Sip sipBylinky

Zemežlč menšia

Zeměžluč lékařská (okolíkatá), Centaurium erythraea Rafn., Antoryjka (cintória, hlístnik, kyrica)

Výskyt: Rastie na suchých stanovištiach teplejších, kamenistých a trávnatých strániach, na rúbaniskách, na okraji borových lesov i na vresoviskách, od nížin po subalpínske pásmo do nadmorskej výšky 1200 m.

Kvitnutie: Zemežlč kvitne v letných mesiacoch od júna do septembra.

Zber: Zbiera sa dvakrát do roka, v júni až auguste mladá zelená kvitnúca vňať asi 5 cm nad zemou, aby prízemná ružica listov zostala neporušená. Z prvého zberu je vňať kvalitnejšia.

Uplatnenie: Aplikujeme ju na ochorenia pečene a žlčníka, nechutenstvo, poruchy trávenia. Vďaka obsahu horčín výrazne povzbudzuje tvorbu žalúdočných štiav a zlepšuje trávenie. Používa sa pri chorobách žlčníku a žlčových ciest. Užíva sa i pri krvných chorobách, kedy zlepšuje krvný obraz bielej zložky krvi.

Zaujímavosť: Latinské meno Centaurium je buď odvodené od kentaura Chirona, ktorý vraj ako prvý poznal liečivosť byliny, alebo vzniklo zložením slov centum = sto a aurum = zlato, vzhľadom k veľkej liečivosti byliny. Zemežlč je aj prastarou magickou bylinou, jej dym vraj zaháňa hady a oberá čarodejnice o kúzla. Rastlina je veľmi citlivá na kvalitu podložia a preto býva indikátorom kvalitnej spodnej vody.

Upozornenie: Prekročenie odporučenej dávky môže najmä u detí vyvolať nevoľnosť, kŕče a vracanie!

Aplikáciu bylinky nájdete na stránke čaje Hlavabol.