Sip sipBylinky

Mrlík voňavý (Mexický čaj)

Merlík vonný, Dysphania ambrosioides L. (syn. Chenopodium ambrosioides L), Epazote, (Čaj Jezuitov, Mexický čaj, Čaj sv. Márie)

Výskyt: Bylina známej mexickej kuchyne a Karibiku. Názov vychádza z aztéckej reči – epazotl . Bylina pochádza zo strednej, južnej Ameriky a južného Mexika. Mrlík vonný bol privezený do Európy až v 17. storočí z Mexika a bol používaný v rôznych tradičných liekoch (známy bol pod názvom čaj Jezuitov, ktorí preslávili tento druh čajoviny),tu sa aklimatizovala, udomácnila a miestami aj zdivela. Mrlík možno bežne nájsť v súčasných mexických potravinárskych obchodoch, alebo je k dispozícii sušená. Bylinka čerstvá sa dá skladovať najdlhšie 1 týždeň. Suché listy sa však ukladajú do pohára s pevne tesniacim viečkom. Oddávna sa ako liečivá bylina pestuje vo vidieckych záhradách, odkiaľ preniká do okolitých porastov. Mrlík je jedným z najstarších náhrad (surogát) za čínsky, či ruský čaj.

Kvitne: Zberá sa kvitnúca vňať 2 až 3 krát do roka; jún až september; orezávajú sa len kveto nosné bylinné časti.

Uplatnenie: Vo svojej mexickej a brazílskej domovine je známy prostriedok proti vnútorným črevným parazitom (vermifúgum), stimulátor, antiastmatikum, upravuje nepravidelnú menštruáciu (emenagogum) a využíval sa aj ako núdzová antikoncepcia. Ľudové liečiteľstvo Južnej Ameriky ju používa proti črevným parazitom, na podporu trávenia, prípadne ako tonikum. Má príjemný korenistý pach a ostrú gáfrovitú chuť. Mrlík obsahuje látky, ktoré sú označované ako liek proti nadúvaniu, čo znamená, že znižuje plynatosť (napríklad pri uvarení s fazuľou, požívanie čerstvého chleba). Podľa autorky Jessica Houdret (Bylinky a bylinné záhrady) mexický čaj sa odporúča na elimináciu črevných a nervových porúch, ďalej na astma a problémy so silne bolestivou menštruáciou (dysmenorea), pôsobí proti parazitom, pôsobí proti malárii, hystérii a upokojuje astma.

Zaujímavosť: Vedecké pomenovanie (synonymum) mrlíkov - Chenopodium Sp. je odvodené od gréckeho chén (hus) a podion (nôžka), vzhľadom na tvar lístkov. Druhotné pomenovanie pochádza z gréčtiny, v preklade ambrosii a eides (podobný ambrózii, rastlina svojou vôňou pripomína ambróziu).

Upozornenie: Bylina má veľmi ostrú, ťažko opísateľnú chuť a niektorí hovoria, že „chutí“ ako benzín alebo petrolej s prímesou mäty a gáfru. Rastlina je veľmi jedovatá vo veľkých dávkach, používa sa sólovo len zriedkavo.

Aplikáciu bylinky nájdete v protiparazitickom produkte ParaProteX.