Nátržník vzpriamený
Mochna nátržník, Potentilla erecta (L.) Raeusch., syn.: Tormentilla erecta L., Tormentilla alpina Opiz, Potentilla tormentilla Necker, Potentilla silvestris Necker), -
Výskyt: Nátržník vzpriamený je rastlina z čeľade ružovité (Rosaceae). Je trváca bylina so silným podzemkom a priamou, rozkonárenou stonkou. Čerstvé korene voňajú príjemne ružami. Tento rastlinný druh je rozšírený v Európe a Ázii a siaha až ďaleko na sever. Rastie na lúkach a na pasienkoch, v lesoch a v priekopách. Nátržník má asi 500 druhov. Zbiera sa koreň (Radix tormentillae) a to buď v marci až apríli pred vyrašením listov alebo na jeseň v septembri až októbri. Suší sa za teplôt do 40 ° C, musia sa uchovávať v dobre uzavretých nádobách, pretože nevhodným alebo aj dlhodobým skladovaním prechádzajú triesloviny v neúčinné látky, tzv flobafény.
Uplatnenie: Niektoré druhy sú používané v bylinkárstve. Je používaný v tradičnej čínskej medicíne a tiež v európskej ľudovej medicíne na liečbu hnačiek a iných gastrointestinálnych ochorení. Je bohatá na flavonoidy, saponíny, triesloviny, rovnako ako fenol a glykozid. Bolo preukázané, že je bakteriostatický a virostatický. Uplatňoval sa aj ako červené tormentolové farbivo. Droga má silne zvieravé účinky a používa sa najmä ako prostriedok proti hnačkám, žalúdočným ťažkostiam, úplavici, črevným alebo žalúdočnému krvácaniu alebo pri silnej menštruácii. Pôsobí tiež protizápalovo a baktericídne. Zvonka možno nátržník použiť vo forme obkladov na zle sa hojace vredy alebo omrzliny, alebo pri dne a reumatizme. Odvar možno použiť aj ako kloktadlo pri zápaloch v ústnej dutine, pri angíne, pri krvácaní ďasien alebo po extrakcii zuba.
Upozornenie: Vzhľadom na vysoký obsah trieslovín môže nátržník pri predávkovaní vyvolať u citlivých osôb dávenie.
Aplikácia bylinky je v dúhovom elixíre Detoxilen.