Cesnak kuchynský
Česnek kuchyňský, Allium sativum L., Cesnek (česnak, lenek)
Výskyt: Cesnak kuchynský patrí medzi najstaršie liečivé rastliny. Pravdepodobne pochádza zo strednej a východnej Ázie. Dnes sa pestuje na celom svete a najväčším producentom je Čína, po nej nasledujú India, Thajsko, Egypt a USA. Cesnak kuchynský vyžaduje úrodné hlinito - piesočnaté a piesočnato - hlinité pôdy bohaté na humus a živiny. Cesnak neznáša priame hnojenie maštaľným hnojom. Pôda nesmie byť ťažká, priliehavá, studená a premokrená, cesnak je citlivý na neprevzdušnenú pôdu (ľahko v nej podlieha chorobám), neznáša pôdny prísušok po zalievaní. Pri pestovaní cesnaku sa neodporúča opakované sadenie do tej istej pôdy po sebe skôr, ako v 5 až 7 ročných intervaloch. Pri sadení v kratších intervaloch vzniká riziko napadnutia úrody háďatkom zhubným.
Zber: Tri až štyri týždne pred zberom cesnak nezalievame. Správny čas zberu pri nepaličiakoch spoznáme podľa žltnutia priliehania vňate k pôde, pri paličiakoch podľa vzpriamenia špirálovite stočených kvetných stoniek. Ideálne je ak dva až tri dni po podkopaní a vybratí z pôdy necháme cesnak dosušiť na poli. Pred uložením cesnaku skrátime vňať (u nepaličiaku sa osvedčilo zapletenie do zväzkov) a uskladníme na suchom, vetranom mieste.
Uplatnenie: Cesnak kuchynský má široké použitie, nielen ako zelenina, ale aj v ľudovom liečiteľstve. Má protibakteriálne účinky, napomáha vykašliavaniu pri ochorení horných dýchacích ciest. Podporuje uvoľnenie prietoku krvi, je dobrý na zníženie vysokého krvného tlaku, znižovanie hladiny tuku, cholesterolu a cukru v krvi. Má vysoký obsah vitamínov A, B1, B2 a C, znižuje riziko výskytu nádorových ochorení, pôsobí aj proti črevným parazitom. Vedecky sa uznáva použitie cesnaku na podporu liečby pri zvýšených hodnotách tuku v krvi a na prevenciu vekom podmienených cievnych zmien. V centre pozornosti stojí teda preventívna starostlivosť a spomaľovanie príznakov stárnutia. Vonkajšie použitie cesnaku je vhodné aplikovať pri bradaviciach a oparoch.
Zaujímavosť: V stredovekých receptároch sa dočítame, že cesnak sa používal ako afrodiziakum. Pravdepodobne už od pradávna sa na silno zapáchajúci cesnak viazalo veľa povier, vešal sa nad dvere a do okien, aby udržal čo najďalej démonov a upírov. Egypťania verili, že cesnak im dodáva silu pri namáhavej práci (pyramídy), Gréci vyzdvihovali jeho povzbudzujúce, močopudné, antiseptické, antiastmatické, preháňavé, upravujúce nepravidelnú menštruáciu a antiparazitické účinky. Perzskí lekári ho považovali za liek na vitiligo, besnotu a protijed.
Upozornenie: Pri dodržovaní odporúčaných dávok sa nevyskytujú komplikácie. Veľké dávky však môžu spôsobiť predráždenie tráviacej sliznice a močových ciest.
Aplikáciu bylinky nájdete na stránke protiparazitického prípravku ParaProteX, produkte Choleston a Forever Garlic - Thyme.