Sip sipBylinky

Mak vlčí

Mák vlčí, Papaver rhoeas,-

Výskyt: Mak vlčí je jednoročná bylina, jedovatá liečivá rastlina z čeľade makovité, s priamou, rozkonárenou stonkou a striedavými, perovito dielnymi listami. Z pazúch listov vyrastajú dlhé kvetné stopky, ktoré najskôr nesú previsnutý puk a potom veľký červený kvet. Korunné lupienky majú na báze tmavú škvrnu. Plod je tobolka, makovica. Celá rastlina je chlpatá a prestúpená mliečnicami. Rastie na násypoch, rumoviskách a ako burina na poliach a v záhradách. Hojne rastie ako burina v obilných poliach v Severnej Amerike, Európe a v Azii. Jeho domovinou je najčastejšie označovaná práve Severná Amerika, odkiaľ bol pravdepodobne prepravený na európsky kontinent.

Kvitne: Od mája do augusta, v oblastiach s priaznivejšou klímou môže začať kvitnúť aj na jeseň.

Uplatnenie: Kvety maku (korunné lístky) sa už v minulosti používali na liečbu pľúcnych chorôb a ako uspávací prostriedok pre deti. V stredomorí se z nich vyrába tiež sirup. Droga pôsobí utlmujúco na dýchacie centrá, takže je obľúbeným prostriedkom proti kašľu, chrapotu a tiež pri angíne, bronchiálnej astme, akútnom katare priedušiek.

Upozornenie: Listy sú však mierne jedovaté a hospodárskym zvieratám po spasení môžu spôsobiť zažívacie ťažkosti. Podávání květu nemá žádných kontraindikací ani nežádoucích účinků, problematické však může být podávání odvaru z makovic.