Sip sipBylinky

Levanduľa úzkolistá

Levandule lékařská, Levandula angustifolia MILL., Levanduľa (levendula, dulenka, levendula)

Výskyt: Obľubuje suché a teplé svahy. Pochádza zo západného Stredozemia a vysádza sa vo vidieckych záhradách alebo sa pestuje na plantážach. Vo Francúzsku sa po prvý raz objavila na lekárskych predpisoch v 14. stor.

Kvitne: Od júna do augusta.

Zber: Zbierame neúplne rozvinuté kvety alebo vňať krátko pred kvitnutím. Sušíme rýchlo pri teplote 35 stupňov. Mladé lístočky a výhonky sa používajú čerstvé. Kvety určené na destiláciu sa okamžite dopravujú na destilačnú stanicu.

Pestovanie: Seje sa včas na jar do pareniska, priesady sa vysádzajú v máji alebo v júni v odstupe 30 až 40 centimetrov. Kríček ostáva na tom istom mieste šesť až osem rokov. Rastlina je vhodná do skalky.

Uplatnenie: Kvety majú protikŕčové, žlčopudné a močopudné vlastnosti. Silica má určité bektericídne účinky, pôsobí sedatívne na centrálnu nervovú sústavu a antisepticky na kožu; znižuje krvný tlak, podporuje hojenie a ako masážny prostriedok prekrvuje pokožku. Pôsobí ako účinný prostriedok proti všiam a blchám; lieči svrab a odpudzuje komáre. Uplatňuje sa v liečbe neurotických stavov, funkčných poruchách žalúdka, tráviaceho a vylučovacieho traktu. Silica sa podáva tiež pri záchvatoch kašľa a nádchy. Lokálne sa aplikuje na sčervenenú pokožku sedacieho svalu, povrchové popáleniny a štípance od hmyzu. Je vhodná ako prísada do masážnych prostriedkov na "dolámané telo".

Upozornenie: Silicu treba užívať s mierou, lebo jej rôznorodé zloženie môže mať nežiaduce komplikácie najmä na precitlivených jedincov a tehotné ženy.

Aplikáciu bylinky nájdete v tinktére Levanduľa a čaji Nervus.

Photo (c) Havlis Milan