Sip sipBylinky

Jabloň domáca

Jabloň domácí, Malus domestica Borkh., syn.: Malus communis var. typica Beck, nom. inval.; Malus pumila var. domestica (Borkh.) C. K. Schneid.; Malus sylvestris subsp. pumila var. domestica (Borkh.) Domin; Pyrus malus L. (p. p.); Pyrus malus subsp. pumila (Mill.) Asch. et Graebn.

Výskyt: Jablko je jadrové ovocie jablone domácej. Toto ovocie patrí medzi najviac kultivované druhy. Strom je malý a listnatý, dosahuje 3 až 12 metrov. Kvety sú biele s ružovým nádychom, ktorý postupne slabne. Ovocie dozrieva na jeseň. Strom pochádza zo Strednej Ázie, kde je jeho divoký predok dnes ešte našiel. Oblasť, odkiaľ pôvodne stromy jabĺk pochádzajú, sa nachádza niekde medzi Kaspickým a Čiernym morom. Bádania odborníkov ukazujú, že história jabĺk siaha do dávnej minulosti. Na tejto chutnej plodine si pochutnávali dokonca už aj starovekí Gréci a Rimania. V priebehu 16. a 17. storočia sa rýchlo rozšírili prostredníctvom kolonizátorov aj do Ameriky. Existuje viac ako 7500 známych kultivarov jabĺk.

Uplatnenie: Jablká majú vysoký obsah vody, vitamínov, minerálnych a stopových látok. Hoci neobsahujú takmer žiadne bielkoviny a sodík, majú veľa vlákniny, draslíku a z vitamínov predovšetkým „céčko“. A čo je dôležité, neobsahujú žiadne tuky a majú len veľmi málo sacharidov. Dokážu znížiť hladinu cholesterolu a cukru v krvi, čím veľmi pozitívne vplývajú na prečisťovanie organizmu. Sú dokonca vhodné aj pri redukcii hmotnosti a účinkujú tiež pri bolestiach hlavy, hnačkách a zápchach. Pri hnačke najlepšie pomôžu sladké jablká, pri zápche práve naopak – menej sladké a viac kyslé. Podporujú činnosť čriev a látky obsiahnuté v týchto plodoch účinne bojujú proti toxínom, ktoré sa do tela každý deň dostávajú. Majú omladzovací a regeneračný účinok a vďaka antioxidantom, ktoré sú v nich obsiahnuté, sú aj čiastočnou prevenciou civilizačných chorôb. Ako takmer každé ovocie a zelenina, aj jablko je najvhodnejšie konzumovať v surovej konzistencii. Keďže obsahuje veľa vitamínu C, ktorý sa varom ničí, veľa z jeho pozitívneho účinku sa tepelnou úpravou vytratí. V neposlednom rade, jablká vám veľmi dobre zaženú smäd, pretože obsahujú veľké množstvo vody, a sú preto osviežujúce a v ústach vám obnovia vhodné prostredie, v ktorom je menšia pravdepodobnosť tvorby zubného kazu. Preto neváhajte siahnuť po jablku minimálne raz denne.

Zaujímavosť: Podľa kresťanskej tradície Eva v Raji odtrhla jablko a ponúkla ho Adamovi, spolu ho zjedli. Potom boli za trest vyhnaní z Raja. V knihe Genezis sa však hovorí o ovocí stromu, ktorý leží uprostred Raja a jabloň ani jablko sa tam nespomína. Keďže na Blízkom východe sa jablone nevyskytovali, autor Genezis pravdepodobne nepísal o jablku, ale o inom ovocí. Je dosť možné, že išlo o figovník, keďže po požití ovocia sa prikryli figovými listami. Samotný výraz „jablko“ sa dostal asi až do latinského prekladu Biblie ako slovná hračka (malum = jablko / malus = zlý).

Najmenej 55 miliónov ton jabĺk boli dopestované na celom svete (2008). V Čína vyprodukovala asi 35% tejto celkovej čiastky. Spojené štáty sú druhým vedúcim producentom s viac ako 7,5% svetovej výroby. Aj Turecko, Francúzsko, Taliansko a Irán sa radia medzi popredných vývozcov jabĺk.

No a slávne jablko Isaaca Newtona sa podľa legendy „zaslúžilo“ o zákon o gravitácii, práve keď sedel pod stromom a spadlo mu na hlavu.

Aplikácia plodu je na stránke produktu Zenthonic.