Sip sipBylinky

Ľan siaty

Len setý, Linum usitatissimum L., -

Výskyt: Ľan siaty prevdepodobne pochádza z Prednej Ázie a pestuje sa v krajinách mierneho pásma ako dôležitá liečivá, priemyselná a technická rastlina. Darí sa mu najmä v hornatejších polohách a hlinitopiesočnatých pôdach. Semená zbierame v júli až v auguste po dozretí.

Uplatnenie: Nedráždivé laxatívne (preháňavé), uvoľňujúce a upokojujúce účinky súvisia s prítomnosťou slizu a mastného oleja. Zápar zo semien blahodárne pôsobí na podráždenú sliznicu žalúdka a čriev, ale aj močové a dýchacie cesty. Glyceridy mastných kyselín podporujú účinnosť vitamínu F (protiekzémové vlastnosti kyseliny linolovej) a obklady zo semien rozširujú cievy a usmrcujú baktérie. Ľan siaty sa odporúča ako nedráždivé preháňadlo na liečenie spazmatickej kolitídy (bolestivého zápalu hrubého čreva). Okrem toho zmierňuje príznaky zápalu močových ciest. Obklady pôsobia upokojujúco a odkrvujú.

Zaujímavosť: Ľan sa ako najstaršia textilná surovina pestoval na Strednom východe už začiatkom neolitickej, resp. mladšej doby kamennej. V arabskej medicíne sa ľanový olej osvedčil v liečbe črevných vredov a impetiga (infekčná kožná choroba). Ľanová voda sa používala na dvore Ľudovíte XIV, lebo pôsobila močopudne, zároveň upokojujúco a zabraňovala tvorbe obličkových kameňov.

Aplikácia bylinky je na stránke produktu Choleston.