteľný pri príprave bravčového alebo husi s knedľou a kapustou. Pridáva sa do polievok, omáčok, chleba, pečiva, slaných sušienok, pri varení zemiakov, ku konzervácii a do likérov – kmínky. Čerstvé mladé rascové lístky sa používajú ku koreneniu polievok šalátov, bylinkových omáčok a tvarohových pomazánok. Je možné ho spotrebovať celý, mletý aj drtený.
Baranie alebo bravčové stehno(pliecko) na kmíne
- 1kg baranie alebo bravčové stehno
- soľ, ml. korenie
- 1 x lyžička kmínu
- 1 x lyžička nastrúhanej cibuľky
- 1 x kávová lyžička cesnaku
- 1 x kávová lyžička červenej papriky
- 2 x lyžice nastrúhaného chleba
- 30g masť na vymazanie pekáča
Mäso zbavíme blán a tuku, naklepeme, osolíme a potrieme pastou zo strúhanej cibule, cesnaku, papriky a mletého korenia. Do pekáča vymazaného masťou vložíme stehno, podlejeme a pozvoľna dusíme asi ½ hodiny. Potom posypeme kmínom a strúhaným chlebom, asi 2 hodiny
Pečieme do zlatista.
Kôpor
Anethuum graveolens
Pochádza z orientu, v Európe sa však pestuje už najmenej od 3. storočia n. l. Na organizmus má ukľudňujúce účinky, pôsobí proti nespavosti, nadúvaniu, je mierne močopudný. Používa sa tiež pri bolestiach hemoroidov. Čaj z kôpru je vhodný pre posilnenie dojčiacich matiek.
Použitie v kuchyni:
Používa sa vňať a semeno. Vňať je veľmi vhodná do uhorkového šalátu, ale i do šalátu hlávkového, rajčinového, alebo zemiakového. Pridáva sa do omáčok, polievok a tvarohových pomazánok, do bylinkového masla a octu, ako prísada pri nakladaní zeleniny a húb.
Zemiakový šalát s kôprom a pažítkou
- 300g veľké zemiaky asi 4 ks
- 15g polievková lyžica nakrájanej cibule,
- 10g lyžica nasekanej petržlenovej vňate
- 10g lyžica nasekanej pažítky
- 10g lyžica nadrobno nasekaného kôprového kvetu
- 30g 3 polievkové lyžice majonézy
- 15g lyžica smotany alebo bieleho jogurtu
- soľ, korenie
Zemiaky olúpeme, nakrájame na malé kocky,
Pridáme cibuľu, petržlenovú vňať, pažítku a kôpor majonézu rozmiešame so smotanou(jogurtom), osolíme, okoreníme,
pridáme ku zemiakom, opatrne premiešame a necháme niekoľko hodín odležať v chlade.
Koriander
Coriandrum sativum
Koriander je pestovaný ako liečivá a kuchynská bylina už oddávna. Bývali mu prisudzované zázračné účinky. Povzbudzuje tvorbu žalúdočných štiav, pôsobí proti škodlivým baktériám v zažívacom ústrojenstve, odstraňuje
Nadúvanie a kŕče tráviaceho traktu. Uplatňuje sa i pri reumatizme a bolestiach kĺbov.
Použitie v kuchyni:
V miernej dávke sa používajú i čerstvé listy, napr. pod mäsá, do šalátov a k zdobeniu, predovšetkým však suché plody, a to celé alebo mleté. Je vhodný ku koreneniu nakladanej zeleniny a húb, pri údení mäsa a výrobe údenín, do likérov, jablkových koláčov, pečiva, sušienok a marmelád. Je súčasťou indického karí a niektorých druhov čatní.
Šošovicová polievka s koriandrom
- 5g rastlinný olej
- 10g cibuľa
- 30g šošovica
- 140 ml rajčinovej šťavy (pretlak, voda, cukor)
- 70 ml vody
- 2g malá lyžička mletého koriandru
- 2g malá lyžička nadrobno nasekaných koriandrových listov
- soľ, mleté korenie
V hrnci osmažíme na oleji cibuľku do sklovita, pridáme šošovicu a smažíme niekoľko minút. Šošovicu zalejeme rajčinovou šťavou a vodou, osolíme, okoreníme a pridáme mletý koriander podľa chuti. Uvedieme do varu a na miernom ohni varíme približne 20 minút. Polievku podávame horúcu, posypanú nasekanými koriandrovými lístkami.
Ligurček lekársky
Levisticum officinale
Známy aj ako americký zeler alebo jednoducho maggi. Príjemne aromatická rastlina, používaná predovšetkým v kuchyni. Má však i liečivé účinky: priaznivo ovplyvňuje vylučovanie tráviacich štiav, zmierňuje bolesti pri nadúvaní, podporuje činnosť srdca, pečene a sleziny. Účinný je pri reumatizme a všeobecnej slabosti. Predpisuje sa pri opuchnutiach. Je zakázaný osobám trpiacim ľadvinovými chorobami a v tehotenstve.
Použitie v kuchyni:
Je vhodný do polievok a pri varení zemiakov. Nadrobno posekaný ochucuje zeleninové šaláty, plnky, karbonátky, omáčky, tvarohové pomazánky, bylinkové maslá a pod. Používajú sa predovšetkým listy (čerstvé alebo sušené), semená, ktoré sa pridávajú do likérov a osviežujúcich nápojov, chlebového cesta a pečiva, ďalej okolíky - lodyhy a pre lekárske účely tiež koreň, z ktorého sa rovnako ako z listov robia liečivé odvary.
Domáci chlieb (pečivo) s ligurčekovým semienkom
- 15g čerstvého droždia
- 1g ½ čajovej lyžičky cukru
- 425 ml vlažnej vody
- 4g 2 čajové lyžičky soli
- 350g hrubej múky
- 350g hladkej múky
- 5g 1 lyžica oleja
- 40g stredne veľká nastrúhaná cibuľa
- 5g 1 lyžica ligurčekových semiačok
Z droždia, 2-och polievkových lyžíc vlažnej vody a cukru pripravíme kvások a na teplom mieste ho necháme vykysnúť. Múku premiešame so soľou, kváskom, olejom, cibuľou a vodou a spracujeme na vláčne cesto. Keď sa cesto nechytá misy, prikryjeme ho utierkou a na teplom mieste necháme 1-2 hodiny kysnúť. Potom ho dáme na lopár a 5 minút miesime(hnetieme). Sformujeme do tvaru rožkov alebo bochníkov položíme na vymastený plech a necháme ešte 20 minút v kľude. Potom potrieme vodou a posypeme semienkami ligurčeku. V rúre vyhriatej na 230°C pečieme 10 minút, potom zmiernime teplotu na 200°C a pečieme 5-20 minút podľa veľkosti pečiva. Vyberieme z trúby a necháme vychladnúť.
Majoránka
majorana hortensis
V staroveku bývala kultovou rastlinou a bola jej prisudzovaná čarovná moc. Obsahuje trieslovinu, horčinu a silicu. Zvyšuje sekréciu žalúdočných štiav, ukľudňuje zažívací trakt a podporuje tvorbu žlče. Má priaznivé účinky pri nadúvaní, črevnej kolike a neurózach. Rovnako pomáha pri nachladnutí a bolestiach hlavy. Vývary alebo silice sa pridávajú i do kúpeľov alebo zábalov pre zmiernenie reumatických bolestí. Podporuje dobrý spánok.
Použitie v kuchyni:
Korenia sa ňou polievky, hlavne zemiakové, hrachové, hubové a gulášové, dusené mäsá, dáva sa do paštét a údenín a samozrejme nesmie chýbať pri žiadnej zabíjačke. Pridáva sa do vaječných jedál, sekaných a karbonátov, do pizze, rizota, cestovín a rôznych omáčok. Z nálevu sa pripravuje aromatický a liečivý čaj. Používa sa čerstvá i sušená. Podobne používame aj OREGANO (pamajorán), má však aromaticky trochu inú jemnejšiu chuť, používa sa najme v kuchyniach južných krajín.
Ryba - rybie filé v červenej košeli
- 100g filé (porcia ryby 150g)
- 7g tenký plátok anglickej (oravskej) slaniny
- 10 ml lyžička mlieka
- 5g hladká múka
- 5g lyžička oleja
- 5g cibule
- citrónová šťava
- 120g rajčín
- tymián a majoránka, soľ, biele korenie, cukor
Očistené porcie ryby pokvapkáme citrónom, osolíme a necháme ½ hodiny odležať. Potom namočíme v mlieku, obalíme v múke a krátko opečieme alebo grilujeme. Potom ich obaľme v slanine a opečte na panvici, podľa chuti dosolíme a pokvapkáme citrónovou šťavou. Medzitým na oleji speníme cibuľku, na ňu vložíme pokrájané olúpané rajčiny a za stáleho miešania urobíme hustú omáčku.
Ochutíme soľou, cukrom, tymianom, majoránkou a korením.
Omáčku prelejeme na rybu a podávame so zemiakmi alebo chlebom.
(Rybu, filé i omáčku môžeme pripraviť v mikrovlne.)
Mäta pieporná
Mentha piperita
Vysoko cenená bylina, objavuje sa už v gréckej mytológii, podobne ako kmín a kôpor. Bola symbolom pohostinnosti a duševného kľudu. Ako liečivá bylinka má mnohostranné využitie. Pri nachladnutí sa inhalujú kvapky silíc, nálev s medom je veľmi prospešný pri chrípke, bronchitíde a zažívacích ťažkostiach, studený čaj je vhodný pri čkaní a nadúvaní. Olej z mätových listov sa užíva ako masážny prostriedok pri migrénach, reumatických bolestiach a bolestiach svalov. Doporučuje sa pri nemociach pečene a žlčníka, údajne povzbudzuje činnosť pohlavných žliaz.
Použitie v kuchyni:
Používa sa samostatná alebo v zmesiach s inými bylinkami (šalvia, yzop, saturejka, ligurček) do plniek, sekaného mäsa, syrov, tvarohových pomazánok a k dusenej zelenine. Osviežuje dych, pridáva sa do rôznych chladených nápojov, veľmi priaznivo pôsobí mätový čaj. V domácnosti sú mätové listy doporučované pre odpudzovanie mravcov a bĺch, redukujú tabakový dym a odháňajú myši.
Rajčinový kokteil s mätou
- 0,75 l 3 šálky šťavy z čerstvých rajčín (z odšťavovača)
- 70g 2 lyžičky cukru
- 30g lyžička worchesterovej omáčky
- 30 ml lyžička sherry (portského vína, koreneného vína)
- 20g pokrájanej cibule, soľ, biele korenie
- 2 čerstvé výhonky mäty piepornej
Všetky súčasti zmiešame a necháme odležať 1-2 hodiny v chladničke, potom vyberieme mätu a podávame.
Medovka
Melisa officinalis
Silno a príjemne vonia citrónom. Je korením a liečivou rastlinou, ktorej sa už oddávna prisudzuje priaznivý vplyv na obveselenie mysle a zádumčivosť. Najkvalitnejšie sú mladé listy, a to ako korenie i pre liečivé účinky. Má ukľudňujúce účinky, odstraňuje stavy napätia, zlepšuje trávenie a tvorbu žlče. Ovplyvňuje znižovanie krvného tlaku, tíši migrénu. Pomáha pri bolestivej menštruácii a ochorení močových ciest. Čerstvé listy sa prikladajú pri bodnutí hmyzom alebo na vriedky.
Použitie v kuchyni:
Medovka je vhodná predovšetkým do bylinkových čajov, čerstvé lístky ochucujú zeleninové a ovocné šaláty, plnky a bravčové mäso. Veľmi lahodný je medovkový ocot, tiež rôzne bylinkové maslá, bowle, ochutené jogurty a majonézy a pod. Lístky sa majú pridávať až takmer do hotového pokrmu, aby nestratili svoju špecifickú chuť a vôňu.
Domáci jogurt s medovkou
- 1,5 - 3 l mlieka plnotučného
- 2 ks tégliky bieleho jogurtu
- čerstvá medovka
Všetko mlieko uvaríme v mliečniku a ochladíme na 37 °C.
Pridáme biely jogurt a dobre rozšľaháme. Nalejeme do pohárov a necháme prikryté 1 deň odležať v izbovej teplote. Potom vychladíme, do každého pohára pridáme lyžičku (malú) nakrájanej medovky a po štvrťhodine podávame.
Muškátový orech a „kvet“
Myristica frangrans
Vzácna a liečivá bylina zahalená tajomstvom a mýtami. Používajú sa plody, bobule s jedným semenom (muškátový orech). Je kryté mieškom, ktorý sa odtrháva, suší a používa sa mletý, strúhaný ako „muškátový kvet“.
Dnes je muškátový oriešok i kvet doporučovaný pri oslabení nervového systému, proti katarom, reumatizmu a nadúvaniu. Podporuje chuť do jedla. Je treba ho používať umiernene, lebo vo veľkých dávkach je škodlivý.
Použitie v kuchyni:
Do mäsitých jedál, polievok, sekaných, ragú, pečiva,
Do rôznych koreniacich zmesí, ale i do likérov apod.
Je vhodné ho uchovávať v uzavretých nádobách, aby nestratil svoju chuť a arómu.
Karfiolové ragú
- 1 ks veľký karfiol (na porciu asi 200g)
- ½ l vývaru (bujón)
- 30g masla- 1 lyžice
- 40g hladká muka – 2 lyžice
- 25g menšia cibuľa
- 30g strúhaného syru
- muškátový kvet, soľ, zelený petržlen
Karfiol uvaríme v osolenej vode alebo hovädzom vývare. Na masle zapeníme pokrájanú cibuľku, pridáme múku a pripravíme svetlú zápražku. Rozriedime ju chladným vývarom z karfiolu. Vzniknutú omáčku okoreníme muškátovým kvetom a petržlenovou vňaťou, pridáme mäkký karfiol rozobratý na ružičky, posypeme nastrúhaným syrom a podľa chuti osolíme. Ako príloha sú najvhodnejšie zemiaky a zeleninové šaláty.
Paprika
Capsium sp.
Do Európy sa dostala z Východu a tiež z Ameriky, kde ju Indiáni považovali za „sídlo boha ohňa“ a korenili ňou jedlá a nápoje. V rôznych modifikáciach sa používa na celom svete. K použitiu je vhodná ako zelenina i ako korenie, obsahuje vitamín C a horčík. Stimuluje krvný obeh a tráviaci systém, uľavuje pri kolikách, nadúvaniu, žalúdočných ťažkostiach a kŕčoch. Pozitívne pôsobí i pri kôrnatení ciev. Podporuje chuť do jedla, fyzickú i duševnú sviežosť. Pálivé druhy – feferónky, chilli papričky pôsobia dráždivo na pohlavné a močové ústrojenstvo.
Použitie v kuchyni:
Najznámejšie je použitie v rôznych gulášoch a gulášových polievkach. Je možné ju úspešne používať k okoreneniu rôznych druhov mäsa, rýb, do omáčok, syrov, tvarohov a údenín. Môžeme ju nakladať a sušiť.
Pikantný kotlíkový guľáš
- porcia - 0,33 l
- 75g hovädzieho mäsa (bravčové mäso)
- 100g zemiakov
- 10g masti/tuku
- 20g cibuľa
- 25g paprík
- 30g rajčín (5g nahradíme pretlakom)
- 5g hladkej múky (alebo zahustíme postrúhaným zemiakom)
- 2g sladká a pálivá paprika, chilli a feferónka
- 1g majoránka podľa chuti, cesnak, soľ, korenie
- 0,5 dl bieleho vína
Cibuľu osmažíme na masti, pridáme nakrájané mäso, ľahko osmažíme, podlejeme vínom, pridáme zemiaky (podľa ich rozvárania, využijeme aj na zahustenie), rajčiny, papriky, pretlak, osolíme, okoreníme a podliate troškou vody dusíme do mäkka. Nemiešame, iba potriasame kotlíkom.
Pažítka
Allium schoenoprasum
Existuje viacero druhov, líšiacich sa príchuťou a vôňou. U nás je najznámejšia pažítka záhradná, ktorú je možno pestovať v záhradke i v kvetináčoch po celý rok. Je dôležitým zdrojom vitamínu C, ďalej karoténu, vitamínu B a minerálnych látok. Podporuje trávenie, chuť k jedlu a čiastočne znižuje krvný tlak. Má mierne antibiotické účinky. Používa sa výhradne v surovom stave, ináč stráca arómu a biologickú hodnotu.
Použitie v kuchyni:
Pridáva sa do rôznych polievok, omáčok, šalátov, k zemiakom, vaječným jedlám, na chlebíčky, chlieb s maslom, do syrových a tvarohových pomazánok, na ozdobu zeleninových a mäsových jedál.
Syrové guľôčky
- 225g žervé a nastrúhaného tvrdého syru
- 2dl šálka nadrobno rozsekaných byliniek pažítka, zelený petržlen, rozmarín,
- šalvia a tymián
Z žervé a syra vytvarujeme guľôčky a obalíme ich v nasekaných bylinkách. Podávame so šalátom, pikantnou zeleninou a čiernym chlebom.
Petržlen
Petroselinum crispum
Pestuje sa v mnohých podobách, používa sa koreň, vňať i semená. V domácom liečiteľstve sa užívajú rovnako listy, ktoré sa v čerstvom stave môžu žuvať pre osvieženie dychu a zvláčnenie pokožky, nálev z nich podporuje trávenie a ako obklad priaznivo pôsobí antisepticky pri podvrtnutí, na rany a bodnutia hmyzom.
Vývar z koreňov je používaný ako prostriedok pri ľadvinových a menštruačných ťažkostiach a ako preháňadlo.
Je však dosť dráždivá, preto sa nedoporučuje pre tehotné ženy a osoby trpiace zápalovými ochoreniami ľadvín. Je možné ju užívať ako obklady na opuchy.
Použitie v kuchyni:
Čerstvé listy, najmä ružičkové, vhodne doplňujú výzdobu a chuť šalátov, zeleninových, vaječných a mäsových, či rybích jedál. Pridávajú sa do polievok, klasických omáčok i majonéz, Korene sa varia spolu s koreňovou zeleninou a používajú sa do omáčok, vývarov a polievok.
Bylinkové maslo s pažítkou a petržlenom
- 40g 2 plné polievkové lyžice petržlenovej vňate
- 20g 1 lyžica nadrobno pokrájanej pažítky
- 225g masla alebo maslovej ramy
- 0,5 dl šťava z 1 citrónu, soľ, ml. korenie
Bylinky vmiešame do masla, okoreníme, osolíme a pridáme citrónovú šťavu a zľahka jemno vytrieme. Necháme stuhnúť v chladničke. Doporučuje sa ako pomazánka na chlieb, k mäsám a rybám.
Zádušník brečtanovitý
Glechoma hederacea
Známa aj ako popenec je nenápadná hluchavkovitá, červeno, ružovo alebo fialovo kvitnúca bylinka, rozšírená na lúkach, stráňach a pozdĺž ciest. V stredoveku patril k „čarodejnému koreniu“ a mal chrániť proti čarám a moru. Je to skutočne liečivá rastlinka, obsahuje silice a vitamíny(v čerstvom stave).
Má hojivé a dezinfekčné účinky, používa sa proti zápalom horných dýchacích ciest, je močopudný a vhodný pre korenenie osôb so zníženou tvorbou žlče a poruchami trávenia.
Použitie v kuchyni:
Je ho možno používať čerstvý i sušený. Pridáva sa do dusených zelenín, mäsa, karbonátkov a zeleninových a zemiakových polievok. Čerstvý môžeme pridávať do tvarohu, bryndze, zemiakových šalátov alebo vaječných jedál.
Veľkonočná plnka s bylinkami
- 60g údeného mäsa
- 100g bravčového mäsa (je možno kombinovať s teľacím)
- 80g vajec - 2 ks
- 50g žemľa, soľ, mleté korenie
- 20g masla, trošku mlieka
- 30g čerstvého zádušníka (po jednej malej lyžičke mladých listov žihľavy, pažítky a petržlenovej vňate)
Uvarené mäso nakrájame na kostičky (rezančeky), vmiešame rozšľahané vajcia, navlhčenú žemľu, posekané zelené bylinky posolíme a okoreníme. Vo vymastenom pekáči posypanom strúhankou zmes zapečieme. Servírujeme teplú i studenú.
Rozmarín
Rozmarinus officinalis
Vytrvalá teplomilná rastlina, pôvodom z oblasti Stredomoria. Má príjemnú vôňu a chuť. Používa sa v menších dávkach, a to na korenenie pokrmov i na liečiteľstvo. Prispieva k vylučovaniu tráviacich štiav, stimuluje činnosť pečene, má dobré účinky pri reume. Vo väčších dávkach je jedovatý a pôsobí opojne. Nesmie sa používať do jedla určeného pre tehotnú ženu.
Použitie v kuchyni:
V malých dávkach sa pridáva k zelenine, šalátom, smaženým a pečeným rybám, do karbonátkov, omáčok, k bravčovej a jahňacej pečienke. Pre 4 osoby postačí 1 kávová lyžička čerstvých rozmarínových listov.
Kurča na rozmaríne
- 1 ks kurča (porcia 250g)
- 100g šampiňónov
- 100g šalotiek
- 20g maslo
- citrónová kôra, soľ, mleté korenie
- kávová lyžička drteného rozmarínu
Osolené a okorenené kurča obložíme maslom a prikryté necháme piecť asi ½ hodiny. Potom ho zo všetkých strán posypeme čerstvým alebo sušeným rozmarínom, pridáme trochu nastrúhanej citrónovej kôry, obložíme šalotkami a šampiňónmi pokrájanými na štvrtinky. Pečieme ešte 20- 30 minút za občasného podlievania.
Saturejka
Satureia hortensis
Pôvodom zo subtropických krajín, v Európe je rozšírená už od 3 storočia n. l. Je účinná proti hnačke, pôsobí proti nadúvaniu a tvorbe plynov, podporuje chuť k jedlu, trávenie a zažívanie. Je mierne močopudná.
Použitie v kuchyni:
Má mnohostranné využitie. Pridáva sa do zeleninových jedál, strukovín, smotanových omáčok, bylinkového masla, k nakladaniu uhoriek a ďalšej zeleniny, pre údenie mäsa, k hydine, hubám, do majonéz a omáčok. Používa sa čerstvá i sušená.
Kačica na bolonský spôsob
- 1 ks kačica (porcia 200g)
- ½ dl pohárik koňaku
- 40g cibuľa, strúčik cesnaku
- 120g 3ks rajčín
- 50g žemľa
- sušený tymián, saturejka, rozmarín, soľ, mleté korenie
Kačaciu pečeň rozotrieme s cibuľou a cesnakom, pridáme bylinky, trochu koňaku a nakrájanú žemľu. Vzniknutou hmotou potrieme a plníme vnútrajšok kačice a necháme v chlade dostatočne odležať. Osolíme a okoreníme, pridáme pokrájané olúpané rajčiny, podlejeme vodou a upečieme do mäkka. Rozdelíme na porcie a mierne povaríme, aby šťava zhustla.
Šťavu precedíme na kačicu a podávame - najlepšie so zemiakmi.
Šalvia
Salvia officinalis
Staré mamy ju poznajú aj ako babské ucho. Korenie a liečivá bylinka - liečivka s bohatou minulosťou, známa v starovekom Grécku a Ríme, nenáročná na pestovanie v bylinkovej záhradke. Zmierňuje potenie, má antibakteriálne a protizápalové účinky, podporuje trávenie, priaznivo ovplyvňuje činnosť pečene a žlčníka. Rovnako sa uplatňuje pri liečbe cukrovky a TBC. Prispieva ku zlepšeniu krvného obehu. Ako kloktadlo je vhodná pri liečbe ústnych zápalov a angíny.
Nesmie sa používať denne a v nadmerných dávkach.
Použitie v kuchyni:
Pre svoju výraznú chuť je vyhľadávaná ku koreneniu najrôznejších druhov mäsa, hydiny a zveriny. Používa sa samostatne alebo v zmesiach s ostatnými bylinkami (mäta, rozmarín, majoránka, bazalka, dobromyseľ, zádušník) do sekaných, plniek a paštét.
Paštéta z lieskových orieškov a šalvie
- 150g lieskových orieškov (asi 5 porcií po 110g)
- 50g sezamových semienok
- 225g žervé (môžeme skúsiť nahradiť podobným syrom)
- 2g 2 strúčky cesnaku
- soľ, mleté korenie (po 1/3 čajovej lyžičky)
- 25g asi 2 lyžice olivového oleja (podľa potreby)
- 15g polievková lyžica nasekanej šalvie
- 0,8 dl asi 4 lyžičky mlieka
Na jeden plech dáme lieskové oriešky, na druhý sezamové semienka. V rúre vyhriatej na 180°C ich opražíme asi 5-10 minút. Po vychladnutí lieskové oriešky olúpeme, premiešame so sezamovými semienkami a všetko rozdrtíme. V miske vytrieme žervé, cesnak, soľ, korenie, nasekanú šalviu a olej. Vmiešame orechovú a sezamovú zmes, prilievame mlieko, až dostaneme polotekutú kašovitú hmotu. Vychladíme a podávame s pečivom, hriankami a zeleninou.
Tymián
Thymus vulgaris
Príbuzný materinej dúšky, skôr sa verilo, že čaj z tymiánu podporuje silu a odvahu a odháňa zlé sny. Má dezinfekčné účinky, pôsobí ako dezodorant, proti preháňaniu a nadúvaniu, uľavuje pri chronických zápaloch žalúdka, zmierňuje kašeľ a pomáha pri bronchitídach. Vo veľkých dávkach však môže spôsobiť aj otravu.
Použitie v kuchyni:
Je súčasťou polievkového korenia, predovšetkým vo francúzskej kuchyni, slúži ako prísada k nakladaniu a údeniu mäsa, do syrov, sekanej, ku zverine, do šalátov, strukovín , na pizzu. Vhodný je napríklad k nakladaniu uhoriek.
Zajac (králik) na horčici a tymiane
- 1 x Zajac – nakrájaný na porcie (prípadne vykostený)
- 30g 2 lyžice horčičného prášku
- 30g hladkej múky
- 15g 1 lyžice nadrobno nasekaného (rozomletého) tymianu
- 0,9 dl 6 lyžíc vody
V miske rozmiešame horčicový prášok, múku, osolíme, okoreníme. Zvoľna pridávame vodu a vytrieme na hladkú pastu, ňou potrieme jednotlivé porcie králika. Mäso vložíme na vymastený pekáč a pečieme v rúre vyhriatej na 180°C, asi 1- 1 ½ hodiny, než mäso zmäkne. Môže sa podávať horúce i na studeno.
Žerucha
Má podobné použitie v kuchyni ako zelený petržlen, alebo pažítka, má ostrejšiu výraznejšiu chuť a arómu. Rýchlo rastie je prvou zelenou vňaťou.
Vaječná nátierka
- 20g masla (porcia asi 110g)
- 40g vajce natvrdo
- 10g horčica
- nasekaná žerucha, sardelová pasta
- 30g tavený syr
- soľ, biele korenie
Maslo vymiešame, pridáme cez sitko posekané vajce, soľ, horčicu, žeruchu, sardelovú pastu, tavený syr, biele korenie a všetko dobre vymiešame.
Čakanka šalátová
Kedysi dávno bola čakanka považovaná za rastlinu liečivú a čarodejnú. V roku 1830 bolo v bruselskej botanickej záhrade spozorované, že zasypané korene čakanky vytvárajú listové puky, ktoré majú mnohostranné využitie v kuchyni. Tiež od tejto doby sa stala čakanka belgickou národnou zeleninou. Je biologicky hodnotnou zeleninou. Predovšetkým má nízku kalorickú hodnotu a vysoký obsah minerálnych látok: fosforu, vápnika, horčíka a železa, vitamínov - C, B1, B2, PP. Puky čakanky tiež obsahujú horčinu - intibin, ktorá pôsobí na reguláciu funkcie zažívacieho ústrojenstva, podporuje činnosť pečene, žlčníka a priaznivo ovplyvňuje tvorbu krvi a jej obeh.
Pri stavoch vyčerpanosti napomáhajú k rýchlemu obnoveniu síl. Obsiahnutý inzulín je dôležitý pre diabetikov.
Mrkvový šalát s čakankovým pukmi (porcia 120g)
- 80g mrkvy
- 30g čakankových pukov
- tableta sacharínu
- soľ, biele korenie, citrónová šťava
- pár kvapiek olivového oleja na zjemnenie
Mrkvu nastrúhame, pridáme na rezančeky nakrájané čakankové puky. Z korenia, trošku vody, sacharínu, soli a citrónovej šťavy pripravíme zálievku a dobre zľahka premiešame.
Čierny Koreň
V Európe sa pestuje už najmenej 400 rokov. Konzumnou časťou je jednoročný dužinatý, valcovitý a ku koncu vretenovitý koreň. Čierny koreň je veľmi hodnotná zelenina. Má vysoký obsah sacharínov s prevahou inulínu, preto je vhodný pre diabetikov. Významný je tiež obsah sodíka, horčíka a železa. Nezanedbateľný je tiež obsah asparagínu a levulínu, ktoré podporujú činnosť žliaz s vnútorným vylučovaním.
Čierny koreň zaprávaný
- 125g čierneho koreňa
- 10g masla
- 15g hladkej múky
- ½ dl mlieka
- zelený petržlen, muškátový oriešok,
- soľ, citrónová šťava, cukor
Očistený koreň pokrájaný na kúsky uvaríme v osolenej vode s prídavkom trochu octu, aby nesčernel. Z masla a múky pripravíme bledú zásmažku, zalejeme ju vodou, studeným mliekom a povaríme. Nakoniec pridáme uvarený čierny koreň, citrónovú šťavu, cukor, postrúhaný muškátový oriešok a posekaný zelený petržlen.
Kapary
Ich pôvod je v oblasti Stredozemného mora a vždy boli vysoko oceňované. Najprv sa používali na liečenie chorôb pečene, sleziny a určitých ochrnutí. Dnes sa používajú predovšetkým v čerstvom stave, lebo obsahujú vysoké percento flavonoidov. Ich účinok je tiež močopudný a zvyšujú chuť k jedlu.
Olivy
Olivovník je pilierom starých civilizácií okolo Stredozemného mora. Dnes je to Španielsko, ktoré je najväčším pestovateľom olivovníkov. Olivy obsahujú okrem vody a oleja glycidy, protidy a početné minerály, ako kalcium, organické kyseliny, enzýmy a vitamíny A, B1, B2, PP. Listy olivovníka majú významný účinok na zníženie krvného tlaku. Olivový olej lisovaný za studena je jediným vhodným olejom s dietetickými účinkami. Ďalšie jeho účinky sú: zmäkčovanie, cholagogénne (zvyšujú vylučovanie žlče), diuretické a preháňavé.