Hluchavka biela
Hluchavka bílá, Lamium album L., Hluchá pŕhľava (hluchá žihľava, jasnota, mŕtva pokriva)
Výskyt: Hluchavka biela je rozšírená po celej Európe s výnimkou Stredomoria, nápadne sa podobá na žihľavu, rastie pri cestách, múroch a plotoch. Bola zavlečená aj do Severnej Ameriky.
Kvitne: Od mája do septembra.
Zber: Zbierame kvitnúcu vňať alebo len biele kvety korunky bez kalichov. Sušíme pri teplote 35 stupňov Celzia na suchom mieste.
Uplatnenie: Katechínovým trieslovinám sa pripisujú tonické (posiľňujúce) a adstringentné (sťahujúce) účinky. Saponíny zasa pôsobia proti zápalom a močopudne, znižujú krvný tlak. Má preháňavé a močopudné účinky. Lokálne sa používa na podráždenú kožu, svrbiace miesta a vlasové lupiny. V ľudovom liečiteľstve sa objavila v novoveku, keď lekári rozpoznali jej sťahujúce, posilňujúce, močopudné, žlčopudné, hojivé a osviežujúce účinky. V 19. stor. ju vyhlásili za liečivú bylinu, ktorá sa už tradične používala na výplach pošvy, resp. liečbu výtoku. Mladé výhonky sa pripravujú ako špenát a pridávajú sa do polievky.
Zaujímavosť: Bylinka vďačí za svoj latinský názov tvaru kvetu - otvorená papuľka - latinsky lamos. Podľa gréckej mytológie bola vraj Lámia Diovou milenkou. Jeho žiarlivá manželka Héra zahubila dieťa zrodené z tohto zväzku. Aby sa Lámia pomstila, začala požierať deti šťastných matiek. Stala sa tak z nej obluda, ktorou sa hrozilo neposlušným deťom.
Aplikáciu bylinky nájdete na stránke elixírov Neuren a Nefronen a tiež na stránke čajov Pre ženy, Ľadvinový čaj a Cholestin.