Alchemilka žltozelená
Kontryhel obecný, Alchemilla xanthochlora ROTHM., Kontrihel (plášť Panny Márie, ženský plášť)
Výskyt: Rastie zväčša na vlhkých lúkach a pasienkoch, popri potokoch od nížin až po horské oblasti. Je rozšírená na celej severnej pologuli.
Kvitne: Od mája do augusta (septembra); zber na počiatku rozkvetu.
Zber: Zbierame kvitnúcu vňať alebo len prízemné lístky. Sušíme prirodzeným teplom, pri umelom teple najviac 45 stupňov Celzia, opatrne obracať (ľahko sa drobí).
Uplatnenie: Vedecky sa uznáva použitie alchemilky pri hnačkových ochoreniach. V tradičnej medicíne sa rastlinka používa vnútorne pri kašli, žalúdočno - črevných ťažkostiach a ženských chorobách (tlmí nadmerné krvácanie počas menštruácie, lieči biely výtok). Vonkajšie uplatnenie má pri kataroch ústnej dutiny a nosohltana, výtoku, boľavých a mokvajúcich ekzémoch, rozdrvená alchemilka sa prikladá na bodné a rezné rany. Základná aplikačná forma je tinktúra, alebo odvar.
Zaujímavosť: Pretože listy alchemilky samovoľne vylučujú kvapky, domnievali sa alchymisti, že pomocou tejto bylinky objavia kameň mudrcov, resp. videli v ňom dôležitú surovinu na výrobu zlata. V období renezancie sa bylinke pripisovala vlastnosť prinavrátenia ženám panenstva a oživenia ich krásy. Hildegarda z Binderu (ranný stredovek) odporúčala vňať aj proti vredovitému zápalu v hrdle.
Aplikáciu bylinky nájdete v tinktúre Alchemilka a elixíroch Feminan, Disbiosan a Myorel.