Normy Jedál

Kokteily

1. Jahodový kokteil

4 porcie asi po 2 dl

(malinový, kiwi, čučoriedkový, brusnicový kokteil) * 250g čerstvých jahôd * 80g práškového cukru * 4 trvanlivé mlieko * 20g domáci bielok * 80g čistý potlčený ľad

Čisté čerstvé odstopkované jahody dáme s cukrom a bielkom do elektrického šľaháka alebo turmixu a šľaháme kým nevznikne pena. Potom za šľahania prilievame tenkým prúdom vychladnuté trvanlivé alebo prevarené mlieko a potlčený ľad pripravený v chladničke(mrazničke).

2. Ríbezľový kokteil

4 porcie po 2,1dl

Ríbezle umyjeme, oberieme a pretlačíme cez sito. Šťavu dáme do elektrického šľaháka s cukrom a bielom a šľaháme, kým nevznikne pena. Potom za stáleho šľahania prilievame vychladnuté mlieko, potlčený ľad a ešte spolu vymiešame.

3. Marhuľový kokteil

3 porcie asi po 2dl

Do elektrického šľaháka dáme džem, vajce a šľaháme. Potom za stáleho šľahania prilievame vychladnuté (prevarené) mlieko, potlčený ľad a spolu dobre vymiešame. Nakoniec pridáme citrónovú šťavu.

4. Kakaový kokteil s medom

3 porcie po 2,2dl

Med, kakao a vajce dáme do šľaháka a ušľaháme na penu. Potom prilievame vychladnuté prevarené mlieko a potlčený ľad a spolu dobre vyšľaháme.

5. Vanilkový kokteil

3 porcie asi po 2dl

Do šľaháka dáme žĺtok, vajce, práškový cukor, vanilkový cukor a ušľaháme na penu. Potom pridáme za stáleho šľahania vychladnuté prevarené mlieko a potlčený ľad.

Spolu ešte vyšľaháme.

Chladivé letné nápoje, ovocné drinky

Skúsme podávať miešané nápoje. Chutné a pekne upravené kokteily vznikajú z neveľkého množstva prísad.

Suroviny a prísady do drinkov:

Whisky, campari, likér s čiernych ríbezlí, čerešňový, kakaový, kokosový, mandľový, mätový a pomarančový likér, koňak alebo brandy, modré curacao, biely a hnedý rum, shery-miešané, aromatické južné víno, sekt-šampanské, vodka, vermúty.

K tomu patria ešte aromatizujúce látky:

Pomarančová a citrónová šťava, tonik, cukrový a mandľový sirup, čerstvá mäta, mädovka, angostura-barová pochutina z extraktov pomarančovej kôry, z rastlinných a koreninových výťažkov, vhodná i do mixov.

Náčinie, vhodné nástroje z nerez ocele a zo skla:

1. Pretty Woman

4 porcie

Všetky prísady vložíme di šejkra s ľadom a dobre pretrasieme, nalejeme do pohára s kúskami ovocia a ľadovej drviny. Môžeme ozdobiť exotickým ovocím a doplniť minerálkou.

2. Pomarančový čaj

4 porcie + 2 hod chladenie

Pomarančovú šťavu precedíme cez sito do čaju, primiešame 3 lyžice šťavy s citróna, pomarančový likér a práškový cukor. Dáme na dve hodiny vychladiť.

Pomaranč a citrón pokrájame na tenké mesiačiky.

Do pohárov vložíme kocky ľadu alebo ľadovú drvinu, nalejeme pomarančový čaj a ozdobíme mesiačikmi pomaranča a citróna.

3. Mangová gratina

4 porcie + 3 hodiny mrazenie

Dužinu olúpaného manga (broskyne, nektarinky) rozmixujeme, v miske zmiešame so 4 lyžicami citrónovej a pomarančovej šťavy a dáme na 3 hodiny stuhnúť do mrazničky. Počas mrazenia občas pomiešame vidličkou.

Mangovú gratinu vyberieme z mrazničky 10 minút pred servírovaním, ešte premiešame vidličkou a rozdelíme do 4 pohárov. Do každého pohára pridáme 1 lyžicu sirupu, 1 lyžicu citrónovej šťavy a 125ml minerálky, ozdobíme citrónom.

4. Jahodový sen

4 porcie + 1 hodina chladenie

Umyté jahody a pokrájané nektarinky (broskyne) striedavo ponapichujeme na 4 špajdle. Mlieko s vaječným likérom v mise vyšľaháme a dáme 1 hodinu vychladiť.

Do pohárov s ľadom nalejeme vyšľahaný kokteil a ozdobíme špízmi.

5. Jahodový drink - láskanie 1 porcia

V mixéri všetko zmixujeme a vytvoríme husté pyré, ktoré vychladené nalejeme do pohára. Na záver ozdobíme peknou jahôdkou, ktorú trochu narežeme a tak ju uchytíme na pohár.

6. Sladká túžba

1 porcia

Na ľad postupne a pomaly nalievame Vaječný likér, Nicolaus Vodku, Sunquick a nakoniec Demämovku alebo Becherovku.

7. Báthorička drink

4 porcie+ 2 hodiny chladenie

Paradajky ponoríme do vriacej vody, necháme chvíľu postáť, potom olúpeme a zbavíme jadierok, dužinu rozmixujeme na pyré. Zmiešame paradajkové pyré, grepfruitovú aj citrónovú šťavu a práškový cukor.

Dáme 2 hodiny vychladiť. Paradajkový nápoj ponalievame do pohárov s kockami ľadu. Ozdobíme plátkami citróna a tenučkými pásikmi citrónovej kôry. Prípadne pridáme do nápoja trochu vodky, ginu alebo borovičky, podľa chuti.

Doplníme lístkami mädovky.

8. Malinový ošiaľ-drink

30min mrazenie, 4 porcie

Malinovicu (vodku) a sirup vyšejkrujeme s ľadom. Do vysokých pohárov dáme mierne zmrazenú malinovú masu, dolejeme vymiešaným alkoholom (malinovica s vodkou) a doplníme šampanským (ľadom), ozdobíme malinami. * -§ namiesto alkoholu môžeme použiť mlieko, kokosové mlieko alebo dobrú chladenú minerálku.

9. Exotické bowle so šampanským

(perlivým vínom) 4 porcie + 1 hodina marinovanie

Papáju, kiwi, melónovú dužinu a 1 limetu (citrón) pokrájame, špeciálnym nástrojom môžeme robiť aj gulôčky.

Ovocie dáme do misy a premiešame s rumom a šťavou z 1 limetu alebo citróna. Necháme 1 hodinu marinovať v chlade.

Pred podaním ovocie rozdelíme do pohárov a zalejeme chladeným šampanským.

10. Fair Lady drink

1 porcia

Malinový (černicový) likér aj pomarančovú šťavu a citrónovú šťavu dáme do šejkra spolu s jednou kockou ľadu, dôkladne pretrasieme a vlejeme do kokteilového pohára. Pridáme 1 vstrek dobre vychladeného šampanského.

Plátok pomaranča ozdobne napichneme na špajdlu a oprieme o okraj pohára.

Zmrzlina – letná pochúťka

11. Čokoládový bozk

1 porcia

Do mixéra nalejeme whisky a zmrzlinu a poriadne vymixujeme, Zmes má byť hustá a vláčna. Nalejeme ju do pohára a ozdobíme rozdrvenými orieškami a/alebo čokoládou. Nápoj sa zvykne podávať namiesto dezertu.

12. Jahodové mliečko

Všetko vložíme do mixéra zmixujeme a podávame s ľadom.

13. Zamatové kladivo

V šejkri alebo odmernej nádobe zmiešame koňak, likér, kolu a kakao. Tesne pred podávaním pridajme porciu vanilkovej zmrzliny. Podávame vo vysokom pohári s lyžičkou.

14. Ovocná zmrzlina

6-7 porcií

V jednej miske zmixujeme ovocie s cukrom a jogurtom, v druhej vyšľaháme smotanu s vanilkovým cukrom a potom obsah misiek opatrne premiešame. Hmotu môžeme premiestniť do nanukových formičiek, alebo do hlbšej nádoby, z ktorej ju budeme porciovať zmrzlinovou naberačkou.

Mrazíme najmenej 6 hodín.

Príprava aperitívov – tipy a triky

Najdôležitejšia je čistota – po použití všetky nástroje vyčistíme, sklo vypulírujeme.

Ovocie a ľad kladieme do pohára klieštikmi alebo vidličkou. Poháre môžeme vychladiť v mraziacom boxe.

Sekt, šťavy a limonády vždy patria do chladničky.

Nápoje obložené ovocím sa servírujú na obrúsku.

Do vysokých pohárov sa používa slamka a palička na miešanie.

Zástrek citrónovou alebo pomarančovou kôrou:

Nápoje sa dochucujú tak, že sa vezme čistý okrúhly kúsok kôry z citrusového ovocia bez dužiny, stlačením sa z nej vystrekne do nápoja éterický olej, ktorý mu dodá špeciálnu arómu.

Spestrením mnohých miešaných nápojov je cukrový okraj.

Do kúska citrónu narežeme ryhu hlbokú 1 cm. Vložíme do nej okraj pohára, ktorý držíme dolu hlavou, Pootáčaním ho namočíme do citrónového plátku. Potom ho ponoríme do jemného cukru v miske. Môžeme využiť aj farebný cukor.

Po obvode trošku poklepeme, aby odpadli nedržiace časti.

Veľmi efektne vyzerajú aj pohárové okraje s nastrúhaným kokosom, jemnou čokoládou alebo kakaom.

Pri dekorácii platí, že menej je viac, často stačí plátok pomaranča, napichnutého na okraji pohára, prúžok limetu alebo citróna, špirála citrónovej kôry, kokteilová čerešňa, lístoček mäty alebo medovky. Lákavo vyzerajú aj ovocné špízy s jahodou, karambolou, kivi, ananásom alebo modrým hroznom.