Sip sipDiagnózy

Afty

Nepríjemnosť v ústach a nie len tam…

Afty sú drobné vriedky. Doteraz je nejasné, prečo niektorí jedinci sú na ne náchylní. U väčšiny ľudí nepatrné, zvyčajne málo bolestivé popáleniny a odreniny v ústnej dutine sa zahoja za krátky čas; naopak – u určitej skupiny ľudí je to začiatok vážnych ťažkostí. Sklon ku aftám je pravdepodobne podmienený geneticky a bezprostredne súvisí s celkovým oslabením imunitného systému (IS). Afty patria ku nepríjemnému a vleklému ochoreniu. Liečebné prostriedky musia plniť základné úlohy: - posilniť IS, - ničiť baktérie, ktoré infikujú mikroranky, - chrániť sliznicu ústnej dutiny. Afty je skupinové označenie chorôb prejavujúcich sa solitárnymi alebo mnohopočetnými exulceráciami sliznice. Sú to okrúhle, eventuálne oválne ostro ohraničené erózie až exulcerácie s priemerom niekoľko mm až 1 cm. Spodina je pokrytá žlto belavým nekrotickým povlakom a v okolí je úzky živo červený zápalový lem.

Príčiny

Ako už sme uviedli, príčiny nie sú známe s výnimkou niektorých klinických jednotiek zo skupiny vírusových ochorení. V niektorých prípadoch sa za vyvolávateľa považujú L- formy baktérií alebo hypersenzitivita voči niektorým baktériám. Môžu sa vyskytovať aj familiárne formy tohto ochorenia a môžu byť ovplyvnené aj stresovými situáciami. Aftóza sa vyskytuje zvyčajne v školskom veku a u mladých osôb.

Stomatitis aphthosa recurrens

Choroba sa začína drobnými vezikulkami so žltkastým obsahom. Kryt vezikúl o pár hodín praskne, vznikajú povrchové exulcerácie s priemerom niekoľko mm až pol cm, okolo je zápalový dvorec. Prichádzajú v atakoch, obyčajne sa objavia 1 až 3 vezikuly naraz a sú veľmi bolestivé. Vyskytujú sa na bukálnej a labiálnej sliznici, na jazyku a na mäkkom podnebí. Okrem dutiny ústnej sa môžu vyskytovať aj na sliznici vulvy a vagíny, na penise a v análnom otvore. Trvajú 2 až 3 týždne a po zahojení sa objavujú recidívy. Choroba môže trvať aj viac rokov. Za pôvodcu sa považujú L- formy streptokokov a vírusy. Pripúšťa sa aj imunologická podstata ochorenia a v tejto súvislosti sa uvažuje o alergii na potraviny a lieky.

Stomatitis epizootica (slintačka a krívačka)

Je akútne infekčné ochorenie vírusovej etiológie charakterizované vezikulóznym výsevom v ústnej dutine, na prstoch rúk a nôh. Vyskytuje sa primárne u zvierat a prenáša sa na človeka priamo alebo sprostredkovane neprevareným mliekom a mliečnymi výrobkami. Inkubačná doba je 2 až 6 dní, v predchorobí sa objavia bolesti hlavy, slabosť, nauzea, teplota 39 stupňov Celzia. Sliznica pier a ústnej dutiny sa zapáli, na druhý deň sa zjavia vezikuly so zápalovým lemom v okolí. Po prasknutí vznikajú erózie až exulcerácie. Objavia sa prudké bolesti v ústach, regionálne LU sú zväčšené, podobné vyrážky sa objavia aj medzi prstami rúk a nôh, okolo nechtov aj na dlaniach a stupajach. U detí bývajú postihnuté aj spojivky a sliznice genitálií. Choroba trvá 10 - 14 dní a prognóza je dobrá.

Balíček odporučených prípravkov proti aftám