Ibiš lekársky
Proskurník lékářský, Althaea officinalis L., Ibištek (slezová ruža)
Výskyt: Bylinka je známa už v Biblii. Bola súčasťou potravín a aj liečivkou. Ibiš lekársky pochádza z východného Stredomoria, odkiaľ sa rozšíril do celej Európy, západnej Ázie a severnej Afriky. Hojne sa pestuje vo Francúzsku, v Belgicku a Nemecku. U nás rastie v teplých oblastiach na vlhkých a slaných pôdach, najmä na južnom Slovensku.
Kvitne: Od júla do septembra.
Zber: Zbierame koreň, listy, prípadne aj kvety a vňať pestovaných rastlín. Listy zbierame postupne, teda viac krát, keď rastlina kvitne, okrem roku, keď chceme vybrať koreň. Korene sa zbierajú na jar a na jeseň, kvety v období kvitnutia a listy neskôr.
Uplatnenie: Sliz, nachádzajúci sa v koreni (30%), v listoch a v kvetoch, pôsobí utišujúco, proti kašľu a aj ako preháňadlo. Maceráty z koreňov majú vyššie liečivé, resp. protizápalové účinky, ktoré možno prirovnať ku dexametazónu (kortikoid). Polysacharidy v koreni posilňujú imunitný systém. Kvety, listy aj korene sa používajú vonkajškovo na popraskanú kožu, odreniny, štípance od hmyzu a na zápaly ústnej duriny. Vnútorne sa odporúčajú na kŕčovitý zápal hrubého čreva a bežný kašeľ. Koreň pôsobí ako účinné preháňadlo a matky ho dávali obhrýzyť deťom, aby sa im prerezali zúbky.
Upozornenie: Podzemné časti divokorastúcich rastlín je zakázané vykopávať - sú chránené!
Aplikáciu bylinky nájdete na stránke čaje v Bronchiol.