Fenikel obyčajný
Fenykl obecný, Foeniculum vulgare MILL. ssp. vulgare, Viničný fenikel (rímsky aníz, sladký aníz)
Výskyt: Fenikel obyčajný, pochádzajúci zo Stredomoria, sa rozšíril v strednej Európe, na Strednom východe a v Amerike. U nás sa pestuje v zelinárskych záhradách; známy je napríklad fenikel z južnej Moravy. Je známy už zo staroveku, objavili sa v záznamoch na papyrusoch v čínskych a aj indických traktátoch. Starogrécky lekári bylinku odporúčali tým, čo "močia iba po kvapkách", Arabi tvrdili, že "zohrieva" pečeň, slezinu, žalúdok a močový mechúr.
Kvitne: Od júla do októbra.
Zber: Zbierame plody (semená) spravidla v druhom roku, spravidla dva až trikrát do roka a to tak, že najskôr odrežeme len pekne rozvinuté, celkom zrelé okolíky a keď všetko dozrie, zvyšok sa hromadne zožne. Sušia sa v prievane.
Uplatnenie: Alkoholový macerát plodov pôsobí ako choleritikum povzbudzujúce tvorbu žlče, analgetikum zmierňujúce bolesti a antipyretikum znižujúce horúčku. Má aj protizápalové a bakteriostatické účinky zabraňujúce rastu choroboplodných zárodkov. Plody sa osvedčili na príznaky tráviacich ťažkostí (bolesti brucha, plynatosť, spazmatický zápal hrubého čreva, nadúvanie) a korene zasa podporujú činnosť obličiek a aj tráviacej sústavy.
Upozornenie: V tehotenstve sa neodporúča používať vo veľkých dávkach. Možnosť zámeny s jedovatými mrkvovitými rastlinami. Odporúča sa kupovať hotovú drogu. Čistá silica sa vôbec nesmie používať; aj nepatrné množstvo zapríčiňuje otravu a dlhodobé užívanie sa neodporúča pre estrogénne účinky.
Aplikáciu bylinky nájdete v tinktúre Priedušková zmes, čajoch Nekašeľ, Pre deti, Veverský a produktoch Cholestin a Slim Formula.