Ihlica tŕnitá
Jehlice trnitá, Ononis spinosa L., Babský hnev (hluchý tŕň, mužská láska)
Výskyt: Poloker s tŕnitými konárikmi vysoký 30 až 50 centimetrov, s ružovými kvietkami v pazuchách listov, rastie najmä v pásme nížin a pahorkatín na suchých a neobrábaných pôdach ílovitého a slieňového typu; dobre znáša aj extrémy vo vlhkosti pôdy a obľubuje slnečné stanovištia. Názov “onos = somár” pochádza z latinčiny, lebo bylina slúžila ako krmivo pre somárov. Starým Rímanom a Grékom slúžila ako liečivka.
Zber: Viacročné bylinky sa vykopávajú na jar (marec až apríl), častejšie na jeseň (október až november). Zo zeme sa vyberajú špeciálnym náradím. Korene sa dokonale očistia, odstránia nadzemky, dobre umyjú; sušia sa na teplých, dobre vetraných a tienistých miestach. Po usušení sa skladuje v malých otiepkach na suchých a vzdušných miestach v dobre uzatvorených obaloch hránená pred svetlom. Zriedkavejšie sa zbiera kvitnúca vňať (jún až september) a suší sa bežným spôsobom.
Uplatnenie: Droga podporuje potenie. Používa sa i pri srdcovej slabosti, zápale obličiek a opuchlín rozličného pôvodu, obezite, zvyšuje krvný tlak. Ľudové liečiteľstvo používa korene ihlice aj pri liečení reumatizmu, pri hemoroidoch, na zastavenie krvácania, pri neplodnosti.
Aplikáciu bylinky nájdete v Brnenskom čaji.