Kajenská paprika
Kajenská paprika, Capsicum fastigiatum L., C. frutescens L., C. baccatum L., Čili paprika
Výskyt: Je to plod určitého druhu papriky rastúcej v tropickom pásme (India, Afrika, Stredná a Južná Amerika), ktorý je súčasťou vynikajúcich ochucovadiel koreninových zmesí a omáčok prichádzajúcich znovu do obľuby. Má tehlovo červenú farbu podobne ako drobná paprika. V niektorých krajinách sa používa namiesto papriky. Je to však silnejšie, štipľavejšie korenie ako naša paprika, preto ho treba dávkovať mimoriadne opatrne. Zvyčajne prichádza na trh v jemne práškovom stave. V zahraničí ju vidno na stole skoro v každom dome alebo v reštaurácii. Do Európy sa dostalo krátko po objavení Ameriky.
Uplatnenie: Používa sa najmä na ochutenie ostrých, štipľavých omáčok, pečeného mäsa, rybacích jedál, ryžových príloh, syrových a vaječných mís a pri nakladaní haringov a kyslej zeleniny. Kajenská paprika je dlho používaná v tradičnej medicíne. Urýchľuje procesy v organizme, prináša minerály a vitamíny. Podporuje krvný obeh, pomáha na trávenie, zastavuje krvácanie a vredovitosť. Kajenská paprika je základnou surovinou známej zmesi a omáčky Chilli, ktorá sa pripravuje s prídavkom pamajoránu, papriky, cesnaku, nového korenia, prípadne iných druhov korenia, ktoré zodpovedajú domácim zvyklostiam a vkusu. Pre svoj vysoký obsah kapsaicínu (spôsobuje štipľavosť) treba ju držať v domácnostiach dobre uzavretú, chránenú pred svetlom, v tmavej fľaši alebo plechovici. Možno ho použiť aj pri príprave hrachu, šošovice, krémových, mäsových a rybacích polievok, pri pečení mäsa vrátane husí a kačíc, do gulášov a omáčok.
Zaujímavosť: S kajenským korením sa prví Európania zoznámili ako účastníci Kolumbovej výpravy do západnej Indie. Lekár výpravy Dr. Chanca písal o strave domorodcov a o korení na ryby a vtákov pod názvom Agi alebo Aji. Meno má od prístavného mesta Cayenne.
Aplikácia bylinky je v produkte Smokerade.