Sip sipBylinky

Imelo biele

Jmelí bílé, Viscum album L., Jemelo (omelí, omelo)

Výskyt: Poloparazitický stromovitý ker sa vyskytuje podľa cudzopasnosti buď na listnatých stromoch (okrem dubov), alebo zväčša na ihličnatých lesných drevinách, najmä boroviciach; za špecificky účinné sa imelo považuje cudzopasiace na smrekovci opadavom (Larix decidua M.).

Zber: Pri zbere sa nerobí rozdiel od výskytu; predmetom zberu je vňať, zbierajú sa olistené mladé konce konárikov do hrúbky 5 mm v zimných mesiacoch (december až február); zber však je možné robiť prakticky celý rok. Sušia sa vo zväzkoch na vzdušných a suchých miestach prirodzeným teplom pod 40 stupňov (platí aj pre umelé teplo). Skladuje sa v dobre uzatvorených obaloch, chránené pred svetlom.

Uplatnenie: Imelo má najlepší vplyv na celkovú funkciu žliaz, preto sa uprednostňuje ako prostriedok na povzbudenie látkovej výmeny. Súčasne tak dobre vplýva na brušnú slinivku, že po dlhodobej čajovej kúre sa celkom stratí príčina vzniku cukrovky. Ľudia, ktorí trpia na chronické poruchy látkovej výmeny, by mali skúsiť aspoň pol roka pravidelne piť imelový čaj. Imelo evidentne pôsobí aj vtedy, keď je narušená hormonálna funkcia. Imelo sa používa aj ako prostriedok zastavujúci krvácanie. Keď vtiahneme do nosa studený imelový čaj, zastaví nám krvácanie, pomáha aj pri krvácaní z pľúc či z čriev; pôsobí aj pri týfuse a úplavici. Imelo je uznávaný prostriedok mimoriadne pôsobiaci na srdce a krvný obeh. Pri ťažkých poruchách krvného obehu treba vždy odporučiť imelo. Táto rastlina normalizuje fungovanie celého tela, zdá sa nám nepredstaviteľné, že vysoký tlak znižuje a nízky dvíha. Tým sa nepokojné srdce utíši a činnosť srdca zlepší. Zmiznú všetky sprievodné znaky súvisiace s narušeným krvným tlakom, ako sú návaly krvi do hlavy, pocity závratu, šelest v ušiach a poruchy zraku. Imelo pôsobí súčasne proti všetkým chorobám srdca. Pri ťažkostiach v klimaktériu, ktoré sú sprevádzané búšením a zrýchľovaním tepu srdca, návalmi, pocitom strachu a poruchami dýchania, by sa mal piť čaj z imela viac rokov. Ťažkosti sa úplne vytratia, pokiaľ nejde o patologickú poruchu. Starí bylinkári používali imelo ako vynikajúci a bezpečne pôsobiaci prostriedok proti epilepsii. Imelo sa odporúča používať pri hysterických záchvatoch a chronických kŕčoch.

Zaujímavosť: Povera z čias Keltov a Starogermánov sa zachovala do dnešných čias, kedy ľudia kupujú na Vianoce zlatené imelo, aby si zabezpečili pohodu a šťastie do nového roka.

Upozornenie: Biele bobuľky sa nesmú používať na prípravu čaju! Bobuľky sú pri vnútornom použití jedovaté, listy a vetvičky však nie. Keď ich však zmiešame s bravčovým sadlom na vazelínu a použijeme na omrzliny, úspešne pomôžu (vazelínu používame iba zvonka pri omrzlinách).

Aplikáciu bylinky nájdete v tinktúre Imelo.