Sip sipBylinky

Balzámovník myrhový

Myrhovník pravý, Commiphora myrrha, Myrha

Výskyt: Do rodu Commiphora sa radí cca 300 druhov, ktoré rastú v suchých, tropických oblastiach a to predovšetkým na Arabskom polostrove, vo východnej Afrike a v Indii. Zdrojom živice je však len pár z nich. Myrha (pozor – nezamieňať s kadidlom) je červenohnedá živica a je tvorená sušenou miazgou z keru (stromu).

Uplatnenie: Aplikácie myrhy sú uvedené vo veľmi starých záznamoch (Starý Zákon). Snáď najznámejšia v našom povedomí je dar, ako jeden z troch darov Ježišovi od troch kráľov (zlato, myrha a kadidlo). V staroveku bola cenená viac ako zlato. V starom Egypte ju poznáme ako súčasť balzamovania v pohrebných rituáloch. V ľudovom liečiteľstve sa používala pri zápaloch ústnej dutiny spôsobenej baktériami, hubami a vírusmi. Ďalej sa používala proti kašľu, úplavici, zimnici a moru. Moderné výskumy potvrdili, že myrha má antibakteriálne, antivírové a protiplesňové vlastnosti. Je účinná aj na parazitov a zabraňuje množeniu baktérii Escherichia coli, Staphylococcus aureus a kvasiniek Candida albicans. Taktiež účinne dezinfikuje, tonizuje a stimuluje. Niekoľko kvapiek myrhovej tinktury vo vode zmierňuje bolesti v krku, priaznivo ovplyvňuje žalúdok a plynatosť a podporuje chuť k jedlu. Kloktanie sa odporúča na ďasná, vredy v krku a afty. Účinky mala aj na akné. V súčasnej dobe sa skúmajú protinádorové účinky a pôsobenie proti bolestiam. Myrha je v súčasnej dobe použitá v niektorých mastiach a liečivých prípravkoch. Môže byť aplikovaná na odreniny a menšie kožné defekty, proti vráskam a odstránenie rôznych zápachov tela. Predbežné výskumy ukázali, že myrha znižuje cholesterol, pomáha pri predchádzaní tvorby krvných zrazenín a tým aj eliminuje vznik srdcového infarktu a mozgovej mŕtvice. Čaj je horký, ale dá sa dosladiť, či upraviť chuť inými bylinami.

Zaujímavosť: Podľa gréckej legendy bola myrha dievča, ktorá sa zamilovala do svojho otca a prinútila ho k incestu. Následne pred jeho hnevom ušla do Arábie, bola veľmi nešťastná a prosila bohov, aby nepatrila ani do ríše mŕtvych, ani živých. Bohovia jej vyhoveli, premenili ju na ker – myrhu, ktorá nad svojim osudom neustále roní horké slzy vo forme živice.

Upozornenie: Myrha je považovaná za tzv. bezpečnú rastlinu, napriek tomu ju však neodporúčame pre tehotné ženy (možnosť dráždenia maternice a vyvolanie sťahov), pri nadmernom používaní môže vyvolať hnačky a bolesti brucha. Nie je vhodná ani pre deti mladšie ako 2 roky, pretože deti v tomto veku nevedia kloktať a vypľuť tekutinu (zvyčajne ju prehltnú).

Aplikácia živice je v protiparazitickom produkte ParaProteX.