Sip sipBylinky

Lycium čínske

Lycium, Lycium barbarum (L. chinense), Goja

Výskyt: “Vlčia bobuľa”, “Kustovnica” sú ďalšie známe a bežné názvy pre druh ovocia Lycium barbarum a Lycium chinense zo skupiny tŕňových v rodine Solanaceae (tiež zemiaky, paradajky, chilli, tabak a iné). Rôzne ďalšie názvy potvrdzujú, že L. sa pestuje po celom svete, ale najmä v Číne, i keď pôvod rastliny nie je známy. Ďalšie známe názvy bežne používané v obchode s produktami zdravej výživy sú Tibetská (Himalájska) goja.

Uplatnenie: Lycium ako vysoko nutričná potravina sa používala v tradičnej čínskej medicíne už minimálne pred 2000 rokmi. Nezdokumentovaná legenda však siaha v čínskej tradícii ku Shen Nung, prvému čínskemu cisárovi, bájnemu “otcovi” poľnohospodárstva a herbára asi 2800 rokov pred Kristom. Lycium môže zlepšiť kvalitu pleti, udržiavať životnú energiu a dobrý zrak. Lycium je známe ako jin tonikum a je bohaté na aminokyseliny - stavebné kamene proteínov - a na vitamíny. Je známe aj tým, že vyživuje pečeň a obličky a má všeobecné účinky proti starnutiu a posilňujúce účinky. Tradične bol používaný proti závrati a všeobecnej slabosti, pri nízkej energii, bolestiach chrbta a kĺbov. Môže pomôcť čeliť diabetickým, očným a nervovým problémom, ako aj účinkom chemoterapie a rádioterapie. Po stáročia používali ľudia v Ázii ovocie z kríku kustovnice čínskej (lycium) na zlepšenie kvality pleti, posilnenie energie a pre ostrejší zrak.

Zaujímavosť: V poslednom období sa Lycium stalo pomerne frekventovanou bylinkou v potravinových a výživových produktoch vyspelého sveta (niektoré zdroje potvrdzujú medziročný nárast vyše 50 nových produktov s L.) a tým Lycium získalo nové pomenovanie “funkčná potravina” alebo “superovocie”.

Aplikáciu bylinky nájdete v prípravku Forever Lycium Plus.