Dúška tymianová
Tymián obecný, Thymus vulgaris L., Tymian (temian)
Výskyt: Druh pochádza zo stredomorskej oblasti a pestuje sa v záhradkách ako trvácna teplomilná rastlinka vhodná aj pre suchšie stanovištia.
Zber: Droga sa získava zdrhovaním listov a kvetových zakončení v počiatočnom štádiu rozkvetu - jún až júl (výnimočne auguste). Sušíme na chladnom a dobre vetranom mieste. Sušením stráca až 70 % hmotnosti.
Uplatnenie: Testy in vitro odhalili protibakteriálne a protiplesňové účinky. Rastlinka usmrcuje mikróby vďaka fenolom. Pokusmi sa potvrdili aj protikŕčové reakcie tymianu (tiež fenol, flavónový derivát). Už tradične sa tymianu prisudzuje schopnosť mierniť kašeľ a urýchľovať trávenie. Má močopudný účinok, je vhodný pri duševných depresiách, nespavosti, nervozite, migrénach a ťažkostiach s krvným obehom. Na vonok sa používa na čistenie povrchových rán, odporúča sa pri zápaloch nervov a pri zápale koreňa miechy (radiculitida). Slúži aj ako hygienická voda, prostriedok proti všiam a svrabu. Bylinka nestratila svoje miesto ani v kuchyni.
Zaujímavosť: Tymian je známy už v staroveku; v starom Egypte z bylinky izolovali silicu, ktorá bola zložkou mumifikačného balzamu.
Upozornenie: Pre pomerne silnú toxicitu vďaka tymolu obsiahnutému v silici sa dnes neodporúča samostatne na interné užívanie.
Aplikáciu bylinky nájdete na stránke v čaji Bronchiol.