Divozel veľkokvetý
Divizna velkokvětá, Verbascum densiflorum BERTHOL., Divizna (Petrova palica, svieca Panny Márie)
Výskyt: Rastie na okrajoch lesa, rúbaniskách, zrúcaninách. Divozel je veľmi rozšírený vo všetkých oblastiach Európy s miernym podnebím. Uprednostňuje ílovité pôdy.
Kvitne: Od júla do augusta.
Zber: Zbierame kvety a to spravidla ráno, kým sú kvety rozvinuté, prudko sušíme na slnku alebo v rúre pri teplote maximálne 60 stupňov Celzia.
Uplatnenie: Sliz rastliny pôsobí utišujúco a zmierňuje bolesti. Má aj protizápalové účinky vďaka harpagozitu a vervaskozitu. Kvety majú utišujúce účinky na hruď a užívajú sa per orálne na zmiernenie záchvatov kašľa a bolestivého podráždenia hrubého čreva. Kloktadlo tlmí bolesti hrdla a prečisťuje chrapľavý hlas. Na vonok sa používa ako prostriedok na niektoré kožné choroby. Ďalej sa používa pri zápaloch močových ciest, strate chuti do jedla, zadržiavanie moču v organizme a nepravidelnej menštruácii. Kvet sa kedysi používal aj na výrobu knôtov do lampášov a pekári kvitnúcimi stonkami rozpaľovali pece.
Zaujímavosť: Divozel bol opradený mnohými povesťami. Starí Češi zasvätili divozel najvyššiemu bohovi Perúnovi. Ľudová povesť videla v tejto bylinke posla smrti - ak na hrobe vyrástol divozel, malo sa za to, že nebožtík je v očistci a je ho možné vyslobodiť vykonaním púte do niektorého známeho miesta. Ren kto sa obával počarovania, musel sa omyť odvarom z bylinky, aby sa zbavil zlých duchov.
Upozornenie: Nie je vhodné dlhodobé užívanie, ani odporúčať vysoké dávky aplikácie.
Táto bylinka je použitá v tinktúre Divozel, elixíroch Cardolen a Respiran a čaji Siesta.