Opuncia mexická (Nopál)
Nopál, Opuntia ficus-indica (L.) Mill. -
Výskyt: Druh je pôvodný v Strednej Amerike (centrálne Mexiko), kde bol pestovaný už pred 9 tisíc rokmi. Až na začiatku novoveku bol privezený do Európy, bol kultivovaný v mnohých oblastiach sveta - splanel. Bol zavlečený aj do Južnej Ameriky, severnej i južnej Afriky, juhozápadnej Ázie, Austrálie a do Tichomoria. Miestami sa invázne šíri. Avšak všetky druhy čeľade Cactaceae sú chránené podľa medzinárodného dohovoru o obchodovaní s ohrozenými druhmi rastlín CITES. V prípade opuncií však ide samozrejme len o rastliny z pôvodných lokalít, pestované a naturalizované rastliny sú z tejto ochrany vyňaté. Rastie na suchých svahoch a skalách, tiež na úhoroch, v okolí ľudských sídiel a ciest, väčšinou v pásme od pobrežia až do nadmorskej výšky okolo 300 m.
Uplatnenie: „Nopalitos“ sú bohaté na účinné látky a sú vzácne pre ich účinok na zníženie hladiny cholesterolu v krvi a riziku výskytu kardiovaskulárnych ochorení, liečbe žalúdočných vredov, zápchy a ďalších tráviacich ťažkostí, znižovaniu hladiny cukru v krvi a tým napomáha pri liečbe cukrovky, sekrécii žalúdočných štiav a chráni sliznicu tráviaceho traktu v boji proti voľným radikálom a oxidačnému stresu, čím zvyšuje odolnosť nášho organizmu a chráni nás pred vznikom rakoviny, zvládnutiu depresívnych stavov a má pozitívny vplyv na našu nervovú sústavu, pri odstraňovaní aterosklerotických plátov v cievach, ktoré môžu spôsobovať napr. srdcový infarkt alebo mozgovú mŕtvicu. Nopál dodáva nášmu organizmu dostatok vitamínov (A, B1, B2, B3, a C), minerálov (predovšetkým vápnika, horčíka, draslíka a železa) a ďalších dôležitých živín. Okrem toho je tento kaktus zdrojom vysokého obsahu pektínov, vlákniny a pre telo nevyhnutných aminokyselín. Používajú ako potravina, konzumujú sa čerstvé, varené, sušené aj kandizované, vyrábajú sa z nich džemy, sirupy aj pálenka. Mladé listy (zbavené tŕňov a glochidií) sa požívajú ako zelenina. Na opunciových plantážach sa v súčasnosti v niektorých oblastiach pestuje červec nopálový (Dactylopius coccus). Z chrobáčika, červca nopálového, parazitujúceho na stonkách opuncie, sa získavá farbivo karmín alebo košenila, žiaľ tak, že sa tieto chrobáčiky sušia a pučia a tvoria tak základ pre červené farbivo. Používa sa v kozmetických prípravkoch, napr. aj v drahých dámskych rúžoch. Však na získanie 1 kg farbiva je treba 150 000 sušených chrobáčikov.
Zaujímavosť: Podľa legendy Huitzilopochtliho (v aztéckej mytológii, boh kmeňa Aztékov), Aztékovia predpovedali, že ich nový domov bude umiestnený tam, kde na ostrove rastie z kameňa kaktus Nopál a na jeho špičke sedí orol.
Aplikácia bylinky je na stránke prípravku Nopalin a produkte Slim Formula.