Orech čierny
Ořešák černý, Juglans nigra L., -
Výskyt: Orech čierny pochádza zo Severnej Ameriky, dnes ho pestujú v celej južnej a strednej Európe. Okrem orechov poskytuje aj hodnotné drevo. Je citlivý na jarný mráz, ale inak je vraj mrazuvzdorný až do -35 ° C.
Kvitne: Kvetom orechov sú jahňady, ktoré kvitnú od mája do júna. Orechy sú dlhé 3 až 4 cm a dozrievajú v októbri. Tento orech nie je náročný na druh pôdy, ale neznáša tienisté stanovištia, kde zle dozrieva.
Uplatnenie: Plody majú významné antiseptické (najmä na parazity v ľudskom tele) a adstringentné účinky. Je použiteľný proti postihnutiu trychofýciou a ďalšími neduhmi. Taktiež pri vonkajšej aplikácii má svoje uplatnenie a zabíja parazity. V Číne je extrakt tohto typu orecha používaný na zabíjanie pásomnice v tele s pomerne dobrým úspechom.
Zaujímavosť: Patrí medzi najrýchlejšie rastúce stromy medzi orechmi a preto sa často používa v lesníctve. Plody nie sú tak chutné ako orecha kráľovského. Listy orecha čierneho (aj ďalších orechov) produkujú chemické látky, ktoré pri daždi stekajú do pôdy a spomaľujú rast iných druhov rastlín. Korene zasa produkujú látky, ktoré môžu byť toxické pre iné rastliny a môžu až odumrieť (tomuto javu sa hovorí alelopatia - vzájomné pôsobenie rastlín chemickými látkami, ktoré vylučujú do prostredia, čím navzájom ovplyvňujú rast a vývin).
Aplikáciu tohto plodu nájdete v protiparazitickom produkte ParaProteX.