Sip sipBylinky

Dúška materina

Mateřídouška úzkolistá, Thymus serpyllum L., Materidúška (materinka, materonka, žadovník)

Výskyt: Rastie na suchých a slnečných miestach, najmä na lúkach, stráňach a kopcoch. Hojne je rozšírená v celej Európe, často tvorí husté porasty a priťahuje včely.

Kvitne: Od apríla do septembra.

Zber: Zbierame kvitnúcu vňať, sušíme pri teplote 35 stupňov Celzia. Sušíme ju v malých zväzkoch. Zbierame od mája do júna i na jeseň.

Uplatnenie: Silica pôsobí proti kŕčom, uľahčuje vykašliavanie a má protibakteriálne, protivírusové a protiplesňové účinky. Pripisujú sa jej aj vlastnosti utlmujúce činnosť pohlavných žliaz. Vnútorne sa dúška materina predpisuje v symptomatickej liečbe kašľa, tráviacích porúch sprevádzaných kŕčmi a proti únave. Lokálne sa aplikuje na drobné poranenia, zmiernenie bolestí v hrdle a prechodného chrapotu, na upchatý nos, nádchu a výplach ústnej dutiny. Grécky lekár Dioskorides (starovek) odporúčal bylinku ako močopudné diuretikum a emenagogum na úpravu nepravidelnej menštruácie, na kŕče, prietrž, zápal pečene a mozgové príhody. V ľudovom liečiteľstve má nezastupiteľné miesto.

Zaujímavosť: Bylinka bola v stredoveku považovaná za "najvýkonnejší rušič" negativnych vplyvov na človeka; bylinka bola odznakom statočnosti a dámy ju pripínali na hruď svojim rytierom.

Upozornenie: Vysoké dávky, alebo dlhodobé užívanie silice máva neurotoxické účinky (tymol). Môže mať negatívny účinok na činnosť štítnej žľazy.

Aplikáciu bylinky nájdete na stránke čaje v Siesta a Bronchiol.