Akné
Nepríjemnosť na vlastnej tvári, hrudi a chrbte...
Akné je ochorenie charakterizované zápalom vlasového folikulu spojeného so zamedzením vylučovania (retenciou) mazu. Príčinných faktorov (etiológia) je viacero a to:
Prvý významný faktor
Sklon k tvorbe upchávok (folikulárnych hyperkeratóz), ktoré zabraňujú odtoku mazu a podmieňujú retenciu a vznik útvarov nazývaných komedá (populárne „uhry“). Z komeda môžeme vytlačiť červíčkovité útvary zložené z hustého mazu premiešaného so zrohovatenými bb, sú belavej farby, s tmavou hlavičkou, ktorá je oxidačným produktom mazu a jednoduchej bielkoviny (keratínu). V komede sa často vyskytuje Corynebaktérium acnes a roztoč Demodex folliculorum.
Druhý významný faktor
V patogenéze akné sú hormonálne poruchy, nasvedčuje tomu výskyt akné v období puberty, pri zvýšenej sekrécii mužských pohlavných (androgénnych) hormónov, zhoršenie akné v priebehu menštruácie, (nevyskytujú sa u eunuchov), akné sa môžu objaviť pri nádoroch nadobličiek, pri bazofilných nádoroch hypofýzy alebo pri podávaní hormónu pohlavných žliaz (testosterónu) u detí.
Tretí významný faktor
Vznik akné podmieňujú aj poruchy trávenia, poruchy metabolizmu tukov, miestne (fokálne) infekcie, dedičné faktory, styk s olejmi, masťami a dráždivými látkami.
Štvrtý významný faktor
Môžu byť dedičné faktory - dispozície.
Lokalizácia - tvár, hrudník, chrbát. Priebeh - akné sa začína tesne pred pubertou, niekedy mizne okolo 19. roku veku alebo pokračuje až do 30. roku veku. Klinický obraz - vyznačuje sa mnohotvarovou (polymorfnou) erupciou a rohovatením (keratózou) kože.
Podľa stupňa závažnosti prejavov rozoznávame niekoľko foriem akné: Acne punctata (comedonica) - vyznačuje sa tvorbou rozlične veľkých koméd, z ktorých sa niekedy môžu vyvinúť aj retenčné cysty - Acne cystica. Keď sa koža okolo komeda mierne zapáli a opuchne, vznikne pupenec (papula), na vrchole ktorej sa niekedy utvorí neštovička (pustulka) - Acne papulosa et pustulosa. Pri povrchových formách sa akné vyhojí bez jazvy. Ak proces prenikne do hĺbky, vznikajú pod kožou (v hypoderme) uzlovité a zatvrdnuté (indurované) útvary rôznej veľkosti, ktoré vystupujú (adherujú) ku koži, na pohmat sú veľmi citlivé - Acne idurata. Akné sa buď vstrebe (rezorbuje), alebo zahnisá a o niekoľko týždňov po fluktuácii sa cez fialovú kožu prevalí navonok - vytečie viskózny hnis s mazom. Proces sa ukončí vtiahnutou jazvou. Ešte intenzívnejší hnisavý proces s prudším opuchom nazývame Acne phlegmonosa. Splynutím viacerým susediacich uzlov vznikajú hĺbkové abscesy alebo mazové cysty s olejovitým hnisom - Acne conglobata - táto ťažká forma sa po prevalení nezhojí, ale zanecháva kanáliky (fistuly) alebo zápalové vegetácie, bradavkovité (papilomatózne) útvary, aj mostovité stvrdnuté, zhrubnuté (keloidné) jazvy. Z hnisu možno izolovať virulentného stafylokoka.
PROGNÓZA
Niektoré akné z obdobia puberty sa vyhoja okolo 19. roku, hĺbkové formy zanechávajú kozmetické defekty, komplikácie spôsobuje sekundárna infekcia, mastná (seboroická) koža vyžaduje neprestajné ošetrovanie a čistenie.
TERAPIA
Vhodné dbať na úpravu stolice, zlepšiť trávenie, vyhýbať sa jedlám, ktoré spôsobujú nadúvanie, plynatosť (meteorizmus), tučným a dráždivým jedlám, širokospektrálnym ATB pri hnisavých (abscedujúcich) formách, pohyb na čerstvom vzduchu, slnko, lokálne ošetrovanie (odborné vytláčanie nezapálených koméd po naparení kože).
ACNE MEDIKAMENTOSA
Vzniká používaním farmaceutických preparátov jódu alebo brómu. Vznikajú na miestach, kde sa tieto halogény vylučujú mazovými žľazami - znižujú ich rezistenciu a umožňujú pôsobnosť prítomných baktérií (tvár, hrudník, chrbát). Po vyhojení pustúl ostávajú malé jazvičky, sprevádza ich pocit svrbenia alebo pálenia, v moči sa zistia halogény. Akné tvoriace poruchy (akneiformné lézie) sa môžu objaviť aj pri podávaní vitamínu B12, D2, androgénnych hormónov a hormónov brzdiacich ovuláciu.
ACNE PROFESSIONALIS (Pseudoacne oleosa)
Lokalizuje sa na zadnej (dorzálnej) strane ramien a rúk, na tvári a stehnách - na miestach, kde koža pri práci najčastejšie prichádza do styku s minerálnymi olejmi a nečistotou. Postupne sa objavuje folikulárna keratóza a okolo pseudokomed vznikajú papulopustulózne lézie. Podobné zmeny môžu vzniknúť pri použití starých, znehodnotených pleťových krémoch.
Ďalšie druhy akné sú napr.: Acne chlorina - pri práci s chlórom a Acne picea - pri práci s dechtom.