Sip sipBylinky

Praslička roľná

Přeslička rolní, Equisetum arvense L., Vechťová tráva (šmirgľová tráva)

Výskyt: Bylinka je rozšírená po chladnom a miernom pásme severnej pologule. U nás rastie na poliach, na vlhkých lúkach, niekedy aj pri cestách a na voľnej pôde ako burina.

Zber: Zbierame vňať a to len rozkonárené (listnaté) zelené byle. Nevytrhávame ich, ale odrezávame a sušíme pozorne pri teplote 40 stupňov v tenkých vrstvách bez obracania, aby sa nepolámali a zachovali si pôvodnú farbu. Praslička sa veľmi dobre suší vo zväzkoch zavesený "dolu hlavou" v tienistom, dobre vetranom mieste. Ak nie je dobre vysušená ľahko plesnivie a černie. Dobre vysušená droga je zelená bez pachu a chuti.

Uplatnenie: Je vhodná pri chorobách močového ústrojenstva, tuberkulóze, vápenatení ciev, hemoroidoch a pri ženských chorobách. Odvar sa zvonku používa na preplachovanie nosovej dutiny pri nádche a na omývanie, resp. obklady pri kožných chorobách. Pri zápale ďasien a mandlí ju môžeme použiť ako účinné kloktadlo. V domácnosti sa hodí na čistenie kuchynského riadu a čistenie nefarbeného nábytku (odtiaľ ľudové názvy).

Zaujímavosť: Vek prasličky sa odhaduje asi na 250 miliónov rokov.

Upozornenie: Rastlina vo väčších dávkach môže spôsobiť nevoľnosť a nechutenstvo. Nezamieňať s príbuznými jedovatými druhmi. Ľahko ju môžeme zameniť s jedovatou prasličkou bahennou (Equisetum palustre) a prasličkou lesnou (Equisetum silvaticum), ktoré obsahujú zvýšené množstvo alkaloidných báz.

Aplikáciu bylinky nájdete na stránke tinktúry Obličková zmes.