Sip sipBylinky

Agát biely

Trnovník akát, Robinia pseudoacacia, Agát

Výskyt: Agát biely je strom alebo ker s hnedými, tŕnistými konármi a neskôr sivou, popraskanou kôrou. V pazuchách mladých výhonkov vyrastajú ovisnuté strapce bielych kvetov, ktoré príjemne voňajú. Plod je sploštený struk s hnedými semenami. Agát biely, ktorého pôvodnou domovinou je Severná Amerika, bol v 17. storočí dovezený do Francúzska, odkiaľ sa rozšíril do celej Európy. Vysádzal sa na chudobných, piesočnatých a kamenistých pôdach, kde pomerne rýchlo rastie a poskytuje tvrdé a ťažké drevo. Až neskôr sa zistilo, že je to drevina, ktorá sa agresívne rozširuje vďaka semenovým výtrusom a potláča ostatné porasty. Jeho korene vylučujú do pôdy toxické látky (tzv. alelopatie) v konkurenčnom boji proti okolitým rastlinám. V jeho susedstve se nedarí žiadnej inej prirodzene u nás rastúcich rastlín ani drevine s výnimkou bazu čierneho spolu s lastovičníkom väčším – a to je dôvod, prečo agát tvorí monokultury.

Uplatnenie: Prvoradý význam majú porasty agáta bieleho pre včelárstvo. Agát zlepšuje štruktúru pôdy, pričom sám je málo náročný na pôdne podmienky. Ďalšou prednosťou je rýchly rast a prírastok drevnej hmoty v mladosti. Agát má málo škodcov a je odolný voči chorobám. Je odolný voči priemyselným exhalátom.

Zaujímavosť: Okrem kvetov sú všetky ostatné časti agáta značne jedovaté. Príznakmi otravy je slinenie, nevoľnosť, hnačka, bolesť hlavy, srdcová slabosť, pokles tlaku, kŕče, ochrnutie a smrť. V prípade otravy treba ihneď zabezpečiť prvú lekársku pomoc. To platí aj pre kone, ak skonzumujú agát, objavuje se u nich nechutenstvo, skleslosť, hnačka, kolika, slabosť a srdečná arytmia. Príznaky se obvykle objavia do hodiny od prehltnutia a pomoc veterinára je nevyhnutná.

Picture (c) agat.flog.pravda.sk