Pagaštan konský
Jírovec maďal, Aesculus hippocastanum L., Gaštan (morský gaštan, konský gaštan)
Výskyt: Pagaštan konský pochádza z Balkánu, z Turecka a zo severného Grécka, odtiaľ sa rozšíril do celej Európy. V súčasnosti je významnou farmaceutickou surovinou, hoci pôvodne sa ním liečili kone. Rastie pri cestách, v parkoch, alejách. Popísaný sa objavil až v 16. storočí ako liečivka pre "dýchavičné kone".
Kvitne: Od mája do júna.
Zber: Zbierame kvety, semená, listy, prípadne kôru. Kvety zbierame ručne jednotlivo ihneď ako rozkvitnú. Semená zbierame celkom zrelé, keď spadnú zo stromu.
Uplatnenie: Escín zvyšuje odolnosť vlásočníc a žilový tonus a povzbudzuje krvný obeh. Posilňuje cievy a pôsobí proti zápalom a opuchom. Sčasti analgetické a protizápalové (antiflogistické) účinky vodných extraktov okrem escínu zabezpečujú aj flavonoidy. Kôra pôsobí vďaka kumarínovým glykozitom blahodárne na žily. Pagaštan konský sa vnútorne aj vonkajškovo uplatňuje v liečbe cievnej nedostatočnosti (varikózne vredy, kŕče, uzlovité hrče), hemoroidov a krehkých vlásočníc (podliatiny, bodkovitý krvný výron). Najlepšou formou aplikácie je tinktúra, alebo nálev z kvetov.
Upozornenie: Neodporúča sa jesť čerstvé gaštany, ktoré dráždia tráviacu rúru. Pre deti sú jedovaté.
Aplikáciu bylinky nájdete na stránke tinktúry Pagaštan, Žilná zmes a Ukľudňujúca zmes.