Sip sipBylinky

Vilcacora - Unkária

Vilcacora (indický názov), Unkaria tomentosa L., Mačací pazúr

Výskyt: Je lianou rastúcou v Amazónii a názov Mačací pazúr získala podľa charakteristicky zahnutých tŕňov. Je už stovky rokov používaná indiánmi k podpore imunitného systému, liečeniu rôznych druhov zápalov a tiež k prevencii nádorových ochorení. Má antioxidačné, protizápalové antimutagénne vlastnosti, výrazne stimuluje imunitný systém.

Uplatnenie: Vedecké výskumy a klinické štúdie potvrdili množstvo pozitívnych, či liečebných účinkov Vilcacory, presnejšie jej rodu Uncaria tomentosa. Medzi nimi na prvom mieste treba uviesť pozitívny vplyv na imunitný systém. To je jedným z vysvetlení pozitívnych výsledkov získaných pri liečení rôznych infekčných ochorení. Významným je zistenie, že ide nielen o rôzne bakteriálne infekcie, ale aj o ochorenia vyvolané plesňami (napr. kandidózy), parazitmi, ale hlavne rôznymi vírusmi. Rovnako ako protiinfekčná je dôležitá aj protinádorová imunita. Aj v boji proti obávaným nádorovým chorobám sa Vilcacora osvedčila. Zaujímavé sú aj skúsenosti s antimutagénnym účinkom Vilcacory. (Mutagenita znamená schopnosť vytvárať mutácie, ktoré môžu viesť k vzniku nádorov.) V tejto súvislosti je pozoruhodná informácia časopisu Journal of Ethnopharmacy z r. 1993. Zistilo sa, že moč nefajčiarov nevykazuje mutagénnu aktivitu, pričom moč fajčiarov áno. Po aplikácii prípravku z Vilcacory mutagénna aktivita v moči fajčiarov výrazne klesla. Z tohto prakticky vyplýva, že je vhodné Vilcacoru užívať aj preventívne najmä u fajčiarov. Významné sú aj zistenia protizápalových účinkov Vilcacory, napr. pri zápaloch kĺbov, či zápaloch čriev (napr. známej Crohnovej chorobe). Prípravky z Vilcacory sa však osvedčili aj pri celom rade ďalších ochorení, či chorobných stavov napr. pri cukrovke, vysokom krvnom tlaku, vrede žalúdka a dvanástnika, pri alergiách, depresii, trombózach, pri chronickom únavnom syndróme, pri poruchách menštruácie, atď.

Zaujímavosť: O veľkom záujme odbornej verejnosti o Uncaria tomentosu svedčí aj skutočnosť, že v roku 1994 sa v Ženeve pod záštitou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) konala medzinárodná konferencia venovaná výlučne tejto rastline. Účastníci konferencie konštatovali, že od objavenia chinínu žiadna iná rastlina z Južnej Ameriky nevyvolala toľko pozornosti a záujmu odborníkov zo sveta vedy.

Na stránkach ju nájdete ako čajovinu Vilcacora.###