Pamajorán obyčajný
Dobromysl obecná, Origanum vulgare L., Origanum majorana L., Origanum onites L., Dobrá myseľ (červený čaj, divá majoránka, pastiersky tymian)
Výskyt: Pamajorán obyčajný (oregano) sa často zamieňa s majoránom záhradným, ktorý u nás divo nerastie. Odkiaľ sa bylinka objavila v našich končinách nie je vedecky dokázané, ale o jeh liečivých účinkoch niet pochýb. Rastie hojne na slnečných stráňach, medzi krovím a vo svetlých lesoch.
Kvitne: Od júna do augusta.
Zber: Zbierame kvitnúcu vňať, alebo len kvetné vŕšky v plnom rozkvete. Sušíme riedko rozložené alebo vo zväzkoch pri teplote 35 stupňov.
Uplatnenie: Výskumy potvrdili schopnosť tymolu a karvakrolu pôsobiť proti kŕčom, baktériam a plesniam, čo sa využíva najmä v liečbe pľúcnych a tráviacich chorôb. Kvitnúce vrcholčeky sa lokálne odporúčajú ako podporná liečba na zmiernenie bolestí a podráždenú pokožku, resp. svrbiacu kožu, ale aj na nádchu, bolesti v krku a chrapľavý hlas, lebo odľahčuje odhlieňovanie. Vnútorne sa ešte používa na podporu trávenia a liečbu zápalu priedušiek.
Upozornenie: Silica sa nesmie užívať, lebo vo vysokých dávkach sa prejavuje neurotoxicky a vyvoláva kŕče.
Aplikáciu bylinky nájdete v elixíre Hypnosan.