Papája obyčajná
Papája obecná, Carica papaya L., (nesprávne – melónový strom), -
Výskyt: Rod Carica zahŕňa 22 druhov, ktoré majú svoj pôvod v tropických nížinách a horách Strednej Ameriky, v oblasti južného Mexika až po Nikaraguu a Kostariku. Odtiaľ sa rozšírila do tropických krajín celého sveta, kde sa bežne pestuje pre veľmi chutné a osviežujúce plody, trochu pripomínajúce plody cukrových melónov. Pre túto formu sa papája často, ale nesprávne, nazýva "melónovým stromom". U nás ju poznáme zo skleníkov botanických záhrad. Papája obyčajná je vytrvalá ovocná bylina.
Pestovanie: Papája obyčajná sa pestuje ako kultúrna rastlina. V planej podobe nebola nikde nájdená, takže jej vznik nebol doteraz úplne objasnený. Predpokladá sa ale, že sa na jej vzniku podieľalo niekoľko voľne rastúcich druhov a foriem. Papája sa pestuje zo semien. Rýchlo rastie aj na chudobných pôdach a počas pol roka vyrastie do výšky asi 2 m. Tretí rok po výseve začína plodiť a dáva 30 až 150 plodov ročne. Vyznačuje sa teda mimoriadnou produktivitou. Papája sa môže dožiť až 25 rokov, na plantážach sa však nepestuje dlhšie ako 6 až 7 rokov. Potom sa výsadba ruší a zakladá sa nová.
Uplatnenie: Papája je výborným zdrojom provitamínu A a vitamínu C. Bola aplikovaná a účinná proti opuchom. Ďalšie uvádzané účinky vyžadujú ďalšie vedecké potvrdenie. Papája je používaná pri tráviacich ťažkostiach, zápaloch a vredoch v oblasti žalúdka a dvanástnika a tiež pri nedostatočnej činnosti slinivky. Enzýmové preparáty s obsahom papainu sa používajú v doplnkovej liečbe reumatizmu a tráviacich ťažkostí. Papain je výborným tráviacim enzýmom a zároveň má aj špecifické protizápalové účinky. Využíva sa pri výrobe liečiv pre humánnu aj veterinárnu medicínu, v potravinárstve, pri výrobe žuvacej gumy, v textilnom priemysle, v kozmetike a iné. Semená sú prostriedkom proti hlístam a aplikujú sa ako abortívum (prostriedkom vyvolávajúcim potrat). Papája poskytuje plody, ktoré sú výborným, chutným a osviežujúcim stolovým ovocím. Plody sa jedia najviac čerstvé, pridávajú sa do ovocných šalátov, robia sa z nich šerbety, džúsy, zmrzliny. Dužina nezrelých plodov sa konzervuje v sladkokyslom náleve alebo v koreniacej paste a je výbornou prílohou mäsitých jedál. Miestami sa dužina strúha a varí sa z nej "kapusta", alebo sa upravuje ako náplň do sladkého pečiva. K nám sa papája dováža konzervovaná pod názvom Papaya Nectar. Mladé listy papáje sa konzumujú ako špenát.
Upozornenie: Papája sa neodporúča v tehotenstve (pozri vyššie) a počas dojčenia. Kontraindikáciou sú poruchy krvnej zrážanlivosti (je zdokumentovaná interakcia s liekmi typu warfarínu (lieky znižujúce krvnú zrážanlivosť pôsobením proti vitamínu K)). Možno tiež predpokladať vznik alergickej reakcie u obzvlášť citlivých osôb.
Aplikácia bylinky je v produkte Meal Time.