Sip sipDiagnózy

Bronchitis

Nepríjemnosť, spojená s prieduškami…

Bronchitis – zápal priedušiek je definovaný v princípe v dvoch stavoch:

Bronchitis acuta – prudký zápal, spravidla sa vyvíja v súvislosti so zápalom nosohltana – rinofaryngitída; hrtana - laryngitída. Druhotne vzniká počas iných infekčných chorôb (osýpky, chrípka). Najčastejšie zápal vyvolávajú vírusy a hnisotvorné mikróby, ale môže byť iniciovaný aj vdýchnutím dráždivých látok. B.a. – vzniká aj ako odozva na prechladnutie, kedy klesne celková imunita organizmu. Zápalové zmeny sliznice generujú nadmernú tvorbu hlienu, ktorý musí byť vykašlaný; suchý kašeľ; pálenie v hrudi. Najčastejší je infekčný zápal priedušiek, choroba začína zvýšenou teplotou, bolesťou hlavy, nechutenstvom, slabosťou a u fajčiarov nechuťou fajčiť. B.a. pri nízkej odolnosti organizmu a nesprávnom ošetrovaní môže prejsť do zápalu pľúc. Pri častom opakovaní ochorenia môže choroba prejsť do chronického prieduškového kataru s ďalšími nežiadúcimi následkami.

Bronchitis chronica – je zdĺhavý prejav zápalu priedušiek s trvalým alebo opakovaným kašľom, pri súčasnom vykašliavaní sekrétu rôzneho druhu a množstva. B.ch. vzniká buď z prudkej formy alebo sa vyvíja pomaly, plazivo s akútnym zhoršením v studenom a vlhkom prostredí. Najdôležitejším faktorom vzniku B.ch. sú opakované infekcie dýchacích ciest mikróbneho alebo vírusového ochorenia. Na sliznici prebieha chronický zápalový proces, sliznica stráca samočistiacu funkciu, vylučuje hlieny rôzneho množstva a hustoty. Nepríjemnými dôsledkami B.ch. môžu byť neželané komplikácie a to vývoj rozdutia pľúc (emfyzém); bronchiektázie (výdute na prieduškách); chronické pľúcne srdce (cor pulmonale chronicum).

Dojčatá, batoľatá a starí ľudia sa nezaobídu bez lekárskeho dohľadu – odporučenie!!!

Obklady: bahnové, horčičné a ľanové semená. Klimatoterapia: horské pobyty, termálne kúpele, dopriať si dostatok odpočinku, vetrané priestory, ľahko stráviteľná potrava (riedka), vyhýbať sa alergénom.

Balíček odporučených prípravkov proti bronchitis