Sip sipBylinky

Jahoda lesná (obyčajná)

Jahodník obecný, Fragaria vesca L., Jahodník (lesná jahoda, zemnica)

Výskyt: Je rozšírená v celej Európe, v Ázii, v severnej Afrike a v Amerike. Rastie v ihličnatých a listnatých lesoch na slnečných miestach. Jahodu poznali už starovekí Gréci a Rimania. V 15. stor. sa z jahody stal "zázračný všeliek", ale o storočie neskôr sa zo zázračnej byliny stala liečivvka a používa sa dodnes.

Kvitne: Od mája do júna.

Zber: Zbierame mladé listy v čase kvitnutia alebo koreň a celé plody.

Uplatnenie: Má sťahujúce a močopudné účinky, ktoré jej dodávajú taníny a pôsobia proti hnačke. Vďaka prokyanidovým derivátom v podzemku zasa chránia cievy. Podzemné časti rastliny sa odporúčajú aj na liečbu miernej hnačky a ako hygienická ústna voda na výplachy. V liečiteľstve sa rastlinka odporúča aj na zápchu, skorbut, dnu, tuberkulózu, arteriosklerózu, pletoru (rozmnožovanie plyzmy a krviniek) a nízky tlak. Jahodovým kúpeľom sa pripisuje povesť krášliaceho prostriedku.

Zaujímavosť: Jahody boli predmetom povier, ako napríklad deti, ktoré chodili do lesa na jahody, museli prvé tri plody obetovať dušičkám. Tento zvyk pochádzal pravdepodobne zo stredoveku, kedy sa prinášali obety lesným duchom. Iná povera nedovolovala žiadnej matke, ktorej zomrelo dieťa, jesť jahody, pretože by ich ujedala dieťaťu v nebi.

Upozornenie: Listy pestovaných druhov nezbierame; precitlivelí jedinci môžu po jahodách dostať žihľavku; tiež neodporúčame jesť pri ľadvinovej kolike.

Aplikáciu bylinky nájdete na stránkeproduktu Zenthonic, čajov Hepatik, Pozdrav ze Křtin a Siesta.

#