Sip sipBylinky

Orech kráľovský (vlašský)

Ořešák královský, Juglans regia L., Vlašák (vlašský orech)

Výskyt: Orech kráľovsský je veľmi starý strom. Rastlina sa ku nám dostala z juhozápadnej Európy (z Perzie do Grécka); pestuje sa v teplejších oblastiach. Dlhoročným pestovaním vzniklo niekoľko odrôd. Odrody sa odlišujú podľa listov, obdobia rozkvetu, tvaru koruny stromu, stupňa mrazuvzdornosti a pod. Poznáme ich asi 150 druhov. Ako vlasť orechov sa väčšinou uvádza územie tiahnuce sa cez Malú Áziu až do západnej Číny. Antické Grécko orechy nazývalo perzské alebo kráľovské. U nás sa pestuje najmä pre olejnaté semená (orechy) a cenné drevo. Nemá rád piesčité pôdy a je citlivý na mrazy.

Zber: Najpoužívanejšie sú orechové listy, trhajú sa jednotlivo, no iba mladé, zelené a za suchého počasia v mesiacoch jún a júl; treba dávať pozor, aby sa nelámali a nezaparili; sušia sa rýchlo v tenkých vrstvách. Po vysušení si musia zachovať pôvodnú zelenú farbu. Zberá sa aj zelené oplodie orechov a to v čase dozrievania (júl a august), keď sú ešte zelené.

Uplatnenie: Orechové listy majú sťahujúce a posilňujúce vlastnosti. Okrem toho pôsobia proti hnačke, bielemu výtoku a sú účinným antiseptickým, protiplesňovým, keratinizačným a nalgetickým prostiredkom. Uplatňujú sa v dermatológii (impetigo, ekzém, pyodrmia, omrzliny, lišaj, kožné vredy, fistulové rany, abscesy, svrbenie, povrchové popáleniny, úpal, vypadávanie vlasov, svrbenie hlavy a lupiny). Vonkajškovo sa aplikujú na afty, ústne vriedky, zapálené mandle, hemoroidy, vyrikózne vredy na nohách, biely výtok a zápal pošvovej sliznice). Vnútorne sa osvedčili proti hnačke, ako prečisťujúci a podporný prostiredok v liečbe niektorých druhov cukrovky. Čerstvé listy sú ľudovo známe ako insekticídum (napr. proti blchám).

Zaujímavosť: Pri pravidelnej konzumácii niekoľkých orechov šesťkrát týždne klesá riziko IM (infarkt myokardu) až o 50%.

Upozornenie: (Bodlák, J.) Európska nadácia pre fytoterapiu (EFP) a Európske vedecke fytoterapeutické spoločenstvo (ESCOP) uvádzajú, že oplodie orecha obsahuje juglon s mutagennými a karcinogennými účinkami (tvrdenie nie je overené).

Aplikáciu rastlinky nájdete na stránke elixíru Disbiosan.