Sip sipBylinky

Ruta voňavá

Routa vonná, Ruta graveolens L., Ruta

Výskyt: Pochádza z juhovýchodnej oblasti Stredozemného mora. Je to trváca rastlina so zdrevnatenými a rozkonárenými stonkami, sivozelené listy sú striedavé, dvojito až trojito perovito strihané. Žltozelené kvety vytvárajú koncové súkvetie.

Kvitne: Od júna do septembra, obľubuje teplé, slnečné i polotienisté prostredie chránené pred vetrom. Dáva prednosť pôde suchšej, priepustnej, ľahšej až piesočnato-hlinitej, dostatočne výživnej, s dobrou zásobou vápnika. Ruta vydrží na jednom mieste až dvadsať rokov.

Zber: Zberáme mladú vňať vrátane prízemných listov v čase, keď aspoň polovica porastu rozkvitla, a to za slnečných dní po rannom obschnutí rosy. Vňať zrezávame vo výške 15 cm nad zemou, čím dávame porastu možnosť, aby vznikli nové výhonky. Ďalší zber môžeme robiť o šesť až sedem týždňov. Posledný raz zberáme koncom augusta, aby rastliny pred zimným obdobím mohli podrásť. Čerstvú vňať zberáme do vzdušných košov v ochranných rukaviciach. Na holej, zapotenej pokožke po dotyku totiž spôsobuje nepríjemné pľuzgiere a vyrážky podobné popálenine. Pretože ide o silicovú drogu, sušíme ju riedko rozloženú v tenkej vrstve v tieni a v prievane. Schne pomaly, osem až desať dní, preto ju každý druhý deň opatrne poprevraciame. Suchú vňať poznáme podľa lámania stonky pri jej ohýbaní.

Uplatnenie: V medicíne sa využíva ako súčasť čajovín a liečivých prípravkov. Aplikuje sa pri cievnych, žalúdočných a žlčníkových poruchách, zmierňuje kŕče, znižuje krvný tlak, zabraňuje lámavosti kapilár tým, že zosilňuje steny vlásočníc, osoží pri vápenatení tepien. Ruta sa nesmie užívať bez odporúčania lekára (a najmä nie v tehotenstve)! Z drogy sa priemyselne extrahuje rutín, destiluje silica, ktorá sa využíva pri výrobe alkoholických nápojov (koňaky, likéry). Mladé posekané listy sa začerstva používajú do šalátov, omáčok a bylinkového masla; sušené a zomleté na prášok spolu so šalviou sa pridávajú do mäsitých jedál (baranina). V dávnych časoch ľudia verili, že táto rastlina je účinným protijedom proti každej otrave. Vetvičky ruty namáčali do svätenej vody a kropili ňou zástupy ľudí, aby ich uchránila pred všetkým zlým.

Zaujímavosť: Je to veľmi stará liečivá rastlinka, poznali ju už Egypťania, Gréci aj Rimania. Používala sa proti najrôznejším chorobám, ale najvýznamnejšie bolo využitie ako ochrany proti všetkým jedom. Dochovaný písomný recept kráľa Mithridata obsahuje tento text: "...zober 20 listov rutových, olúpané jadrá z dvoch vlašských orechov, troška soli do troch prstov sa vmestiacich a dve biele figy. Tieto veci zlúč spolu v mažiari a jedz na lačný život, toho dňa ti neublíži žiaden jed..."

Upozornenie: Vo väčších dávkach je jedovatá, preto sa má aplikovať iba v dávkach odporúčaných lekárom, ako aj zberať len gumených rukaviciach. Je kontraindikovaná v tehotenstve pre abortívne účinky, pri nízkom krvnom tlaku a krvácaní u žien. Predávkovanie sa prejavuje zvracaním a omámením. Pri liečení vyvolávame dávenie a čistenie čriev.

Aplikáciu bylinky nájdete na stránke tinktúry Žilná zmes.