Sip sipBylinky

Komonica lekárska

Komonice lékařská, Melilotus officinalis (L.) PALLAS, Kamenná ďatelinka (lucernica žltá)

Výskyt: Nájdeme ju na medziach, viniciach, či na riečnych štrkoch ako burinu. Vyskytuje sa v celej Európe, v Ázii, Severnej Amerike a v Afrike. Jej účinky chválili už hippokratovskí lekári. Najcennejšie na rastline sú kvety.

Kvitne: Od júla do augusta.

Zber: Kvitnúce vrcholčeky zberané v čase kvitnutia sušíme na chladnom a tmavom mieste.

Uplatnenie: Pokusy potvrdili protizápalové účinky, ktorý zároveň pôsobí na cievy; zvyšuje v nich prietok krvi a znižuje ich priepustnosť. Taktiež z pokusov vyplynulo aj zvýšenie lymfatickej cirkulácie, ktoré urýchľuje vstrebávanie opuchov. Klinické porovnania zasa ukazujú, že rastlinka vďaka flavonoidom zmierňuje príznaky cievnej nedostatočnosti. Komonici sa dodnes priznávajú upokojujúce, uspávacie, močopudné a mierne protizrážavé účinky. Hoci chráni cievy, odporúča sa výhradne na nezávažné obehové poruchy a praskajúce podkožné vlásočnice. Pri vonkajšej aplikácii sa prejavuje odkrvovacia schopnosť, čo sa využíva najmä pri podráždených očiach. Kedysi sa používala na upokojenie agresívnych pijanov a stala sa pomocníkom očných lekárov. Keď sa vloží do skrine, odpudzuje hmyz a bielizeň nasiakne jej vôňou.

Zaujímavosť: Jej názov je odvodený z gréckeho výrazu - medený lotos. Komonica je pridávaná do švajčiarskeho "zeleného" syra typu Schabzieger a Gruyére.

Upozornenie: Bylinkári ju neodporúčajú používať samostatne. Ide o silnú drogu, preto veľmi pozorne treba sledovať jej dávkovanie a po týždni vždy na čas prerušiť jej užívanie. Komonicu by nemali užívať pacienti, ktorí majú lieky proti tvorbe krvných zrazenín Pelentan a Heparin.

Aplikáciu bylinky nájdete na stránke tinktúry Žilná zmes.