Sip sipBylinky

Chmeľ obyčajný

Chmel obecný, Humulus lupulus L., Diabolský nápoj (severský vinič)

Výskyt: Chmel je to vlhkomilný a liánovitý typ rastlinky. Vyskytuje sa v lužných lesoch, pobrežných kroviskách, neošetrovaných kanáloch a mokrých priekopách; rastie divo a zdivie aj v kultúrach (divý a zdivený chmel nemá v liečiteľstve význam). V našich podmienkach boli chmelnice zakladané už v 11. storočí; chmel je známy však z antickej epochy, pravdepodobne pochádza z Ázie.

Zber: Piestikové šištice sa zberajú v jeseni (august až október), sušia sa v osobitných sušiarňach pri teplotách 40 až 50 stupňov. Životnosť spracovanej drogy je rok - stráca účinky a treba ju vymeniť.

Uplatnenie: Vyznačuje sa predovšetkým sedatívnymi a hypnotickými účinkami (metylbuteno). Z pokusov je známe, že pôsobí proti plesniam a baktériam. Jeho aplikácia je vhodná pri nespavosti a povzbudenie chuti do jedla.

Zaujímavosť: Veľký rozvoj chmelárstva bol v čase Karla IV. V 16. storočí Matthioli o ňom píše, že "má moc stenčujúcu, otvárajúcu a čistiacu".

Upozornenie: Veľké množstvo vyvoláva bolesti hlavy, nevoľnosť a závraty a dlhodobá konzumácia piva u mužov spôsobuje zväčšenie prsných žliaz.

Aplikáciu bylinky nájdete v elixíroch Myorel, Neuren a Hypnosan, čaji Nervus a Pre deti.